Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '18

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
30
 

Çocuğunuz İnatçı mı?

Günümüzde çocuğunun inatçılığından; dönemsel, az ya da çok, şikayetçi olmayan anne baba olmadığını ve olmayacağını düşünüyorum. İnatçı çocuk tamlaması hepimizin hayatında vardı ve olmaya devam edecek. Özellikle 1,5 yaş itibari ile inatçı çocuk ile tanışan anne ve baba, eğer yenilir, doğru tepkiyi göstermez ise 17 yaş itibari ile inatçı çocuk (ergen) ile tekrar karşılaşacaktır. Evet şaşırmayın. Daha 1,5 yaşından itibaren inatçı davranışlar çocuklarda görülmeye başlar. İşte bu dönem itibari ile sürecin doğru yönetilmesi önemlidir. 1,5 yaş çocuğuna ne yapılabilir ki? diye soracak olursanız, 4,8,10... yaş çocuklarına ne yapılıyor ise aynısı. Konuşsak anlamaz demeyin anlarlar. Hissetmez demeyin hissederler. İnatçı davranış sergileyebiliyorlarsa, bunları da yapabilirler.Sadece çocuklarınızın gelişim seviyelerine dikkat ederek, olabildiğince onların seviyesine inmeyi bilin.

Seni Küçük İnatçı Şeytan Seni!
Hayır, sakın böyle düşünmeyin. Onlar masum birer melek ve siz yanlış davranmadıkça veya örnek olmadıkça bu özelliklerini koruyacaklar. Özellikle 1-4 yaş arası çocuklar canları sıkıldığında, üzüldüklerinde kendilerini sözel olarak rahatça ifade edemediklerinde, inatçı bir tavır ve davranış sergilerler. Yani sizi sinirlendirmek gibi bir amaçları bulunmamaktadır. Onlar sadece kendilerini ifade etmeye çalışmaktadırlar.

Bir Gösteri Anıdır Onlar İçin
GÖSTERİNİN SEYİRCİSİ OLMAYIN.
İnatçılığın çocuklar tarafından sergilendiği anlar bir müsamere anıdır. Müsamere, onu izleyen var ise müsamere olur. İzleyici olmadan bir anlamı kalkmaz. İnatçılık anları aynen müsamere gibidir. İzleyicisi olmaz ise etkisini kaybeder. Hele bu konuda kararlı olur iseniz, inatçılık anlarının hızlı bir şekilde kaybolduğunu göreceksiniz.

Kaynağı Bulup Ortadan Kaldırın
DOĞRU GÖZLEM KAYNAĞA ULAŞMADA ETKİLİDİR.
İnatçılığa sebebiyet veren mutlaka bir kaynak olgu vardır. Güzel bir gözlem sayesinde bunu rahatlıkla bulabilirsiniz. Buna sebebiyet veren her ne ise, özellikle rahatlama sağlandıktan sonra, en azından o gün için ortadan kaldırın. Eğer inatçı davranışın sebebi bir duygu birikimi ise bu konu hakkında, çözüm odaklı olarak küçüğünüz ile konuşun.

İnatçı Davranış Ortaya Çıktığında
SAKIN YILMAYIN VE VAZGEÇMEYİN
Gayet düzgün bir tekrar ile, yere yatarak topuklarını yere vuran ve ağlayan ya da bağıran çocuk. İşte inatçı davranış başladı. Aslında gösteri başladı. Sakın hem yanına gidip, ne oldu? ağlamana neden ne? vb. sorular sormaya ya da sevgi sözcüklerini sıralamaya başlamayın. Sadece yanına gidin. Kaldırarak odasına götürün ve yatağının üzerine koyun. (Atmayın!) Bu süreç işlerken sinirlenip sakın bağırmayın ya da sinirlendiğinizi bir şekilde sakın belli etmeyin. Çocuğunuzun ağlarken, bağırırken kendisine zarar veremeyeceğinden (bulunduğu ortam özellikleri dahil olmak üzere) emin iseniz hemen odasını terk edin. Kapıyı kapatmayın. Ağlaması ya da benzer ne davranışı var ise tamamladığında konuşabileceğinizi söyleyin. İnatçı davranışı bitene kadar sakın gözükmeyin. İnatçı davranış bittiğinde, yanınıza geldiğinde veya siz yanına gittiğinizde uzatmadan, sade bir dil ile doğru davranışı anlatın. Daha sonra bu konudan konuşmayın. Olay artık saçınızdan döktüğü bir tel ile eskide kaldı. Sakın barışma, ödül, destekleme amaçlı şeker, çikolata vb. ödül ya da hediyeler vermeyin. İnatçı davranış öncesi nerede kaldı iseniz hayatınıza oradan devam edin.

İnatçı Davranış Esnasında Kendine Zarar Verme İhtimali Var İse
Bu durumda ona sarılın. Muhtemelen sizden kurtulmak isteyecektir. Hatta bunun için sizi ısırma ihtimali bile vardır. Vurma ya da çimdiklemeler normal bile sayılabilir. Dikkatli olun. Eğer sizden kurtulma yönünde bir eğilim gösterecek olursa, derhal daha sıkı bir şekilde sarılmaya devam edin.

Ev Dışında İnatçı Davranış Ortaya Çıktığında
Sakın endişelenmeyin. Bunu ilk defa yaşayan, bu yönde kendini etrafı rahatsız ettik diye kötü hisseden ilk anne-baba siz değilsiniz. Bu anlarda etrafınıza bakın. Mutlaka "ay ne oluyor?" edası ile size garip bakışlarını yönlendirenleri mutlaka göreceksiniz. Ama daha dikkatli baktığınızda,"kolay gelsin, bizde yaşadık, zor" duygularını yansıtan bakışlar daha çoktur. Hatta bu kapsamda yanınıza gelip yardım etmek isteyenler olursa şaşırmayın. Çocuğunuz inatçı bir davranışı alış veriş merkezinde yaptı diyelim. Hemen dışarı çıkarın ya da araçla geldi iseniz tekrar aracınıza gidin. İnatçılığı geçene kadar bekleyeceğinizi belirtin. Durum ortadan kalkınca basit ve kısa bir konuşma yapın ve alış veriş merkezine geliş amacınızı yerine getirin. Sakın böyle bir şey yaşadığınız için faaliyeti iptal etmeye kalkmayın. Yardım olsun diye ufak şeker, çikolata imkanlarını ondan önce siz kapın ve daha sonra yiyeceğini belirterek, teşekkür edin.

Unutmayın!!! Ufak Bir Dokunuş Yeter!!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 30
Kayıt tarihi
: 27.12.18
 
 

NASIL BAŞLADI? Her insanın hayatında dönüm noktaları bulunmaktadır. İşte “Ufak Bir Dokunuş Yeter”..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster