Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '06

 
Kategori
Mesleki Eğitim
Okunma Sayısı
835
 

Çocuğumu hangi dershaneye göndereyim?

Çocuğumu hangi dershaneye göndereyim?
 

OKS ve ÖSS sınav sonuçları açıklandı, açıklanacak. Bu sınavlarla ya kendimiz için yada çocuklarımız için ilgilendik, ilgileniyoruz. Bu sınavlara hazırlanırken dershanelere milyarlarca lira harcadık yada harcayacağız. Dershaneler konusunu dikkatinizi çekmek istiyorum.

Gazetelerde çarşaf çarşaf dershane reklamlarıyla karşılaşacağız. Bu reklamları bir taraftan dikkatli okuyalım, bir taraftan bazı soruların yanıtlarını bulmaya çalışalım. İşte size örnek reklamlar.

1- “İlk binde 800 öğrenci” Bu spot doğru değil. OSS de altı puan türü var. Altı puan türü hesaba katıldığında doğru spot “ilk altı binde 800 öğrenci” olmalıdır. OKS’de iki puan türü var. İki puan türü hesaba katıldığında bu reklam spotunun doğrusu ilk binde değil “ilk iki binde 800” öğrenci olmalıdır.

2- Sorulması gereken bir soru: Türkiye derecesi yada il derecesi yapmış bir öğrenci adı geçen dershaneye geldiğinde okuldaki dersleri nasıldı?

3- Sorulması gereken bir başka soru: Derece yapan öğrenciler dershaneye kayıt yaptırırken her hangi bir ücret ödemişler midir? Ödememişlerse neden? Okullarında başarılı oldukları ve dershanede de bu başarılarının devam edeceği düşünülüp, reklam yatırımı olarak bu öğrencilerden ücret alınmamış olabilir mi?

4-Başarılı olduğunu iddia eden dershanenin, öğrencilerinin toplamının başarı ortalaması nedir? Bu dershaneye kaç öğrenci kayıt yaptırmış kaç tanesi her hangi bir okula yerleştirilememiştir?

5- Dershanenin başarı diye sunduğu listedeki öğrenciler arasında, okuldaki derslerinde başarısız bir öğrenci var mıdır?

Bu soruları sorarken dershanelerin hiçbir önemi, katkısı yok demek istemiyorum. Bu sınavlarda başarının asıl öznesi dershaneler değil, çocukların kendisi, çocukların okul başarısı demek istiyorum.

Son söz: Dershane seçmeden önce, dershaneye milyarlar ödemeden önce çocukların okul başarılarını önemseyelim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Paraniz varsa cocugunuzu bu at yarisindan uzak tutun. Hicbir faydasi yok, kisilige ve ruh sahligina buyuk zarari var. Sonra universiteye girince pili bitmis, hicbir sey ogrenmek istemeyen bir kitle olusturuyoruz. Paraniz varsa diplomasi daha gecerli universitelerin oldugu amerikaya,kanada'ya, ilgiltere'ye gonderin cocugunuzu. Turk universitelerinin diplomalarinin dunyada turkiye disinda hicbir gecerliligi yok.

Hayri 
 07.07.2006 21:07
Cevap :
İlginiz ve düşünceleriniz için teşekkür ederim.  09.07.2006 10:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 842
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Lise mezunuyum. Zaman zaman her şeyi kafaya takan zaman zaman hiç bir şeyi kafaya takmayan bir yurtt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster