Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '11

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
726
 

ÇOCUĞUMUZU KABULLENMEK

ÇOCUĞUMUZU KABULLENMEK
 

bu resim evimizindoktoru.com adresinden alınmıştır.


Çocuklar dünyaya merhaba dedikleri andan itibaren gerek anne babası gerek çevre tarafından çeşitli kıyaslamalara maruz kalır.Bebeklikteki ağlama alışkanlığından ilk çıkardığı seslere,yürümeye başladığı zamandan tuvalet alışkanlığına ,okuldaki başarısından sosyal ilişkilerine ,mesleki yöneliminden tutun da eş seçimine kadar türlü türlü alanlarda hep başkalarıyla kıyaslarız onları.Bunu çoğu zaman farkında olmadan yapsakta yine de ara ara hep daha fazlasını daha iyisini bekleriz onlardan.Belki bazen kendimize dair başaramadıklarımızı onların başarmasını ,bu sayede eksikliğimizi çocuklarımız üzerinden gidermeye çalışırız.Kusursuzluk bekleriz,mükemmel olmasını umarız...Oysa ki çocuklarımızın koşulsuz kabullenilmeye,koşulsuz sevgiye ihtiyacı vardır sadece..Çoğu çatışmanın temel sebebi budur belki de..Çocuklarımız için iyi bir karakter ,iyi bir gelecek ummak elbette hakkımız ama bunu onları sürekli değiştirmeye çalışarak,farklılıklarını gözardı edip bir kalıba sokmaya çalışarak,omuzlarına kaldıracaklarından fazla yük bindirerek yapmak hem sizi hem de onları mutsuz edecektir.Yapmamız gereken ,öncelikle onları koşulsuz sevdiğimizi göstermek;onlara ilgileri ,yetenekleri doğrultusunda seçtikleri yolda destek olmak,herkesten farklı birer birey olduklarını kabul etmek.

Çocuğumuzu olmasını istediğimiz gibi değil ,olduğu gibi kabul edersek olabileceğinin en iyisini olmasına fırsat vermiş oluruz.Kendisi dahil hiç kimsenin mükemmel olmayacağını bilen çocuk,yaptığı hatalar sonucunda özgüvenini kaybetmeyip hata yapa yapa hedefine ulaşmayı başaracaktır.Kusursuzluğun mümkün olmadığını hem çocuğunuz hem hem kendiniz için kabul ettiğinizde rahatladığınızı göreceksiniz.Başarısız olsa dahi çabasını ve niyetini takdir ederek başlayın onla konuşmaya.Sahip olmadığı özelliklere üzülmek yerine,sahip olduklarına sevinin ilk önce.Çocuğunuzun yaptığı elinden gelendir,onun sınırlarını kabullenin.Onun yaptığı işleri kendi hızında yapmasına izin verin ,sabırsızlık göstermeyin.Çocuğunuzun yansıttığı kişiliği kabul edin.Unutmayın kimseyi zorla değiştiremezsiniz,ancak değişim için cesaretlendirebilir ve isteklendirebilirsiniz.Zayıf özsaygının en büyük nedeni KOŞULSUZ SEVGİ EKSİKLİĞİDİR.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aynı fikri savunanlardanım. Sevginin ve beklentilerimizi aza indirgemenin, karşımızdakini olduğu gibi kabullenip sevmenin faydalı ve çıkarsız olduğunu düşünüyorum. Kıyaslamak ve mukayese sürekli rekabet duygusu yaratarak, çocukluktan beri bir mücadele yüklüyor küçük omuzlara. Oysa hayata gerçekten başladıklarında zaten olması gerekeni görüp algılayacaklar. Tebrik ederim. Sevgiler

Merve Ballı Acar 
 06.07.2011 11:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 74
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 4329
Kayıt tarihi
: 04.03.07
 
 

Yazmak sadece bilgi paylaşımı değil benim için.Yazmak, öğrenmek,unuttuklarımı hatırlamak,bilmediğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster