Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '07

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
7039
 

Çocuğunuza okul temizleme görevi verilirse ne yaparsınız?

Çocuklarımı ana okuluna başladıkları andan itibaren liseye kadar okul tarafından istenen araç gereç vs: arasında iki adet havlu ve benzeri kumaşlardan yapılmış dikdörtgen şeklindeki ZOKIN denilen toz bezi vardır. Yılda iki kez hazırlarız.

Sekiz yıllık zorunlu eğitim (devlet okullarında ders kitabı ve okulda verilen yemek için ödeme) boyunca çocuklar okulu temizlerler ve buna tuvaletler de dahildir. Ders bitince herkes sinifini temizler. Sonra her sınıftan görevli öğrenciler birinci sınıflar da dahil okulun koridorlarını toz bezleri ile silerler. Bazıları oyun haline getirir bunu. Örneğin dördü sıralanır çömelirler ve büyük bir hızla ellerindeki bezle adeta dizlerinin uzerinde sürünerek pırıl pırıl yaparlar.

Sanırım tuvalet temizlemek en zorlarına giden şey... Özellikle etrafta kimse bulunmadığı sırada tuvaletii temizleyen ögrencinin yüreği korku doludur. Neden mi? Çünkü tuvalette HANAKO denilen bir kızın ruhu dolaşmakta ve çocukları korkutmaktan zevk almaktadır. Tabi ki uydurma bir şey ama cocuklar inanıyorlar. Benim çocuklar pek etkilenmediler... Okuldaki temizleme görevlerini yerine getirdiler ama evde kendi odaları... Neyse anlatmaya başlamamayım çünkü uzun hikaye.

Okulun girişini süpürge ile süpürürler. Okulların çok kirli olduğunu düşünmeyin, çamurlu ıslak vs... Çünkü okula gidince lise de dahil okulda giyecekleri terlikler ya da küçük sınıflar için beyaz beden ayakkabısı vardır ve tuvalate girerken kapıda dizili terlikleri giyerler...

Kızım okula başladığı gün ona pırıl pırıl siyah bantlı deri ayakkabıları giydirdim. Ertesi gün ögretmenden telefon "Çocuk o ayakkkabılarla okulun alanında koşmakta oynamakta güçlük çeker diğer çocuklar gibi spor ayakkabılar giydirin ve tanınmış markalardan kaçının, pahalı olmasına gerek yok. "Aman ne güzel! Deri ayakkabı için binlerce yen ödemekten kurtulduk."

Çocukların başka bir görevi okulun bahçesinde beslenen tavşan vb. hayvanların beslenmesinin sırayla yapmaları. Tek sakıncası eğer tavşanlar yavrularsa ve bu dönem yaz tatiline denk gelirse gönüllüler aranır tavşanları almak ve evde beslemek için. Birinci sınıfta kızım gönüllü olmuş RURU adını verdiği tavşanı altı yıldan fazla beslemiştik kafeste.

Bir gün okula gittim işim düşmüştü. Bir baktım bahçede çiçeklerle uğraşan hasır şapkaıi uzun siyah lastik çizmeleriyle yaşlı birisi çiceklerin bakımını yapıyor. Bir gönüllü amca gelmiş çiceklere bakıyor diye düşündüm. Sonra öğrendim ki okulun müdürüymüş.

Yazıma okul temizliği ile başladım ama yazmadan geçemeyeceğim. Ögretmenlerin çalışma şeklinden. Ana okulundan başlayarak sınıf öğretmeni her yıl eve kadar gelir ve çocukla ilgili sorular sorar. Ev ziyaretlerinde ve dönem sonlarında çocukların gelişmeleri ve not durumları vs. için biz okula konuşmak için gittiğimizde takım elbiselidirler belki biraz makyajlı ama okulda ders sırasında spor kıyafetlidirler. Ögle yemeğini ögrencilerle birlikte yerler.

Egitimde aksayan bir çok sey var elbette. Şaşırdığım yadırgadığım bir çok şey oldu.. Ama alıştım sonra da taktir ettim. Kendi eğitim gördükleri yeri temizlemenin yararlı olduğunu düşündüm sonra... Ben de ögretmen okulunda yatılı okulda okurken yatakhanelerimizi etüd sınıflarımızı arap sabunu ile temizlediğimiz günler aklıma geldi.. Ne güzeldi mis gibi kokan sınıfta ders çalışmak............

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okullar eğitim vede öğretim kurumlarıdır.Temizlik en büyük eğitimdir.Okulda temizlik yapmayan çocuk bu eğitimi evde tam alamayabilir..Bu nedenle okullarda çocuklara tatbikatlı olarak temizlik eğitimi verilmelidir.Bu hususta çocuklarımız bilinçli olarak temiz olurlar.Okulda temizlik yapan çocuklar evde annelerine de zamanları olduğu sürede temizlik işlerinde yardımcı olular.Temizlik olmayan yerde sağlıklı yaşamak mümkün değildir.Çocuklarımızın okulda temizlik işinde yapabileçekleri kadar çalıştırılmaları eğitim yönünden da gereklidir.Temizlik dersi en mühim dersler arasında yer almalıdır.Öğretmenler de temizlikte örnek olmalıdırlar.Öğretmen SİGARA içmemelidir.İçiyorsa bile çocukların yanında asla içmemelidir.Sigara izmaritini asla yerlere atmamalıdır.Çünkü çocuklar öğretmeni örnek alır.herkese temiz çevrede sağlıklı günler diliyorum.Gerek olur diye adresimide veriyorum : Hatay İli Kırıkhan İlçesi 408 Evler Mahalle Muhtarı Ahmet Üstünbaş : Cevaplayan olusa memnun olurum...

Ahmet ÜSTÜNBAS 
 04.02.2009 9:53
 

yasken egilir demek bu işte!!! sevgiler

alper e 
 22.08.2008 10:31
Cevap :
haklisiniz ama evde ayni sekilde temizlik yapmiyorlar ne yazik ki...  22.08.2008 16:05
 

Evet. Japonların bu geleneklerini de böyle yorumluyorum ben... Çocuklarına, okudukları binanın temizliğini böylesine zevkle yaptırmaları!... Çocuk, genç, yaşlı; hepsi harika insanlardan oluşmuş bir millet Japonlar... Takdir etmemek ne mümkün... Bu yüzdendir "kırkımdan sonra; iki yıl Japonca kursuna gitme hevesim:)..."

Emel Aygören Şen 
 10.06.2008 18:56
Cevap :
Insanlar giderek degisse de yine dgerlerini korumalari sorumluluklarini bilmeleri guzel.Kurs dileginizin gerceklesmesini dilerim .BASARILAR ..  11.06.2008 1:30
 

gelişmesi için elbette açıkladığınız şekilde çok faydalı. Ancak bu durum bir ceza ya da isteksizce yaptırtılan bir görev gibi sunulduğunda ters tepebiliyor. *Okul müdürü ise bahçede bir çok idarecinin yapmadığnı yapıyor. Lastik çizmeler hem de..Biz de olsa??

Baver Ergun 
 26.05.2008 0:07
Cevap :
Ceza degil ki okulu temizlemek . Kural..ve de okul yasaminin bir parcasi .  26.05.2008 1:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1101
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster