Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ağustos '11

 
Kategori
Bebek - Çocuk
 

Çocuğunuz anaokuluna 3 yaşından önce başlayabilir!

Çocuğunuz anaokuluna 3 yaşından önce başlayabilir!
 

anaokulna başlama yaşı


Çocuğunuz anaokuluna 3 yaşından önce başlayabilir! 

Sevgili Anne Babalar,  

Parenting Skills & Counseling Center’a gelen birçok anne baba fikir birliği yapmış gibi şu açıklama ile geliyor: “Her yerde okuyorum. Uzmanlar 3 yaş öncesi çocuğunuzu anaokuluna göndermeyin diye uyarıyorlar.” Anne babalar bu doğru bir uyarı mı, günümüz şartlarına uyuyor mu diye düşünmeden kabullenmişler.  

İnternet ile artık her alanda kitap bilgilerine ulaşmak çok kolay hale geldi. Diğer taraftan internet, her alanda olduğu gibi bu alanda da bilgi kirliliğine de neden olmakta ve aileleri yanlış yönlendirebilmektedir. Okulöncesi eğitimi uzmanı olan, olmayan herkes kitaplardan aldıkları birkaç cümleyi ana fikrinden çıkararak ailelere sunuyor. Bu geçerli bir bilgi mi, hangi durumlarda 3 yaş öncesi başlanmalı gibi detayları önemsemeden uzmanlık yapan sözde uzmanlar aileleri yanlış yönlendiriyor.  

Maalesef bu düşünce o kadar yayılmış ki Türkiye’de hemen hemen her anne babadan duyduğum aynı şey: “Ben 3 yaşından önce çocuğumu anaokuluna gönderemem”. 3 yaşından önce çocuğunu okula gönderenler ise şartları dolayısıyla mecbur kalan anne babalardan oluşuyor. Onlar da kaş yapıyım derken göz çıkarıyor yani çalıştıkları için çocuklarını yarım gün yerine, tüm gün anaokuluna göndermek zorunda kalıyorlar.  

Peki, çocuklar anaokuluna hangi yaşta başlamalıdır? 

Anaokuluna başlama yaşına karar vermeden önce günümüzün şartlarını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Daha önceki hayat şartlarında 3 yaşından önce çocukların anaokuluna gitmesi çok önemli değildi belki ama şimdi bu gerekli bir hal aldı. Günümüzde toplumsal yapı ve beraberinde aile yapısı ve dinamikleri de değişti. Önceden mahalle ortamı ve komşuluk vardı. Çocuklar annelerinin gözetiminde sokakta saatlerce oynuyorlardı. Bunun yanı sıra akraba ziyaretleri de sık yapılırdı ve çocuklar kuzenleriyle oynama fırsatı bulurdu. Şimdi ise anneler tüm gün çalışmak zorunda kalıyor. Aynı zamanda iş şartları nedeniyle yakın akrabalarından uzakta bir yerde yaşamak zorunda da kalabiliyor. Bu durumda çocuğa evde bakıcı bakıyor. Dolayısıyla çocuklar kısıtlı bir sosyal çevrede yani ya apartman katlarında ya da villalarda neredeyse tek başına bir yetişkin eşliğinde büyüyor ve sosyal becerilerini geliştiremiyorlar.  

Çocukların tüm gün evde tek başına bir yetişkinle kalması sağlıklı değil! 

Sizce çocuğunuzun tüm gün evde tek başına bir yetişkinle kalması mı sağlıklı mı? Yoksa arkadaşlarıyla birlikte oynayacağı sosyal ortama, anaokuluna gitmesi mi doğru? Bu soruyu bir uzman olarak yanıtlamak istiyorum. Çocuğun evde tek başına bir yetişkinle kalması yerine sosyal becerilerini geliştireceği anaokuluna (kreş, oyun grubu, vb. isimlerle anılan kurumlar) gitmesidir doğru olan.  

Kısacası "3 yaşından önce çocuğunuzu anaokuluna göndermeyin" uyarısı artık günümüz şartlarında geçerliliğini çoktan yitirdi. İyi bir uzman çocukların şartlarının farkında olur ve aileyi bu yönde bilinçlendirir. Tabi ki çocuklarda bireysel farklılıklar olabilir. Bazı çocuklar gelişimsel olarak anaokuluna 3 yaşından önce hazır olmayabilir veya psikolojik durumu dolayısıyla evde annesiyle bir süre daha kalması gerekebilir. Fakat bunlar istisnai durumlardır.  

Eğer çocuğunuz gelişimsel olarak anaokuluna 3 yaş öncesi hazırsa neden evde bir yetişkinle dört duvar arasında kalsın ki? Çocuğunuzu sağlıklı ve mutlu gelişimi için 3 yaşından önce yarım gün anaokuluna, kreşe veya oyun grubuna gönderebilirsiniz. Çocuğunuzun anaokuluna hazır olduğundan emin değilseniz pedagoga danışabilirsiniz.  

Diğer taraftan 3 yaşından önce çocukların yarım günden fazla anaokulunu devam etmesini de önermiyorum. Çünkü bu yaşta çocuğun sosyalleşmesi için arkadaşlarının olduğu anaokuluna ihtiyacı olduğu kadar bir yetişkinin birebir ilgisine ve şefkatine de ihtiyacı vardır. Yarım gün anaokulu veya oyun grubu programı bunu dengelemektedir.  

Çocuğunuza 3 yaşından önce sosyalleşme fırsatı vermeniz dileğiyle,  

Pedagog Sevil Yavuz  

Çocuk & Ergen Psikolojisi Uzmanı, Aile ve Çift Terapisti, Filial Play Terapist 

Parenting Skills & Counseling Center 

www.pedagogsevilyavuz.com 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biz de 3 yasindan once anaokuluna gondermemeyi benimseyen ebeveynlerdendik. Fakat bakicimiz bizi anzisin birakinca yeni bir bakici bulmak yerine anaokulunu denemeye karar verdik. Kizimizi 21 aylikken anaokuluna baslattik. Epey arastirmadan sonra yakin cevremizde 19 yildir bu isi yapan bir anaokulu bulduk, 12-14 yildir ayni ogretmenlerle calistiklarini ogrendik.Simdi kizimiz 25,5 aylik oldu ve iyiki gondermisiz diyoruz. Zaten cok sosyal, algilari acik, cevresinin farkinda olan bir cocuktu. O coktan hazirmis da bizim haberimiz yokmus. Yarim gun anaokulu yarim gun bakici dusunduk fakat mali olarak kaldiramayacagimiza karar verince, tam gun gondermek zorunda kaldik. Ustelik ufaklik servisle gidip geliyor. Hayatimiz daha duzenli hale geldi. Evde yediremedigimiz yemekleri orada yiyor. Evde 1 saat ogle uykusu uyuyan cocuk, orada her gun 2-2,5 saat uyku uyuyor. El becerileri ve konusma becerisi gelisti. Kendine guveni artti. Aldigimiz en iyi kararlardan biri oldugunu dusunuyoruz.

Didem Aygen 
 11.08.2011 14:51
Cevap :
Bu gelişmeleri duymak beni mutlu etti. Ebeveynlerin Anaokulunu okul değil, çocukların oyun oynayarak gelişimlerini destekleyecekleri bir kurum olarka görmek gerekiyor. Sevgilerle,  12.08.2011 13:56
 

Bilgilendiren ve bilinçlendiren yazılarınızı takip ediyor ve keyifle okuyorum, hatta bu yazınızı eşime de gönderdim. Oğlumuz Eylülde 2 yaşını dolduracak, bu ay başında kreşe başlattık. İlk birkaç gün daha kolay uyum sağladığı için yarım gün kalmasını uygun gördüler. Yazdıklarınız son derece mantıklı. Bebeğin (çocuğun) bir yetişkinle gün boyu evde kalması çocukluğunu yaşayamamasına, sosyalleşmesinin gecikmesine neden oluyor. Bu düşüncede olduğumuzdan iki yaş sınıfı açılır açılmaz güvenilir bir kreşe bu ay başında götürmeye başladık. Teşekkürler, saygılar.

Güz Özlemi 
 10.08.2011 11:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 244
Toplam yorum
: 52
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2534
Kayıt tarihi
: 02.07.10
 
 

Dr.Sevil Yavuz- Pedagog & Klinik Psikolog | Oyun Terapisti | Akademisyen | Köşe Yazarı | | Boğaziçi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster