Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '18

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
20
 

Çocuğa Pozitif Müdahalecilik

Çocuklarımızın en önemli özelliklerinden bir tanesi düşünmeden yapmalarıdır. Bu konu onların gelişim süreçlerinde, öğrenme doğrultusunda gayet normal bir özelliktir. Bu özellik, bir alışkanlık haline gelir ise, kontrol altına alınması gereken bir olgu halini alır. Bu kontrol altına alma konusu çocuğun gelişimi kapsamında oldukça önemlidir. Eğer pozitif müdahaleler ile bunu sağlar isek başarıyı elde edebiliriz. Pozitif müdahale yaklaşımı haricinde, kontrolsüz cezalar vermek, sürekli uyarmak, görmemezlikten gelmek gibi yaklaşımlar, anlık ya da dönemsel etki yaratsa da aslında kendimizi kandırmaktan öteye gidemez. Pozitif müdahale yaklaşımı, çocuk ne yaparsa yapsın onu sadece yumuşak bir ses ile uyarmak anlamına gelmemektedir. Pozitif yaklaşımda da yaptırım vardır ancak sınırları olan ve kontrollü.

Görmemezlikten Gelmek Neden Pozitif Bir Yaklaşım Değildir?
Çocuğunuz defalarca uyarılmasına rağmen hala koltukların üzerinde zıplayabilir. Bu davranış ışığında eşler arasında "Bırak ilgilenme. Nasılsa duracak." Siz öyle zannedin. Ebeveynler, pozitif bir yaklaşım olarak çocuğun bazı davranışlarını görmemezlikten geldiklerinde, onun bir süre sonra sıkılacağını ve bu davranışı sergilemeyi bırakacağını düşünür. Ama işin gerçeği, çocuğunuzda oluşan mesajdır. Ona karşı tepkisiz kalır iseniz çocuk bundan "Büyükler tepki vermiyor. Uyarmadılar. Demek ki yaptığım yanlış değil." olgusunu çıkartır. Belki bir müddet sonra durur. Ama emin olun, belki 1 hafta sonra olsa da, yine o davranışı sergileyecektir.

Sürekli İkaz Artık Etkisiz İkaz Halini Alır
Bir dişli mekanizması düşünün. Sürekli çalışan ve bulunduğu sisteme girdiler doğrultusunda yön veren bir mekanizma. Dişliler yeteri kadar süre sonra aşınmaya başlar ve işlevini tam olarak yerine getiremez. İşte sürekli ikaz da böyledir. Çocuğunuzu sürekli uyarır, sürekli ikaz edici konuşmalarda bulunur iseniz, sonunda çocuğunuz söylenilenleri önemsemeyecektir. Bunun yerine, üzgün veya seviyeli kızgın bir yüz ifadesi ile mimik kullanımı daha etkili olacaktır. Örneğin, daha önce uyardığınız çocuğunuz kirli eller ile yemeğe oturdu. Bunu fark edip, o oturduğunda tabağını masadan kaldırmak konuşmaktan daha etkili olacaktır.

Bağırmak mı? Daha Neler?
Eğer ses tellerinizin açılmasını istiyorsanız gidin bağırın. Ama çocuğunuza değil. Bakın onların sevgi dolu ve kocaman bir yürekleri var. Her bağırdığınızda bu sevgi dolu yürek git gide küçülüyor. Tabi bunun farkına vardığınızda iş işten geçmiş oluyor. Yani çocuğunuz sizin sevginizden, yavaş yavaş şüphe etmeye başlıyor. Çocuğunuz, yaşadığı dengesiz ve şiddet dolu anlar sonunda hırçın, agresif ve saldırgan biri haline gelebiliyor. Çoğunlukla bunun altında yatan sebep ise çocuğunuzun bu yolla dikkatleri üzerine çektiğini zannediyor olmasıdır.

Pozitif Müdahale Yaklaşımı Nasıl Uygulanır?
Çocuğunuz yanlış yapacak. Öncelikle bunu kabulleneceksiniz. Bu gelişimlerinin bir parçası. Hatta olmazsa olmazları. Ancak çok iyi bir gözlemci olmalısınız. Çünkü yanlışın alışkanlık haline gelmeye başladığı anda pozitif bir müdahale ile duruma el koyabilmelisiniz. Örneğin; çocuğunuz kendisi için şişesinden bardağa süt koymak istedi. Sütü koyarken, dikkatsiz davrandı ve sütü masanın üzerine de dökmeye başladı. İşte tüm masanın üstü süt olmadan olaya müdahil olmalısınız. Hemen faaliyeti durdurup, çocuğunuza dökmemesi için ne yapması gerektiğini anlattıktan sonra, dökülen sütü temizletmelisiniz. Sonra anlattıklarınızı uygulayarak tekrar süt koymasını sağlamalısınız.

Unutmayın! Ufak Bir Dokunuş Yeter!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 30
Kayıt tarihi
: 27.12.18
 
 

NASIL BAŞLADI? Her insanın hayatında dönüm noktaları bulunmaktadır. İşte “Ufak Bir Dokunuş Yeter”..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster