Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzm Dr Servet Külahçıoğlu

http://blog.milliyet.com.tr/servet.kulahcioglu

18 Nisan '16

 
Kategori
Genel Sağlık
 

ÇOCUĞUNUZA BU TESTLERİ YAPTIRDINIZ MI?

ÇOCUĞUNUZA BU TESTLERİ YAPTIRDINIZ MI?
 

ÇOCUĞUNUZA BU TESTLERİ YAPTIRDINIZ MI?
Modern tıp uygulamalarında amaç  önlenebilir hastalıkları önceden tespit ederek gerekli önlemleri almak ve bireyin sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamaktır. Özelliklede çocuklara yönelik sağlam çocuk takipleri büyüme ve gelişmenin izlenmesi için son derece önemlidir.  Bu takiplerin bir parçası olan  laboratuvar testleri ile gelişebilecek çeşitli hastalıklar, sakatlıklar,  büyüme-gelişme geriliği  erkenden tespit edilebilir ve gerekli önlemler alınabilir.  
Bebeklikten itibaren rutin olarak yapılması gereken  laboratuvar  testleri : 
1- Kan grubu tayini:  Doğumdan hemen sonra yapılmalıdır. 
2- Doğumsal  metabolik hastalık tarama testi  : 48-72  saat sonra( en geç 10 gün içinde)   yapılır. Ülkemizde en sık görülen doğumsal metabolizma hastalıkları olan  fenilketonüri, doğumsal hipotiroidi ve biotidinaz eksikliğine ilişkin  yapılacak  testler zorunludur. Halk arasında zeka testi olarak bilinen bu testler doğumun yapıldığı hastanede ve aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak  yapılmaktadır.  Bu testlerin yapılması için çocuğun beslenmeye başlamış olması önemlidir. Çünkü metabolik hastalıklar beslenme ile ortaya çıkar.  Test   için topuktan alınan birkaç damla kan kullanılır. Testin pozitif çıktığı durumlarda aileye haber verilmekte , hastalığa uygun tedavi, diyet düzenlenmesi sağlanarak iilerleyici bozuklukların oluşmaması için önlemler alınmaktadır.   Ayrıca bu topuk kanı ile diğer metaboloik hastalıkların da tanısı konulabilir. 
3- Kanda bilirubin düzeyi ölçümü : Yenidoğan döneminde sıkça görülen sarılıklar nedeniyle kandaki bilirubin düzeyini ölçen testlerin  yapılması gerekebilir. 
4- Tam kan tahlili ve kan demir düzeyi ölçümü:   6. ayda ortaya çıkabilecek   demir eksikliği anemisi  için tam kan tahlili ve kan demir düzeyi ölçümü yapılmalıdır.  Kansızlık saptanırsa ileri tetkikler gerekebilir. Ayrıca 2 yaşından sonra yılda bir kez tekrarlanmalıdır. Tam kan tahlili  kansızlık yanı sıra enfeksiyon, lösemi gibi birçok önemli hastalık için uyarıcı olabilir. 
5- Rutin biyokimya testleri:  2 yaşından sonra  mutlaka  yılda bir kez rutin biyokimya testleri de yapılmalıdır. 
6- İdrar Tahlili: Yine tarama amaçlı 1 yaşında, 5 yaşında ve ergenlik döneminin başında mutlaka tam idrar tahlili yapılmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonu  saptanırsa idrar kültürünün yapılması önemlidir. Böylelikle  saptanan idrar yolu enfeksiyonu  tedavi edilir ve böbreklerde oluşabilecek ileri bozukluklar  önlenmiş olur. 
7- Kan kolesterol ve lipid düzeyi ölçümü:  Ailesinde koroner kalp hastalığı olan çocuklarda  2 yaşından sonra yılda 1 kez  kolesterol ve lipid düzeylerine bakılmalıdır.  Total kolesterol  200 mg/dl üzerinde ise ileri tetkikler yapılarak çocuk takibe alınmalı ve diyeti, aktivitesi ,hayat tarzı düzenlenmelidir. 
8- Hepatit Testleri: Okul öncesi dönemde , yenidoğan döneminde hepatit aşısı yapılmış olsa bile  HBsAg ve Anti HBs tahlilleri yapılarak bağışıklık ve aşılama durumu kontrol edilmelidir. Sonuca göre aşı tekrarı gerekebilir. 
9- Dışkıda parazit aranması : Okul öncesi dönemde  dışkıda parazit araması da yapılacak testlerden biridir. 
10- Kanda şeker ve hormon ölçümü:  Aşırı kilolu çocuklarda şeker hastalığı açısından kan şeker düzeyleri, büyüme geriliği olan çocuklarda ise büyümeyi etkileyebilecek hormon düzeyleri  ölçülmelidir. 
 
 
 
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 281
Kayıt tarihi
: 22.01.16
 
 

Uzm Dr  Servet Külahçıoğlu Tıbbi Biyokimya Uzmanı  Diyarbakır Batı Hastanesi    ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster