Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
15783
 

Çocuğunuz bilgisayarını kullanırken nelere dikkat etmeli?

Çocuğunuz bilgisayarını kullanırken nelere dikkat etmeli?
 

Çocuğunuz bilgisayarını kullanırken nelere dikkat etmeli.

Öncelikle bilgisayarın faydalı olduğu unutulmamalı. İnternete girerken velilerin dikkat etmeleri gereken kurallar var.

İnternet bulunan bir evde çocuklar kadar anne ve babalarda bilgisayar ve interneti bilmelidir. Ayrıca internet kuralları denilen ve herkesin uymak zorunda olduğu kurallar yapmalısınız ve buna çocuğunuzun uyup uymadığını kontrol etmelisiniz.

10 yaşın altında girilen siteler anne ve baba ile birlikte olmalı. Kişisel bilgilerin nasıl korunacağı çocuğa öğretilmelidir.

Çocuklarınızın internette kalacağı süre önceden belirlenmelidir. ABD de 13 yaşın altındaki kişilerin hotmail adresi almaları ebeveynlerinin izninde gerçekleşmektedir. 13 yaşın altında bir çocuğunuz varsa messenger ını kontrol edebilirsiniz. Araçlar, seçenekler, iletiler bölümlerini tıklarsanız çocuğunuzun messengerdaki bilgilerini kayıtlı olduğunu görürsünüz. Tabii yaşça daha büyük çocukların messengerını okumak güvensizlik doğurur, kaldıki çocuklar yeni yöntemler bulurlar. Eğer çocuğunuzun girmesini istemediğiniz site varsa windows xp nin en güncel versiyonunda açılır pencereyi engelle bölümü ile engellersiniz. Tabii çocuk biliyorsa açabilir.

internette gezindiğinizde web tarayıcınız bilgi toplar ve verir. İnternet explorer, araçlar, internet seçenekleri, genel sekmesinden, temporory ınternet files, ayarlar, geçiçi internet dosyaları, dosya görüntüleyi tıklayın.

Unutmayın çocuğunuz ile aranızda bir güven zinciri oluşmalıdır. Rahatsız olduklarını, internette gördüklerini size anlatmalıdır. Çok darda kalmadığınız müddetçe bilgilerine bakmayın ama bilgisayar kullanım koşullarına uymuyorsa saygı ve güveni karşı taraf yıkmıştır bilgilerine bakmanızda sakınça yoktur. Hatta MSN premium denilen program ınternette girilen siteleri size haftalık ve aylık raporlar halinde verir.

Çocuğunuz internetten alış veriş yaparken kredi kartı ile nelere dikkat edilmeli. Bilgisayarınızın tarayıcısının128 bite uyumlu olmasına dikkat edin. Girdiğiniz web adresinde https olmalı ''s'' harfi güvenilir demektir. Secure sözcüğünden gel iyor. Siz bilgisayardan bilgi, kültür ve eğitici konuları öğrenirseniz çocuğunuzda sizi taklit eder.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4004
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster