Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1899
 

Çocuğunuz çok mu hareketli? Dikkati erken mi dağılıyor?

Çocuğunuz çok mu hareketli? Dikkati erken mi dağılıyor?
 

Dikkat eksikliği, dikkat süresinin ve yoğunluğunun bireyin yaşına göre daha az olması durumudur.

İlköğretim çağında %3-5 arasında görülür.Yani her 20-30 kişide bir bireyde hiperaktivide görülür. Bizim 40 kişilik sınıflarımızda ortalama iki kişinin hiperaktif olma ihtimali vardır.

Hiperaktiflik belirtileri derse konsantre olamama, uzun süre dersi takip edememe , aile-arkadaş ve öğretmen ilişkilerinde sorun yaşar. HİPERAKTİF ÇOCUKLARIMIZ DAHA FAZLA AZAR İŞİTTİKLERİNDEN KENDİLERİNE SAYGILARINI KAYBEDEBİLİYORLAR, Güvenlerini kaybedebiliyorlar. Biliyorsunuz çocuk yetiştirmede güven ön planda yer alıyor. Velilerimiz yaramazçocuk ile hiperaktif çocuğu birbirlerinden ayırmalılar. Standartlara yöre yaklaşık 50 kişilik sınıfta 2-3 öğrenci hiperaktif olma ihtimaline sahiptir. Hiperaktiflik tedavisinde doktor veliyi bilgilendirir ve öğretmenin haberdar edilmesi sağlanır.

Tedavisi olan bir hastalıktır, kalıtsaldır, zeka ile ilgili hiç bir sorun içermez. Son yıllarda hiperaktivitede artış olduğu biliniyor. Tedavisinde ilaç kullandırılıyor ve öğretmen ve anne babanın davranışlarının hekim kontrolünde ortak bir eğitimle tedavisi sağlanıyor. Velilerimiz çocuklarının davranışını izlemeli ve hiperaktivite belirtisi görüldüğünde doktora baş vurulmalıdır. Yaş ilerledikçe hastalık geçmeyecektir. Ancak davranış bozuklukları ilaçla ortadan kaldırılacaktır.

Velilerimiz çocuklarının yaramazlıklarını, başarısızlılarını daima söz dinlemeyen çocuk olarak yorumlamışlardır. Ancak böyle yorumlayan veliler çocuklarını yanlışa iterler.Nedenin hiperaktivite olup olmadığını araştırmak zorundadırlar.

Erken çocukluk döneminde başlayıp yaşam boyu devam eden bir hastalıktır. Dikkat eksikliği yaşam boyu devam eder.

Hiperaktivite belirtileri; aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği, dürtüsellik olarak üç kısıma ayrılır.

AMERİKAN PSİKİYATRİ BİRLİĞİNİN TANIMLADIĞI BELİRTİLER

-Belirli bir işe ve oyuna dikkatini veremez.

-Dikkati kolayca dağılır.

-Başladığı işi bitiremez.

-Kendisiyle konuşurken dinliyormuş gibi görünür.

-Görev ve etkinliği düzenlerken zorlanır.

-Yoğun zihinsel çaba gerektiren işleri yapmakta zorlanır.

Hiperaktivite Dürtüsellik

-Eli ayağı kıpır kıpırdır.

-Oturduğu yerde duramaz.

-Gereksiz yere sağa sola koşturur.

-sürekli hareket halindedir.

-sırasını bekleyemez.

Çocuğunuzun hiperaktivite belirtilerine uyduğuna inanıyorsanız bir hekime baş vurmak için geç kalmayın.yararlanmak için www.hiperaktivite.org.tr sitesinden yararlanabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Inanin bir ogretmenin bu konu hakkinda boyle bilgisi olmasi ulkemde bazi seylerin kipirdadigina isaret.Abd de yasamamin nedeni oglumun ADHD olmasi egitimini ingiltere belcika denedikten sonra bu ulkede basarili olduk.Simdi universite basladi .Tabi surek oldukca yorucu ve zahmetli.Eskinin bu konu cahili ogretmenlerini dusundukce size tum kalbimle tesekkur ediyorum.Ulkede tum bu illetin yakasinda olan yavrularin bu ulkedeki olanaklar icinde rehabilite ve ogrenim gormesi enbuyuk dilegimdir. Saglikla kaliniz.

Newyorker 
 23.01.2007 6:51
Cevap :
Teşekkür ederim .Amacımız velilerimizide bilgilendirmek.Yaramaz ile hiperaktifi ayırt etmelerini sağlamak.Çocuklarımızında güven duygularını kaybetmeden sorunun nereden kaynaklandığını bilmelerini sağlamak.  23.01.2007 16:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4003
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster