Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
8785
 

Çocuğa babanın dedenin adını koymak doğru mu?

Çocuğa babanın dedenin adını koymak doğru mu?
 

Anlaşılır bir davranış değil. Niçin koyuyorsun? Babama saygı olsun diye. Adını yaşatmak için. Babamı çok seviyorum. Babamın adı güzel. Soyumuzun devamını göstermek için. La bi mantıklı neden söyle, boynun kopsun emi!

Çocuğuna babasının dedesinin adını koyanlara devlet para verecek de mesela; anlarım. Babama saygı olsun diye… Ölmüş gitmiş adama ne saygısı ya! Sağlığında belki dövüyordun! Adını yaşatmak için. Babanın adı Mustafa’ymış, Mustafa koydun. Türkiye’de dört milyon Mustafa var. Koymasan da yaşayacak, merak etme.

Babamı çok seviyorum… Madem öyle onun yerine sen ölseydin… Soyumuzun devamı için... Sanki Jul Sezar’ın yeğeni!

Ya bütün bunlar bir yana çocuk senin malın değil ki… Milenyum çağında Aziz Efgani Gökhan, dede baba adını koyarak Gökhan’ın hayatını karartıyorsun. Efgani iki yüz sene önceki dedene, Aziz de yüz sene önceki babana pek bir yakışmış olabilir. Ben senin yerinde olsam Fred Çakmaktaş koyardım!

Bana ne senin dedenin babanın soyundan! Saygıymış, çok seviyormuşsun beni ilgilendirmez. Dedenin babanın adını çok seviyorsan nüfus idaresi orada, kendine koy. Babamsan babamsın/annemsen annemsin çocuğun bile olsam senin malınmışım gibi üzerimde dilediğin şekilde tasarruf hakkın yok. Ne kadar gerici bir ülkeyiz ya, iki binli yıllara gelmişiz ülkenin kanunlarında hala çocuk hakları diye bir şey yok.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anne-babanın çoğu özelliklerini taşır zaten çocuklar.Babanın veya annenin adını onlarda sürdürmek saygı ve sevgi gereği olmasa gerek.Gelenekleşmiş anlamsız ve önemsiz bir kültür sayılır bana göre...Hem çocuklarımızın adlarıyla bizlere benzemesini çağrıştıran bir uygulama yersizdir...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 17.06.2015 22:29
Cevap :
"Gelenekleşmiş anlamsız ve önemsiz bir kültür" Her şeyi anlatıyor.  18.06.2015 18:51
 

Kerim Bey, Bu isim konusunda ben çok mücadele verdim. Köyümüzde senki bulaşıcı bir salgın gibi. Bırkın ölmüşleri sağ olanklarıda koyuyorlar. Bir evde Dede, nine ve torunlar aynı isim. Bu Konuda 24 Mayıs 2013'de "çocuklarınıza isim koyarken nelere dikkat etmeliyiz" başlığı altında yazı yazmış, her yönüyle ele almıştım. Çocuğuna isim koyma hakkı, anne-babanın elinden alınmıştır. Çok af edersiniz bir cahilliktir gidiyor. Bu gelenek daha kaç yüz yıl sürecek bilemiyorum. Siz de güzel bir konuyu dile getirmişsiniz, elinize sağlık. Sağlıklı günler, selam ve sevgiler. Abdurrahman Balcılar

abdurrahman balcilar 
 16.06.2015 17:19
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim.  17.06.2015 21:02
 

İlerici ülke olduğumuzu size kim söyledi? Selamlar, sağlıklı günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 16.06.2015 2:34
Cevap :
Değil mi ya...  16.06.2015 19:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6226
Toplam yorum
: 15251
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster