Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1139
 

Çocuğunuzu ne zaman psikoloğa götürmelisiniz?

Çocuğunuzu ne zaman psikoloğa götürmelisiniz?
 

Genelde anne ve babalarımız en son çare olarak psikoloğa baş vurmaktadırlar. Aslında çocuğunuzu büyütürken psikologlardan aldığınız yardım çocuğunuzun büyümesinde sizlere yardımcı olacaktır.Çocuğunuzu erken tanımiş olacaksınız,çocuğunuzun eğilimlerini öğrenmiş olacaksınız, Gelişimini kontrollü gerçekleştirme gibi özelliğine sahip olacaksınız,çocuğunuz hakkında bilgi sahibi olmanız sizin çocuğu yetiştirmenizi kolaylaştıracaktır.
Özellikle 0-6 yaş arasında psikologtan yardım almanız daha etkili olacaktır.Çünkü bu yaşlar arasında çocuk karakterinin %75'ini oluşturmaktadır.Eğer çocuğunuzun belirgin eksikliği varsa erken teşhisle düzelecektir.
Fiziksel özelliklerinde sorun varmı?hareket, dil gelişimi, sosyal ve duygusal zeka gelişimi, Psikolog tarafından teşhis edilir.
Normal çocuklarda bile gelişiminin yeterli olup olmadığını öğrenmek açsından ;
6-36 ay arası -2ayda bir görüşmeli.
3-6 yaş arası 4 ayda bir görüşmeli. psikolog ile görüşülmeli.

Eğer anne baba ayrılığı, okul değişikliği, yeni bir kardeş olması gibi değişikliklerle karşılaşmışsa çocuğun değişime uyum sağlaması içinpsikoloğa gidilmesi tavsiye edilmektedir.
Bazı çocuklarımızda tırnak yeme, alt ıslatma, fobi, gece korkusu, kekeleme, yalan söyleme, çalma ...........gibi durumlarda karşılaşılmaktadır.Hatta ülkemizde okul çağı çocuklarımızın yaklaşık %46 sı tırnak yemektedir.Şunu unutmayalım bu tür davranışlar bir tepki davranışlarıdır.Anne ve babanın bazı davranışlarına tepki olarak çocuk bu tür davranış sergilemektedir.Tepki olunan davranışın ortadan kalması gerekmektedir.Bu davranışın ne olduğunu ancak bir psikolog ortaya çıkarabilir.
Anne ve babalar sorunu ne kadar geciktirirlerse sorun o kadar büyür.
Psikolog çocuğunuzun gelişimine destek olacaktır.Yaş grubunun ihtiyaçlarını ve önceliklerini ortaya koyacaktır.Bu özellik çocuğunuzun gelişimini sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyacaktır.
çocuğunuzu psikoloğa götürmeniz için bir sorunun olması gerekmiyor.Yani çocuğunuzu tanımak için, özelliklerini ve ihtiyaçlarını bilmek için psikoloğa götürmelisiniz.Çocuğunuzun yaş kesiminin oyuncakları, ihtiyaçları,olması gereken özellikleri nelerdir bilmek ve belirlemek için psikologtan yardım alablirsiniz.
Eğer çocuğunuz bazı özellikleri yönünden geri kalmışsa erken müdahele sayesinde giderebilirsiniz.Erken teşhis her zaman bir avantajdır.
Okulda yaşanan sorunlar eğer öğretmen tarafından size aktarılmış ve öğretmen çocuğunuzun rehbere ihtiyacı olduğunu söylemişse psikoloğa gitmenizde fayda vardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

baba değilim,henüz evlenmedim ama çocukları cok seviyor,eğitimlerini çok önemsiyorum..ülkemiz geleceği için aile psikologlarının her yaş'a gerekli olduğunu düşünüyorum.sevgiler

Mehmet Önkibar 
 06.08.2007 15:31
Cevap :
Çok haklısınız.Çocuk büyütmenin temelinde sevgi olmalı.Baba olmadan öğrenmek çok büyük avantaj.Eğitimin sonu yok.Ne kadar öğrenirseniz o kadar kendinizede faydanız olur.Sonuç insan  06.08.2007 17:00
 

Çocuklarımızı psikoloğa çocukluktan götürmek onları ileride özellikle bizim gibi toplumlarda daha bilinçli kendilerine yetebilen bilinçli ve sağlıklı bireyler olmasını sağlayacaktır.Ama bizim ülkemizde bakış açısı ne yazık ki ortada.Yazınızı herkes okusa ve bilinçlense keşke.Sevgiyle kalın

Ozlem Ozkulak 
 06.08.2007 1:15
Cevap :
Teşekkür ederim.  06.08.2007 10:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4000
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster