Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '16

 
Kategori
Opera / Bale
Okunma Sayısı
20
 

Ckm’de İdso ile Çaykovski akşamı

Ckm’de İdso ile Çaykovski akşamı
 

İDSO CKM konserinde


Şef : AVI OSTROWSKY

Solist : HÜSEYİN SERMET (Piyano)

Piyotr İlyiç Çaykovski: PİYANO KONÇERTOSU NO.1 ve OP. 23,

Op. 74 si minör 6. Senfoni (Patetik)

21 Ekim Cuma akşamı, Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve solist olarak katılan, piyanist Hüseyin Sermet’i ağırladı ve Çaykovski’nin Op. 23, si bemol minör 1. Piyano konçertosunu çalarken orkestrayı İsrailli orkestra şefi Avi Ostrowky yönetti. Çaykovski’nin bu çok sevilen ve dinlenen konçertosunun ilk yorumu 1875’de Boston’da yapılmış ve besteci bu konçertoyu hocası Nikolay Rubinstein’e adamıştı. Ancak, o eseri eleştirince bu kez Hans Bülow’a adadı. Bülow, konçerto için çok övücü ifadeler kullanıp, besteciyi kutlamıştı. Üç bölümden oluşan konçertonun ilk bölümü (allegro ma non troppo e molto maestoso) oldukça güçlü bir girişle başlar ve viyolonsellerin sunduğu ilk melodi kendini hissettirir. Solo ve orkestra diyalogları ile güzel bir kadansı herkesi büyüler. Solistimiz bu güzel bölümü, parmaklarını piyanonun tuşları üzerinde adeta kelebeğin kanatlarına benzer uçar gibi gezdirerek, kendine özgü güzel yorumuyla bölümü tamamladı. İkinci bölüm (andante simplice, prestissimo, andante simplice) bir çeşit serenattır. Sonra çıkan ‘’scherzo’’ nun ardından tekrar serenada dönüş olur. Son bölüm ise (allegro con fuoco) coşkulu bir Ukrayna ezgili rapsodidir. Oynak bir Kazak dansıyla örülü melodilerle eser coşkulu bir şekilde sona erer. Hüseyin Sermet çok başarılı bir yorumla eseri tamamlayınca, alkışlara yanıt olarak, önce vatanı için şehit olanlara adanmak üzere bir konuşmayla, hocası Ulvi Cemal Erkin’den küçük bir parça ile konserini tamamladı.

Konserin ikinci bölümü yine Çaykovski’nin op. 74 si minör 6 numaralı Patetik adlı senfonisi idi. İlk yorumunu 16 Ekim 1893 yılında Petersburg’da kendi yönetiminde seslendiği senfonisi, ne yazık ki onun için requiem gibi olmuştu. Çünkü besteci, bu tarihten 21 gün sonra koleradan ölmüştü. Acılarla dolu melodilerden oluşan senfoniye, bestecinin kardeşi Modest ‘’Patetik’’ (acılı) adını koymuştu. Bir programlı senfoni gibi olan eserin birinci bölümü (adagio, allegro non troppo) temaları acı, özlem, büyüklere saygı, savaş ve ölüm korkuları içerir. İsrailli orkestra şefi, tüm bölümleri, benim alışık olduğum temponun biraz daha hızlı bir şekilde yönetti. Ama orkestraya olan hakimiyeti ve karşılıklı iletişimi fena değildi. İkinci bölüm (allegro con grazia) hayal kırıklıkları temalarıyla ilişkili melodiler içerir. Üçüncü bölüm (allegro molto vivace) oldukça canlı olup, bestecinin kariyerinde doruk noktasında olduğunun belirtisidir. Bölüm bir zafer marşı havasında sona erer. Son bölüm (finale, adagio lamentoso) bestecin son yıllardaki ruhsal halinin bir yansımasıdır. Korkular ve hiçliği öne alan melodik yapılar içerir. Avi Ostrowky yönetimindeki İDSO bu konserini de, CKM’nin biraz küçük, ancak, salonun anfitiyar özellikli mekanında iyi bir performansla haftalık etkinliğini tamamladı. Seyirciden bol alkış aldı.

Hüseyin Sermet küçük yaşlardan itibaren Cazın İçinden isimli kitabın yazarı olan babası Cüneyt Sermet ile müzik dolu bir evde büyüdü. 1965 yılında Ankara Devlet Konservatuarı'na kabul edildi ve Ahmed Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin ve Ferhunde Erkin'in öğrencisi oldu. 1968 yılında Harika Çocuk Yasası ile Türk Hükümeti tarafından eğitimini sürdürmek üzere Fransa'ya Paris Konservatuarı'na gönderildi. Paris Konservatuarı'nda piyano, oda müziği, kontrpuan ve müzik analizi dallarında birincilikler alarak mezun oldu. Olivier Messiaen ile bestecilik, Thierry de Brunhoff ve Nadia Boulanger ile piyano çalıştı. Daha sonra Londra'da Maria Curcio ile çalışmalarına devam ederek eğitimini tamamladı.


1939 doğumlu İsrailli orkestra şefi, Avi Ostrowsky, çocukluk döneminde müziğe ilgisi nedeniyle

profesyonel olarak müzik eğitimini 17 yaşında aldı. 1961 yılında askerlik sonrası Profesör Mordechai Seter

ve Maestro Gary Bertini yönetindeki Tel-Aviv Rubin Müzik Akademisi'nden mezun oldu. Sonra Avi

Ostrowsky bütün İsrail dahil, önde gelen orkestralar ile İsrail'de yoğun olarak çalışmış bir dönem izledi İsrail Filarmoni Orkestrası, Kudüs Senfoni Orkestrası ve İsrail Oda Topluluğu’nda çalıştı. Viyana Müzik Akademisi'nde iki

yıl sonra Profesör olarak eğitim görmüş 1968 yılında Hans Swarowsky sınıfından mezun oldu. Bu

dönemde aynı zamanda Maestro Franco Ferrara ile çalışmak için Sienna (İtalya) ziyaret etti.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 136
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

Ressam, dekoratör, araştımacı yazar. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster