Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '09

 
Kategori
Pazarlama
Okunma Sayısı
4099
 

Coca Cola' nın depozitolu şişesi ve kriz

Coca Cola' nın depozitolu şişesi ve kriz
 

Krize Cocacola çözümü


COCACOLA'NIN DEPOZİTOLU ŞİŞESİ VE KRİZ

Dünyanın her yerini etkisi altına alan küresel kriz, işletmleri de kendi içlerinde çözümler aramaya yöneltti. Kriz Türkiye'nin ve içinde yaşayan milletin alışkın oldukları bir kavram olmasına rağmen, millet olarak hala uygun davranışlar gösteremiyoruz. biz millet olarak uygun davranışlar gösteremediğimiz gibi bizim sahip olduğumuz işletmelerde doğal olarak uygun davranışlar sergilemiyorlar. Krizi her zaman felaket olarak gören bir toplum olduğumuz için, kriz kelimesinin telaffuz edildiği her ortamda tüylerimiz diken diken olur ve hemen acaba hangi maliyetlerimizi kıssak diye düşünmeye başlarız.

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi ilk düşürmeye çalıştığımız maliyetlerimiz personel, reklam, iletişim ve eğitim maliyetleri olur. Yanlış yapıyor olduğumuzu her fırsatta ve platformda dile getiriyor olmamıza rağmen stratejisi olmayan bir işletmecilik mantığına sahip olduğumuzdan babamızdan öğrendiklerimiz ile 21nci yüzyılın işletmelerini yönetmeye kalkarız. Oysa krizi yönetmeyi bilen işletmeler hiçte bizlergibi davranmazlar. İşte kriz yönetiminin küçük detayları ve cocacola...

Biliyorsunuz biz cocacola daha önce light adıyla bir ürün çıkartmış ve içinde şeker olmadığını reklamlarda belirtmişti. Türk erkeği light cocacolayı içmedi. Çünkü içinde light (yani yumuşak, hafif) kelimesi olduğu için türk erkeğini iten, bir kez tadına baksa belki beğeneceği ancak sadece ürün ambaljınca light yazdığı için hiçde benimseyemediği bir ürün olarak raflardaki yerini aldı. Light cocacola'yı Türk kadını tüketti ama pazar sadece kadınlardan ibaret değildi. Ve Cocacola şekersiz kola pazarının tümünü ele geçirecek yönetmi buldu. Yine cocacolayı şekersiz üretti ama bu kez "Cocacola ZERO" dedi ve reklamlarında erkek oynattı. Dün adı light olduğu için şekersiz kola içmeyen erkeklerin hepsi adı ZERO olduğu için hergün light kola içiyorlar.

Petrolün varili 100 dolar seviyesine çıktığında dünya çalkalanmıştı. Petrolün varili hala 47 dolar ile 49, 50 dolar arasında değişiyor. Özellikle hammadesi petrol ve petrol ürünleri olan malzemelerin üretiminide etkiledi. Ama cocacola son zamanlarda bununda çözümünü buldu. Bilindiği üzere pet şişelerin hammaddesi bir petrol türevi olan PolyEthylene Terephthalate'dir. PET şişeler preform denilen parçalar yaklaşık 200 derecede ısıtılarak (tıbbi sterilizasyon 134 derecedir) yüksek basınçta şişirilir ve saniyeler içerisinde doldurularak kapaklanır.

Cocacola dünyayı saran ekonomik krizin petrol vurgunundan etkilenmesini en aza indirmek için çocukluğumuzda cam olan depozitolu şişeleri pet olarak tekrar gündeme getirdi. böylece Bir kez kullanılıp atılan pet şişeleri depozitolu hale getirerek yeniden almayı hedefliyor. Her depozitolu ürün satışı, tüketici tarafından iade edileceğinden dolayı yeni pet şişe üretimini yavaşlatacak ve maliyetlerini bu noktada büyük oranda kısmış olacak.

Bir işletme kriz lafını duyduğunda personel çıkartıp, çıkarttığı personelin alım gücünü yok ederek kendi ipini biraz daha çekerken, başka bir işletme farklı alanlardan maliyetlerini kısarak krizi tetiklemek yerine çözüm üretiyorlar. Krizde kim ne kadar işçi çıkarttı diye internette bir aram yaparsanız göreceksiniz ki Dünya devleri binlerce adamını kapının önüne koyarken, o listelerde cocacola'yı bulamazsınız. Ben bulamadım... Çıkartmış olsalar bile krize kendilerince buldukları çözüm akıllıca. Keşke bütün dünya işletmeleri işçi çıkartmak yerine bu tür yan çözüm yolları bulsalar ve her kriz ortamında işçi çıkartmak işletmelerin örgütsel alışkanlıklarından çıksa...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1211
Kayıt tarihi
: 29.10.08
 
 

1978 İstanbul doğumluyum. Öğrenimimin ardından Türkiye'nin önce gelen şirketlerinde yöneticilik ve d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster