Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '07

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
2002
 

Çizgi filmler

Çizgi filmler
 

Büyük insan kitlelerini belli bir konuda etkilemek adına yapılacak en etkili yol, kendilerine örnek gösterilecek olan davranış kalıplarına uygun, hareket etmelerini sağlamaktır.

Yapılan bu propagandalar çocukluğumuzdan itibaren gerek reklamlar, gerek çizgi filmler gerekse haber bültenleri aracılığıyla beyinlerimize ufak ufak işlenir.Yapılan psikolojik araştırmalara bakılırsa, kişilerin yaşama bakış açıları çocukluktan itibaren şekillenir.

Televizyonlarda ve beyaz perdede gösterilen çizgi filmler gelişme çağındaki çocuklarımızın zihinlerinde nasıl bir etki yapar, bunu bir örnekle açıklamaya çalışalım.

Çizgi film kahramanı Temel Reis'i, çocukluk yıllarımızda hemen, hemen hepimiz izlemişizdir.Fakat çoğumuz Temel Reis karakterinin ikinci Dünya savaşı sonrası Amerikan savaş depolarında biriken tonlarca konserve ıspanak kutusunu halka satabilmek için bir reklam aracı olarak kullanıldığını bilmeyiz.

Temel Reis'in kıyafetide Amerikan deniz üniformasıdır.Temel Reis neden hep pipo içer? çünkü tütün içme alışkanlığı çocuk yaşlarda edinilmeye başlar.Temel Reis'in azılı düşmanı da namı değer Kabasakal'dır.Kabasakal'da, çekik gözlü uzak doğu tiplemesi vardır.Bu karakter hep hainlik ve düzenbazlık yapar, Temel Reis'in kız arkadaşına sarkıntılık edip, kaçırmaya kalkar.

Çocukluk hayatının uzunca bir süresini bu çizgi filmi izlemekle geçirmiş olan bir çocuk, ileriki hayatında, karşılaşacağı kabasakal tiplemelerini görünce nasıl tepkiler verecektir, bu konu üzerinde eminim herkesin kendine göre yorumları olacaktır.

Çocuklarımız, izledikleri çizgi filmlerden, haber programlarından tahmin edemeyeceğiniz kadar çok etkilenirler.Geçenlerde okuduğum bir gazete haberinde, beş yaşındaki bir çocuğun izlediği Örümcek Adam çizgi filminin etkisinde kalarak oturdukları apartmanın yedinci katından aşşağıya atladığını, belinden aşşağı kırıklar meydana gelerek, felç olma riski taşıdığını dehşetle öğrendim.Çocuklar, o yaşlarda hayalle gerçeği ayırt edemiyorlar.Bu küçük kardeşimizle kaza sonrasında yapılan ropörtajda, kendisinin iyileşip ayağa kalkar kalkmaz, Örümcek Adam gibi yeniden uçacağını söylediği, kaydedilmiştir.

Çocuklarımızın izledikleri programları yakın takibe alarak, onların ruhsal gelişimlerinin sağlıklı olması adına, içeriği uygun programlar izlemelerini teşvik edip, neyin hayal, neyin gerçek olduğunun bilincine varmalarını, sağlamalıyız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de çizgi film diince hemen atladım konuya. 34 yaşındayım ama çoğu çizgi filmi hala zevkle izlerim. Ama hiç keyif almadım gerçeklerden. İnsanın suratına gerçekler vurulunca olan keyifsizlikten. Bilgiler güzeldi. Tespit yerinde. Sevgiler...

Ersin Yalın 
 18.08.2007 17:13
Cevap :
Yorumuz güzeldi,çok teşekkür ederim.Tüm güzel çizgi filmlerin hayatınıza renk ve neşe katması, dileğiyle..  20.08.2007 8:43
 

Oğlum şu an Yumurcak tv yi seyrediyor.Çizgi filmler çocukların ilgisini çekiyor.Yalnız çok argo konuşuklar var.Bundan şikayetçiyim.

Ahmet Balcı 
 15.08.2007 12:24
Cevap :
Bazı çizgi filmler,çocukların kötü kelimeler öğrenmelerine sebebiyet verebiliyor haklısınız.Hepimizin çok sevdiği Kemal Sunal filmlerinde de çok fazla argo kelimeler kullanılır.Yetişkinler,nerede,nasıl konuşulacağını bilmelerine rağmen,çocuklarımızdan aynı olgunluğu beklememiz ne yazık ki mümkün değil.Kaliteli ve eğitici çizgi filmlerin vcd ve dvd lerini almanızı öneririm.Böylece oğlunuz yumurcak tv den bir süre uzaklaşmış olur.  16.08.2007 9:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1966
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

22.06.1970, İstanbul doğumluyum. Finans sektöründe çalışıyorum. Sanata ve edebiyata büyük ilgi duyuy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster