Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
431
 

Çizgilerle hayır...

Çizgilerle hayır...
 

Son dönemlerde bizde adet olduğu üzere, cemaatlere ve tarikatlara sivil toplum örgütü muamelesi yapılmaya başlandı.

İşte bu sivil toplum örgütü üyeleri, uzun zamandan beri hâkim olamadığı kadar ülke yönetimine hâkim oldular. Hem de ne hâkimiyet! Ellerindeki son model teknolojik aletler ile önüne geleni dinleyip, arkada kalanı bertaraf(!) ederek ilerliyorlar.

Her ne kadar Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü TOBB gibi görünse de, onların birçoğu “Bertaraf” edildiğinden olsa gerek, şimdilerde en büyük sivil toplum örgütü, F tipi yapılanma!

Fetullah Gülen cemaati en büyük sivil toplum örgütü olarak karşımıza çıkıyor. Ülkede estirilen teknoloji terörünün ana kaynağı olarak bu cemaat yapılanması gösteriliyor. Hanefi Avcı’nın kitabına göre de bu kanı doğru!

Ülkemizde sivil toplum örgütlerinin siyasete karışmaması esastır. Konuşmalarda siyaset varsa, hemen o sivil toplum örgütünün üzerine gidilir! Örneğin TÜSİAD, YARSAV gibi…

Ancak bir de madalyonun öbür yüzü var. Referandum nedeniyle birçok sivil toplum örgütü oylarının rengini açıkladı. Açıklanan oylar genellikle “Evet” olduğu için her hangi bir sorun çıkmadı. Örneğin Memur Sen gibi… Oylarının rengini açıklamayanlar ise “Bertaraf” edilmekle tehdit edildi!

Mademki cemaat yapılanmalarını da sivil toplum örgütünden sayıyoruz. Ünlü bir cemaat önderi, ta ABD’den Evet, Hayır kampanyasına dâhil oldu ve “Ölülerin bile mezardan kalkarak ‘Evet’ oyu vermelerini” istedi. Bu konuda fazla da bir ses çıkmadı. Sadece Devlet Bahçeli, “ölüleri mezardan çıkaracağına, kendin ülkeye dön de oy kullan!” diyerek, göndermede bulundu.

Fetullah Gülen’in bu söyleminden cesaret alan Sayın Başbakan, meclis kürsüsünden 12 Eylül tarafından katledilenlerin mektuplarını okuyarak gözyaşına boğuldu!

Sayın Başbakan’ın gözyaşlarına dayanamayan birçok bakan ve yandaş yazarda ağlama seanslarına katılıp, ‘toplu ağlama zikirleri’ yaptılar!

Bu zamana kadar medyada çıkan, bu konu ile ilgili haberleri yakından takip ettim. Dişe dokunur herhangi bir tepki yoktu.

Nihayet bir çizerimiz çıkıp bu eksikliği giderene kadar. Evet, Cihan Demirci Cumhuriyet gazetesindeki "Çiziyet" köşesinde, "gerçek ölüler"in çığlıklarını Pensilvanya Hocasına iletiyor: başlığı altında çizilen karikatürü yan resimde görüyorsunuz.

Nasıl karikatürü beğendiniz mi? Ben beğendim! Mezarlarından çıkan ölülerin, ülkeyi bu günlere getirip, gerçeklikten, bilimsellikten, düzgünlükten, demokrasiden, insan haklarından uzaklaştıranlara nasıl hayır dediğini görme imkânı verdiği için çok beğendim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mükemmel bir karikatürdü. Bu gün her şeye rağmaen bazı ölülerin evet oyu verdiğini düşünüyorum. Saygı vee selamlar...

izmirli doksanyedi 
 12.09.2010 16:40
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Bir gün ölüler dirilir geri gelirse, ölüleri rahatsız edoenlernasıl cevap verecek?Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  22.09.2010 11:47
 

... ufacık bir karikatür sayfalar dolusu yazıyı anlatabilir. Çizginin gücü bu olsa gerek... Selamlarımla...

TEKBAŞINA 
 04.09.2010 23:39
Cevap :
Merhaba. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  06.09.2010 11:47
 

Oturduğum yerde Nakşibendi tarikatına mensup aileler var. Onlar da apartmanlarına "referandumda evet" afişi asmışlar. Ülkemiz için hangisi doğru ve hayırlısı ise onu uygulayalım düşünce ve felsefesi olmadığı gibi, gününü kurtarmak üzere, bu ülkenin temeline dinamit koymak pahasına payitahttan nemalanmak için ellerinden geleni yapıyorlar. İyi ve güzel olan ne varsa, paylaşmak üzere Allah'a emanet olun.

Recep Altun 
 04.09.2010 12:13
Cevap :
Merhaba Recep Bey. Devletin malı denriz, yemeyen .... Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  12.09.2010 7:27
 

Karşı taraf devlet gücü ellerinde olduğu için o kadar yoğun beyin yıkama yapıyorlar ki? Devletin uçağı, örtülü, örtüsüzü.... Bu haksızlık,hırsızlıkla cennete gitmeleri biraz zor gibi.

ekonomi 
 03.09.2010 18:49
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  12.09.2010 7:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3074
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster