Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '07

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
1252
 

Çocuğunuz hep sizinle uyumak istiyorsa ...

Çocuğunuz hep sizinle uyumak istiyorsa ...
 

Uyku zamanı anne babalar için sıkıntılı geçen bir dönemdir. Öncelikle, bir uykuya hazırlık aşaması yaratmak lazım. Çocuğun pijamalarını giyinmesi, dişlerini fırçalaması, elini yüzünü temizlemesi, eşyalarını düzenlemesi gibi sistemli, sürekli bir uykuya hazırlık aşaması oluşturulmalı. Bu aşama, çocuğu uykuya psikolojik olarak hazırlaması açısından önemlidir.

İkinci adım olarak anne veya babanın ona bir kitap okuması olabilir ama loş bir ortamda. Anne tarafından söylenen sevgi içerikli ninniler de çocukları rahatlatmaktadır. Masal kasetleri de olabilir; ancak mekanik araçlar ne kadar güzel ve profesyonelce olursa olsunlar yine de annenin sesindeki sevgiyi, şefkati ve sıcaklığı veremezler. Anne ve babanın bazı hayvanların nasıl uyuduğuyla ilgili taklitleri de işe yarayabilir.

Üçüncü adım; yataktayken bir bardak süt veya meyve suyu verebilirsiniz. Tüm bu aşamalar önceleri çocuk için cazip olmayan yatak ve uyku ortamı ile olumlu çağrışımların kurulmasına neden olur.

Çocuk için belirli uyku zamanı oluşturmak ve bunu düzenli bir biçimde uygulamak gerekir. Çocuğun tüm yaşamında olduğu gibi uyku düzeninin oluşturulmasında da anne ve babanın işlevi büyüktür. Örneğin sürekli sizinle uyumak isteyen bir çocuğunuz varsa; öncelikle nedenini anlamaya çalışmalıyız. Artık kararlı ve sabırlı davranmamız gereken 5 haftalık bir sürece ihtiyacımız var:

İLK HAFTA: Çocuk ile aynı yatakta uyuyun(çocuğun yatağında)Bu süreç gerekirse bir haftayı aşabilir. Çocuk uykuya daldıktan sonra kendi yatağınıza gidin..

İKİNCİ HAFTA: Uykuya dalana kadar çocuğunuzun yatağında oturun.Bedensel temasta bulunarak elini tutabilirsiniz.Çocuğunuzla sohbet edin.

ÜÇÜNCÜ HAFTA: Çocuğunuzun yatağının yanına bir sandalye koyarak oturun.Bu arada çocuk uyuyana kadar ona hikaye okuyabilirsiniz.

DÖRDÜNCÜ HAFTA: Çocuğunuz uykuya dalana kadar aynı odada herhangi bir işle uğraşın(kitap, gazete okumak gibi..)

BEŞİNCİ HAFTA: Çocuğunuzun yatağına kadar eşlik edip onu öptükten sonra bırakın kendi başına uykuya dalsın.

Bütün bu aşamalardan sonra çocuk uykuya daldıktan sonra siz kendi odanıza gitmelisiniz. Çocuk gece yatağınıza gelse bile;onu tekrar kendi yatağına götürün.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bazen Ananem, bazen kardeslerimle uyuyarak buyudum. Ayni gelenegi kendi yuvamda devam ettiriyorum onlardan binlerce kilometre uzakta, Amerika'da. Simdiki yuvamda sevgi ve mutlulugu cevremdekiler hissediyorsa bunun kokleri nerelere dayaniyor dersiniz ? Birakin insanlari hissettikleri gibi yasasinlar. Cocuklari ile uyumaktan mutlularsa, oyle olsun.

Benchwarmer 
 17.03.2007 16:31
Cevap :
:)) Ben zaten aileleri parçalamaya çalışmıyorum:))Elbette anne,baba,kardeşle uyumak ailelerin sevgi paylaşımlarının en güzel örneklerinden...Ancak bu durum bağımlılık düzeyinde olmamalı,istenildiği için olmalı!Çocuğun tek başına uyuma sorunu değil de ;bazı geceler birbirlerine sokulup uyumak istemeleri olsun durum...Katkınız için teşekkürler!  17.03.2007 17:47
 

siz henüz taze bir ögretmen olmanıza ragmen bile,sizinle eğitim sürecini devam ettirecek bütün cocukların cok şanslı oldugunu söylemek isterim.son derece cocuk ruhuyla ilgili güzel bir yazı yazmışsınız, başarılarınızın devamını dilerim saygı ve sevgilerimle çalışkan adem

Adem ÇALIŞKAN 
 16.03.2007 20:27
Cevap :
Teşekkür ederim Adem Bey,değerli yorumlarınız ve başarı dilekleriniz için...Sevgiler,saygılar!  16.03.2007 22:54
 

Temiz bir türkçeyle yazmış olduğunuz blog yazınız beni yıllar öncesine taşıdı. 2 evladım var ve farkettim ki ben bilmeden sizin blog yazınızda ki kurallarla çocuklarımı tek başına uyumaları için hazırlamışım AFERİN BANA DİİMİ?:))Esen kalınız...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 16.03.2007 4:14
Cevap :
Teşekkür ederim öncelikle...Zaten becerikli annelerin hali başka oluyor:))Sevgiler,saygılar...  16.03.2007 22:53
 

Eğitiminizi mutlaka sürdürmelisiniz.Siz akademisyen olarak doğmuşsunuz.Herşeyi bir yana bırakıp, lisans, lisansüstü ve Allah ne verdiyse devam edin.Lütfen kendinize yazık etmeyin. Alanınızda çok yeteneklisiniz. Türkçeniz de çok güzel. Sevgiler.

Aygün 
 15.03.2007 18:50
Cevap :
Teşekkür ederim Ali Bey,evet benim de arzum bu zaten daha bitmez,henüz küçüğüm zaten:))Daha çok şey öğrenmek lazım!İyi dilekleriniz için sonsuz teşekkürler,sevgiyle kalın...  16.03.2007 22:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 74
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 4467
Kayıt tarihi
: 04.03.07
 
 

Yazmak sadece bilgi paylaşımı değil benim için.Yazmak, öğrenmek,unuttuklarımı hatırlamak,bilmediğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster