Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '17

 
Kategori
Doğal Hayat
Okunma Sayısı
145
 

Cır cır böcekleri ne anlatıyor?

Cır cır böcekleri ne anlatıyor?
 

Bir kaç gündür Adada hava kapalı, yağmurlu, rüzgarlı ve serin. Sanki temmuz değil de eylül ayında gibiyiz. Gerçi benim bu durumdan pek tasalandığım söylenemez. Sırtıma hırkamı giydin mi balkonumda oturup kafamı dinleyebiliyorum. Güzel havalarda olan sesler yok oluyor hava serinleyince. Cığrışan çocuklar, onlardan daha fazla cığrışan anneler, eline çekici alıp bir şeyler çakmaya başlayan babalar, bahçeden behçeye söz atan komşular evlerin içine giriyor ve sesler kesiliyor.

Bu sabah güneş birden yüzünü gösterdi bulutların arasından. Dün de hava durumunda ısının biraz artacağı yazıyordu. Isınan hava ve güneşi gören cır cır böcekleri akasya ağacında alışılmış seramonilerine başladılar. Bu böcekleri seviyorum. Civarın gereksiz seslerini bastırıp bana doğada olduğumu hissettiriyorlar. Ben onlara bahçemin kadrolu böcekleri diyorum. Her sabah başlayan, akşamın geç saatlerine kadar bir şeyler anlatan cır cır böceklerim.

Bu sabah da bir yandan kahvemi içip , bir yandan onların ötmesini dinlerken düşündüm. Acaba cır cır böcekleri ne anlatıyor?

Sanırım çok anlatacak konuları var, zira hiç susmadan ötüyorlar. Acaba betonla kaplandığı için sel baskınlarına uğrayan şehirlerimizdeki durumumu anlatıyorlar? Yoksa şiddete uğrayan çocuk, kadın ve hayvanların çektiklerini mi. Belki de bahçeme komşu zeytinlikte inşaat yapmak için kesilmiş yüzlerce zeytin ağacına ağıt yakıyorlardır.

Birden sustu böcekler, Onlar susunca yan bahçemdeki komşunun yüksek sesle konuşmasını duydum. Böcekler ötmelerinin hiçbir şeyi değiştirmediğini, boşuna nefeslerini tükettiklerini anladılar da sustular mı diye düşündüm bir an. 

Neyse böcekler biraz dinlendikten sonra başladılar ötmeye. Aman ötsünler. Onlar olmadan buraları hiç çekilmiyor.

 Cır cır böceklerimi çok seviyorum.

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Hanımefendi, bu yazınız bana yıllar önce Datça yolu üzerinde Çubucak orman kampında geçirdiğimiz tatilleri hatırlattı. cırcır böcekleriyle yatıp onlarla kalkardık. Esen kalınız.

Şahin ÖZŞAHİN 
 21.07.2017 9:19
Cevap :
Ne mutlu bana ki size bu güzel anılarınızı hatırlatmışım bu yazımla. Şu anda bahçede çam ağacında cırcır böcekleri semfonilerine devam ediyor. Ben de çok mutluyum onları dinlemekten. Yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla  23.07.2017 17:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster