Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '17

 
Kategori
Bebek - Çocuk
 

Çocuğum Giyinmek İstemiyor!

Çocuğum Giyinmek İstemiyor!
 

 
Özellikle 20li aylardan başlayarak çocuklar giyinme konusunda itiraz etmeye, inatlaşmaya başlayabilirler. Bu oldukça doğal ve beklenen bir durumdur. Güzel haber, bu geçici bir dönem.
 
Peki bu durumda ne yapacağız?
Öncelikle stratejimiz sakin bir tonda, tutarlı ve çocukla uyum içinde olmalıdır. Kararına saygı duyduğunuzu fark ettirin. İnatlaşırsa bir süre sessiz kalın ve ona izin verin. Biraz bezsiz, giysisiz rahat olmanın keyfini çıkarsın. Bir süre sonra hevesini alıp başka bir şeyle ilgilenmeye başlayacaktır. İşte o geçişte "Şimdi giyinelim, sonra bu işi yapalım" diyerek ikna edebilirsiniz. Hevesini aldığı için artık kolaylıkla giyinecektir.
 
Ya da dışarı çıkmanız gerekiyor ve giyinmiyorsa, sürekli "haydi giyinelim" diyerek birbirinizi bunaltmaya hiç gerek yok. Çünkü çocuğunuz daha soyut düşünemiyor. Yani biraz sonra dışarıya çıkacağınızı hayalinde canlandıramıyor. Önce onu bilgilendirin. "Biraz sonra beraber dışarıya çıkacağız. Bu yüzden giyinmemiz gerekiyor" deyip algılamasını bekleyin. Hala istemiyorsa hazırlanın, onun giysilerini de yanınıza alın ve evinizin dışarıya çıkış kapısını açıp dışarıya çıkacağınızı ona somut bir şekilde gösterin. Zaten gelişimi itibariyle peşinizden hiç ayrılmadığı için hemen giyinip sizinle dışarıya gelmek isteyecektir.
 
Böyle durumlarda çocuğu iyi gözlemleyip ondan gelen işaretleri yakalamak çok işinize yarar.
 
Bağırmak, inatlaşmak, müfettiş gibi başında bekleyip "O pantolon giyilecek." gibi keskin cümleler kurmak kısa vadede sizi sonuca ulaştırabilir ama çocuğun ruhunda derin yaralar açar, iradesini ezer. Ya gönlü kırılır, ya da size karşı kızar, bilenir. Ne yazık ki bu enerji yok olup gitmez, hep onunla gelir. İlk fırsatta da size bir tepki şeklinde kendini gösterir.
 
Bu yüzden sözlü ya da fiziksel şiddet uygulayarak sonuca ulaşmak güçlü anne-babanın güçsüz çocuğu ezerek istediğini yaptırması olarak düşünülebilir. İstediğini o anda yaptırsa da bu yöntemi öğrenen çocuk güçlendiğinde yapacağı ilk şey anne babayı ezmek olur.
 
Pozisyonumuz çocuğumuzun kararına saygı duyan, sevgi ve sabır dolu bir yaklaşım olmalı. Onunla işbirliği içinde ve saygı dolu bir tavrınız olursa çocuğunuz da size güven duyar ve söz dinleme eğiliminde olur.
Sevgiler :)
 
Ayşegül Karahan Ertuğrul
Eğitimci, Ebeveyn Danışmanı
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Iyide bezle gezmesinin ne sakincasi var???

Newyorker 
 18.08.2017 0:36
Cevap :
Merhaba ?? Bezsiz gezmenin keyfini çıkarsın derken, taktırmak istemiyorsa giydirme mücadelesine girmeyin anlamında söyledim. Bezler zaman zaman pişik yapabiliyor. Biz doktorumuzun önerisiyle günde en az 20 dk gibi bir süre özellikle bez takmayip cildinin havalanmasını sağlıyorduk. Ayrıca tuvaletiyle ilgili farkındalık kazanmasına da yardımcı oluyor, tuvalet alışkanlığı kazanması kolaylaşıyor. Bunlar da yan faydaları. Sevgiler ??  19.08.2017 21:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 61
Kayıt tarihi
: 17.08.17
 
 

Anne, Eğitimci, Spiritüel Danışman, Ebeveyn Danışmanı.   En büyük keyfi çocuklar ve kendi çoc..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster