Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '14

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
4587
 

Çizgiroman kahramanı: Zagor

Çizgiroman kahramanı: Zagor
 

Zagor ve en yakın dostu Çiko (kısa boylu)


Popüler kitapların ve televizyon yayınlarının olmadığı dönemde özellikle dönemin gençleri arasında son derece yaygın olan ve sevilen bir çizgiroman kahramanı ile başbaşayız bu yazımda.

Boyu posu yerinde, atletik, kuvvetli bir kahraman adam Zagor ve yakın dostu, yoldaşı Çiko'dan bahsedeceğiz.

Zagor, 1961 yılında Mister No'nun da yazarlığını ve çizerliğini yapan Sergio Bonelli ve Gallieno Ferri  tarafından yaratıldı ve şu anda bilinen en uzun soluklu çizgiroman macerası ünvanını eline aldı.

Peki Zagor kimdir ve hayat hikayesi nedir?

Alıntı:

"Zagor, ABD'nin Pennsylvania eyaletinin kuzeyindeki Darkwood adlı düşsel bir ormanda yaşar. Asıl adı Patrick Wilding olan Zagor, henüz küçük bir çocuk iken annesi ve babası Darkwood yakınındaki evlerine Salomon Kinsky tarafından kışkırtılan Kızılderili Abenaki kabilesinin düzenlediği saldırıda öldürülür. Zagor nehre atlar, bir süre sürüklenir, daha sonra Nathaniel Fitzgeraldson (Fitzy) adındaki bir avcı tarafından farkedilerek kıyıya çıkarılır ve büyütülür. Fitzy ile geçirdiği yıllar boyunca avlanmasını ve balta fırlatmasını öğrenir. Ancak intikam ateşi de yüreğini kavurmaktadır. Bir gün Salomon Kinksy'nin yerini öğrenir ve intikamını almak için Fitzy'den ayrılır. Gerçekleştirdiği bir baskınla Salomon'u ve beraberindeki kızılderileri öldürür. Ancak bu esnada Salomon'un babasını öldürme sebebini de öğrenir. Evlenmeden önce orduda rütbeli bir subay olan baba Wilding, Abenaki Kızılderililerine bir katliam gerçekleştirmiştir ve kendisinden de bunun intikamı alınmıştır. Karışık duygular içindeki genç Patrick uzun süre kendini toplayamaz. Bir gün ormanda kızılderili saldırısından hayatlarını kurtardığı bir cambaz topluluğu olan Sullivan'larla tanışır ve bu yeni dostları kendisine Kızılderili Algonkin Kabilesinin dilinde "Baltalı İlah" anlamına gelen "Zagor Tenay" adını verirler. Zagor sergilediği birkaç numara ile Kızılderilileri kendisinin bir yarı-tanrı olduğuna inandırır ve barışın korunması için harcadığı çabaları sonucunda Darkwood'un egemeni olup bataklıkta bir kulübe inşa ederek Çiko ile birlikte oraya yerleşir.

Zagor'un en yakın dostu Çiko, çoğu macerada onunla birliktedir. Çiko Meksika'lı bir soyludur ve tam adı "Cico Felipe Cayetone Lopez Martinez ve Gonzales"tir. Oburluğu kendisinin bir zaafıdır. İlk başta yüreksiz biri gibi görünse de yeri geldiğinde dostları için hayatını tehlikeye atmaktan çekinmez. Sevimli, esprili, kültürlü bir karakter olarak serüvenlere renk katar."

Buradan da anladığınız üzere Zagor adlı kahramanımız oldukça karışık ve entrikalar dolu bir geçmişe sahiptir. Zagor çizgiromanları ülkemizde hemen hemen aynı yıl yayınlanmıştır. Türkiye'de 1962-1970 yılları arasında Ceylan Yayınları, 1970-1993 yılları arasında Tay Yayınları, Temmuz 1996-Ocak 2000 ayları arasında AD Yayıncılık, sonra Aksoy Yayıncılık, ve Nisan 2002'den itibaren Lâl Kitap tarafından yayınlanmıştır.

Özünde 135 sayıdan oluşan Zagor aslında arşiv olarak şu şekilde mevcuttur: 95 ciltlik (her ciltte 3 sayı) Klasik Maceralar Dizisi, Yeni Zagor Dizisi ve Efsanevi Zagor (10 cilt) olmak üzeredir. Yeni Zagor Dizisi'nin kaç cilt olduğu ne yazık ki şu an hatrımda değil. Ancak şurası bir gerçektir ki yaşınız kaç olursa olsun, sosyal statünüz ne olursa olsun, çizgiroman okumaktan asla kaçmayın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5304
Kayıt tarihi
: 16.06.12
 
 

27 mart 1989 yılında Konya'nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen kasabasında doğdu. İki yaşına kadar B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster