Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '08

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
644
 

Çocuğunuz ve diyet

Çocuğunuz ve diyet
 

Çocuğunuzun kilolu olması ya da olabileceği konusundaki en büyük kaygıyı siz çekiyorsunuz. Zaten yapılan araştırmalar da kilo problemi yaşayan çocuklardan çok anne ve babaların bu durumdan rahatsız olduklarını ve çözüm bulabilmek için ellerinden geleni yaptıklarını gösteriyor.

Ancak aslında çocuklarımız da bu durumdan şikâyet ediyorlar. Fakat ardı arkası gelmeyen yasaklar zinciri, anne ve babanın otoritesinin gittikçe hissedilmesi gibi sonuçların doğmasından korktukları için bunu çok açığa vuramıyorlar. Çünkü arkadaşları tarafından alay konusu olmak, istedikleri kıyafetlere sığamamak erişkin bir bireyin psikolojisinden çok daha fazla yaralıyor onları.

Bizim de bu durumda aklımıza bir tek şey geliyor: DİYET YAPTIRMAK

Ancak bunun nasıl ve ne şekilde olacağı hakkında en ufak bir fikrimiz olmuyor. Ve başlıyoruz kendimize göre bir şeylerinden kısmasını sağlamaya.

Ancak çocuk ve diyet konusunda yapmanız gerekenler bunlar değil. İşte asıl sorumluluk sahibi ebeveynlerin yapması gerekenler:

1. ADIM: Uzman şart. Yani bu diyeti siz değil bir uzmanın uygulaması gerekiyor. O yüzden ilk atacağınız adım çocuğunuzu bir diyetisyene emanet etmek ve diyetisyenin verdiği bilgiler doğrultusunda kendinizi de geliştirmeye çalışmaktır.

2. ADIM: Diyet yapmasının onun dış görünüşünden kurtulmasını sağlayacağını sakın söylemeyin. Çünkü ben dâhil olmak üzere bütün meslektaşlarım zayıflamasının amacının, tamamen daha sonraki hayatında kazanabileceği bazı kronik rahatsızlıkları engellemek, olduğunu çocuğa aşılanması gerektiğine yürekten inanıyoruz.

3. ADIM: kendi alışkanlıklarınızı da sağlıklı şekillere saptırmaya başlayın. Çünkü beslenme bir alışkanlık işidir. Doğruları öğrenip uygulamaya başlayan bir çocuğun doğruların yapıldığı bir evde olması gerekir ki, düzenli ve dengeli beslenmeyi uygulayabilsin.

4. ADIM: büyüme ve gelişme çağında diyet yapılmaz diye düşünerek çocuğunuzun yardım almasını engellemeyin. Çünkü diyet aslında sizlerin arasında genellikle ‘’AÇ KALMAK’’ olarak bilinse de aslında öyle değil. Çünkü diyet yapmak aslında sağlık ve yeterli, dengeli bir beslenme programına geçiş demek. Özellikle çocuğunuzu emanet edeceğiniz diyetisyen zaten çocuğunuzun büyüme ve gelişme çağındaki durumunu göze alarak yavaş ve kademeli bir beslenme tarzına geçişine yardım edecektir.

Hijran Şen bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 4807
Kayıt tarihi
: 06.10.08
 
 

2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum. Profesyonel anlamd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster