Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '06

 
Kategori
Mesleki Eğitim
Okunma Sayısı
2467
 

Çocuğuma nasıl iyi bir gelecek sağlarım?

Çocuğuma nasıl iyi bir gelecek sağlarım?
 

ÇOCUĞUNUZUN DÜZENLİ BİR ÇALIŞMA ODASI OLSUN:Çocuğumuzun en büyük başarısı kendisini tanımasıdır. Kendi odasında sevdiği ve sevmediği şeyleri daha kolay ortaya çıkaracaktır. Kendine ait olan bir şeyler ona güven verecektir. Yapılan araştırmalar kendi odası olan çocuklarda kişilik gelişimi daha erken olur,hatta doktorlar 6 aylıkolan bebeğin anne ve baba nın odasında bulunmamaları gerektiğini ortaya koyar.

ONA GÜVEN VERİN VE DESTEKLEYİN:Çocuklarımız bizim için önemlidir.''Ne olursa olsun seni seviyorum''düşüncesini çocuğumuza sık sık hatırlatırsak sevginin karşılıksız ve nedensiz olduğunu anlar. Bu ben değerliyim düşüncesini geliştirir. Başarılarını devamlı tekrarlayın,başarısızlıklarının nedenlerini ortaya çıkartıp düzelmesini sağlayın.

ONA KARŞI DAVRANIŞLARINIZDA TUTARLI OLUN:Evde anne ve baba aynı değer yargılarına sahip olmalıdır. Anne ve baba doğru ve yanlışa karar verirken birlikte ve ortak karar almalılardır. Bugün doğru olan davranış yarın yanlış olmamalıdır.

ONU DİNLEYİN VE PAYLAŞIN:Çocuklarınızla daima samimi olun. En az haftada bir kez birlikte dışarı çıkın. Onlara gününüzün nasıl geçtiğini sorun. Arkadaşlarını ve ailelerini tanıyın. Niçin sevindiğini,niçin üzüldüğünü öğrenin. Muhakkak haftada bir kez birlikte dışarı çıkıp kendini ifade etmesini sağlayın.

ÇOCUĞUNUZA SORUMLULUKLAR VERİN VE TAVİZ VERMEYİN:Çocuğunuza küçükte olsa sorumluluk verin. Evin ekmeğinin alınma görevi,sabah kahvaltıda çay demleme görevi,odasını toplama görevi ...vs. Hata yapıldığında düzeltilmesini sağlayın vaz geçmeyin.

MUHAKKAK ÇOCUĞUNUZDAN BEKLENTİNİZ OLSUN:Çocuğunuzdan beklenti oluşturun. Ancak bu beklenti gerçeğe uygun olsun .Beklentiniz çocuğunuzun sevdiği meslek ve özelliklere göre olsun.

HAFTANIN BİR GÜNÜNÜ AİLECE KİTAP OKUYARAK GEÇİRİN:Kitap okuma alışkanlığını edinmesini sağlayın. Unutmayın çocuk etrafında gördüğü davranışı yapar ve benimser. Anne ve babanın kitap okuduğu ailelerde çocuğun kitap okuması ve benimsemesi çok kolay olur.

OKULLA SÜREKLİ İLETİŞİM HALİNDE OLUN:Okula devamlı gidip çocuğunuzun güçlü ve zayıf yanlarını öğrenin.Sinirliyken okula gitmeyin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4004
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster