Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1315
 

Çocuğumuza saygı

Çocuğumuza saygı
 

Önceki yazımda günlük tutmanın faydalarını yazmıştım. Fikir üretmede, daha geniş düşünmede, kendimizi tanımada faydalı olduğunuve kendimizi tanımamızın başarı için en gerekli yol olduğunu yazmıştım. Bir okuyucundan şöyle bir yorum aldım ''Lise yıllarımda günlük tutuyordum. Ancak günlüğümü evde okuyorlardı. O zamanlar çocuğa saygı bu kadar yoktu, ve günlük tutmayı bıraktım'' şeklinde yazı aldı. Üzüldüm ama geçengün bir yazı daha yazdın ''çocuklarımız bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmeliler'' Başlıklı yazımda velilere önce öz güven oluşturmaları gerektiğini söyledim, sonra bilgisayardaki bilgilere nesıl girileceğinin yollarını gösterdim, hatta messengerda kayıtlı bilgilere ulaşma yöntemlerini gösterdi. Sonra aklıma annesinin günlüğünü okuduğu için bırakan okuyucum geldi. Yapılan saygısızlık mı?

Anne ve Baba çocuklarına şunu hissettirmek zorundadır. Biz seni seviyoruz, sana ve kişiliğine saygı duyuyoruz ve seni hayata hazırlarken seni korumak zorundayız. Çocuklarınızın düşüncesi evde önemli ise evde demokratik bir ortam varsa, yapılan herşey ev halkı için yapılıyor ortamı oluşturulmuşsa çocuğunuz niçin bilgisayardaki bilgileri karıştırdığınızı anlayacaktır.

Eğer evinizde otoriter bir ortam varsa, alınan kararlar sadece ebeveynlerin kararına bağlıysa günlüğüne bakmak veya internetini karıştırmak doğal karşılanmıyacaktır. Çocuk büyütürken çocuğunuz evde önemli olduğunu hissettmelidir. Bunu hissettiremiyorsanız çocuğunuzun korunması ve kollanması sorun yaratabilir.

Unutmayalım evimiz eşit haklara sahip olduğumuz yerdir.Hepimizin söz hakkı vardır. Anne ve babamız bilgileri sayesinde bizi korurlar. Kurallara uyarsak kazançlı çıkarız. Annelerimizin bilgisayardaki kayıtlara bakmaları saygısızlık değildir. Yeni bir dünyaya açılırken zarar görmemeniz için bir kontroldür.

ABD'de 13 yaşın altındaki kişilere hotmail adresi velilerinin izni ile veriliyor. Teknolojinin yararlarından faydalanabilmek için korunma metodlarımızıda oluşturmalıyız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

benim ailem çok baskıcı otoriter deildir ama annem yinede günlüğümü okurdu.Ama annemle ilişkilerimiz biraz sorunluydu onu söleyebilirim genel anlamda hiç otoriterlik yoktu.Ve ben bunu nasıl bi korumacı amaçla yapıldığını anlayamadım yazınızdan?Bence ne kadar demoktarik olursa olsun günlük okumak yinede saygı göstermemek..

refrefref 
 29.10.2006 15:04
Cevap :
Çocuk büyütülürken kurallar koyulur. Bu kurallara herkes uymak zorundadır. Çocuk kurallara aykırı hareket etmişse annenin koruma içgüdüsü ön plana çıkacaktır. Saygı sana değer veriyorum, evde söz hakkın olmalı, düşüncelerin bizin için değerli ile ölçülür. Günlük okunmalı demiyorum. Bilinçli anne nerede ne yapacağını bilir. Ortam gerektirdiyse günlüğe bakılır. Saygısızlık kişiliği rencide etmek, önemsememek ile olur  30.10.2006 13:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4004
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster