Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Nisan '08

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
1099
 

Çocuğumun yanlışlarını düzeltirken nelere dikkat etmeliyim?

Çocuğumun yanlışlarını düzeltirken nelere dikkat etmeliyim?
 

Çocuğumuzun yanlış davranışını durdurmak için neler yapmamız gerektiği üzerine yazdık çizdik. Şimdi de bu önerileri uygularken dikkat etmemiz gereken bazı püf noktalarını hatırlatacağım.

    Kısa ve net yönergeler verin. Uzun cümleler kurmayın. Yönergenizin gerekli seçimi ve açıklamayı içermesi yeterli. Belirsizlik içeren kelimeler kullanmayın.

‘Güzel Davran’, ‘güzel konuş’, ‘güzelce oyna’, ‘Kötü sözcük söyleme’gibi. Kötü size göre kötü olabilir ama çocuğunuz kime göre neyin kötü neyin güzel olduğunu ayırd edemez.

Bunun yerine ‘Arkadaşınla oyuncağını paylaşmalısın’, ‘ :: sözcüğü kötü bir sözcük onu söylemeni istemiyorum’, gibi güzel ve kötünün sizin için ifade ettiği seyi somutlaştırarak dile getirin.

    Konuşmanız içinde çocuğunuzu eleştiren, aşağılayan cümleler kurmayın.

<ı>‘Neden anlamıyorsun, kaç kez söyledim sana’,

<ı>‘Tam bir baş belasısın’ ,

<ı>‘Çabuk onu arkadaşına ver yoksa göreceksin gününü’ gibi cümleler kullanmayın.

    Konuşmayı uzatmayın. Kısa net ve sonuca dayalı mesaj verin. Mesajınız bir seçim içersin, Seçimi çocucğunuza birakın ve seçiminin sonuçlarını kararlılıkla yaşamasına fırsat verin. Mutlaka süre belirtin ve sonucu uygulamayı çok fazla uzatmayın. Ne sebeple oyuncağının alındığını unutmasına sebep olur. ve sonucun anlamlılığını yitirmesine sebebiyet verir. süreyi kesinlikle dile getirin ve kararınızdan caymayın. Davranışının sonucu üzerine çocuğunuzun sizinle pazarlık yapmasına meydan vermeyin. Seçimi ve sonucunu 2 cümleyle özetleyin ve bir daha sefere deneyebileceğini bu seferlik seçiminin sonucunun bu olduğunu hatırlatın. Anne ve baba birbirlerinden ve çocukla aralarındaki bu durumdan haberdar olmalı ve tutarlı davranmalıdır. Yeniden denemesi için verdiğiniz fırsat esnasında ona bir önceki gün yaptıgı hatayı hatırlatmayın.Bu çocuğunuzun doğruyu davranışı benimsemesinde hevesini kırılmasına neden olur. Ona, kararları, seçimleri olan bir birey gibi davranmayı sakın unutmayınız. Ve lütfen onu küçümsemeyin. Doğruyu öğrenecektir. Doğru davranışı öğrenmesi için gideceği yolda sizin ona ışık tutmanıza ve ona güvendiğinizi bilmeye ihtiyacı var.

Bu püf noktaları "Çocuğumun yanlış davranışını durdurmak için ne yapmalıyım?" başlıklı yazımın devamı niteliğindedir.
Sizlere faydalı olacağını umarım.

Sevgilerle...

Psk. Ezgi Başaran

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

aile,okul,çevre...ama önce aile eğitimi değilmi hocam.?

Mehmet Önkibar 
 18.04.2008 18:12
 

Nerede çocuklarla ilgili bir yazı,makale,dipnot görsem ilgimi çekmiştir. Baştan sona okurum dikkatlice. Çocuk psikolojisi herzaman ilgimi çekmiştir ve çok severim. Çünkü çocukları çok seviyorum. Verdiğiniz bilgiler önemli. Çoğu zaman psikolojisini denemişimdir çocukların. Üzgünlük,mutluluk,sevinç gibi hisler için. Çocuk Psikoloğu değilim ama olmayı çok isterdim. Küçük bir yeğenim var 5 yaşlarında hayatında 3 önemli şık vardır şu an için. Bilmediğin suyu içme. Yemek yerken konuşma, Misafir varken yüksek sesle konuşma. Bu 3 şıkkı öğrenirken uygulanan yöntem sizin şıkların birin de yer alıyor. "Kısa ve sonuca götüren net cümleler kullanın." İlgi ile takip edeceğim yararlı bir blog sayfası ile karşılaştığıma eminim. İyi çalışmalar.

Perfect Storm 
 18.04.2008 17:54
Cevap :
Teşekkürler. Paylaşmak istediğim daha bir çok konu var çocuk psikolojisiyle ilgili. Umarım hepsi için fırsat yaratabilirim.İlginiz devam etmesi dileğilye.  19.04.2008 16:36
 

Önerileriniz için teşekkür ederim. Faydalı bilgileri tekrar hatırlamak güzel. Oğlumuz 5 yaşına doğru giderken dışarıda kuralsız arkadaşların davranışlarından çok etkileniyor ve evde öğrendikleriyle kafası karışıyor. Bu konuda da önerileriniz olursa çok sevinirim.

serifsoner 
 18.04.2008 16:25
Cevap :
Merhaba, Öncelikler ilginize teşekkür ederim. Çocuklar asıl eğitimi ailede alırlar, okulda veya dışarıda öğrendikleri her şey onlar için destekleyici bilgi niteliği taşır. Yaşı gereği dışarıda öğrendiğiklerini eve taşıması normal.Onlardan etkilenmesi, hatta yanlış şeyler öğrenmesi de. Önemli olan sizin oğlunuza neyin doğru olduğunu iyi benimsetmeniz. Öğrettiğiniz şeyler oğlunuz için herşeyden daha doğru ve güvenilir. Çünkü dünya üzerinde en çok ona güven veren nesne anne ve babası. Ona davranışlarınızla örnek olmayı deneyin. Ayrıca yanlışı anlatın ve onu yüreklendirerek doğruya teşik edin. Sizin ona güvendiğinizi bilmesi arada yanlış davranışlar yapsa dahi doğruyu öğrenmesini sağlar.Yanlış davranışa takılmayın doğruyu yaptığnda aldığı takdirler onu yanlış davranıştan uzaklaştırır. sevgilerle.  18.04.2008 21:24
 

güzel yazılar için teşekkürler...gündelik hayatta sürekli başımıza gelenleri yazıya döküyorsun gerçekten.teoridekileri pratiğe dökebilmek....Bütün iş burada.Aklımın bir köşesinde ve uygulamaya çalışıyorum

Özlem Manaf Birgün 
 18.04.2008 13:25
Cevap :
Ben de güzel sözlerin için teşekkür ederim. Güzel çocuklarınız için en ufak bir faydası olduysa bu bana mutluluk verir. Onlar yarınlarımız. Sevgilerle.  19.04.2008 16:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 176
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 11295
Kayıt tarihi
: 10.04.08
 
 

  Kolektif Psikoloji'nin Kurucularından Psikolog Ezgi Başaran Bireysel Terapi, Grup Terapiler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster