Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger

http://blog.milliyet.com.tr/diyetisyen_ipek

27 Nisan '08

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
2007
 

ÇOCUĞUNUZU SULUKSUZ OKULA YOLLAMAYIN

ÇOCUĞUNUZU SULUKSUZ OKULA YOLLAMAYIN
 

Çocuğunuzun yeterli su tüketmesi için onu teşvik edin!Beslenme çantasına konulan besinlerin çocuğun beslenmesi ve sağlığı açısından ne derece önemli olduğu üzerinde sık sık duruyorum. Çocuğunuzun beslenme çantasına ne koyarsanız koyun; çantanın içine içi dolu bir su şişesi koymayı veya çocuğunuzu her gün dolu bir suluk ile okula yollamayı ihmal etmeyin.


Çocuğunuzu yanına su koymadan okula yollamayın.
Çocuklar okulda bulundukları süre boyunca su içmeyi unutabilirler. Okulda, çocuğa su içmeyi hatırlatacak ve ona yardımcı olacak biri genellikle yoktur. Ama siz beslenme çantasına su koyarsanız (ya da çocuğunuzu her gün suluk ile okula yollarsanız) çocuk su şişesini gördükçe hatırlayabilecek ve su tüketimi gerçekleşecektir.

Çocuklarda su tüketimi çok önemlidir
Okulda sürekli hareket halinde olan çocuk terlemekte, mineral ve su kaybetmektedir. Vücudun kaybettiği sıvının yerine konulması sağlık açısından büyük önem taşır. Özellikle yaz aylarında su ve mineral kayıpları daha da fazla olmaktadır.

Çocuğunuz nekadar su tüketmeli?
1 yaş üzerindeki çocukların ortalama günde 1-1.5 litre su tüketmesi gerekir. Bu miktara ulaşmak için; çocuğunuzun gün içerisinde, yani okulda da su içmesini sağlamak çok önemli. Ona su içmesi gerektiğini hatırlatın, suyun sağlık için çok önemli olduğu üzerinde konuşun.

Çocuğunuza su içme alışkanlığı kazandırın.
Tıpkı sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanılması gerektiği gibi su içme alışkanlığı da çocuklukta kazanılabilmektedir.

Su içme alışkanlığı kazandırmak, tıpkı beslenme alışkanlığı kazandırmak kadar önemli
Çocuğunuzun su içmesini sağlamak için onun sevdiği, onun beğendiği bir suluk satın alabilirsiniz. Ama suluğu satın alırken içinin plastik, vb. maddelerden oluşmadığından emin olun. İçi cam olan suluklardan almanız daha sağlıklı olacaktır. Böylece suyun tadını değiştirmeyecek, ayrıca suyun içine herhangibir kimyasal madde karışmasını da engellemiş olacaksınız.

Bir dikkat edilmesi gerekn konu da; suluktaki suyun hergün değiştirilmesi gerektiği. Suyun günlük ve taze olmasına da dikkat ediniz.Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 49
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3472
Kayıt tarihi
: 10.09.07
 
 

Merhabaaalar ! Mesleğini çok ama çok seven bir Uzman Diyetisyenim. Hacettepe Üniversitesi 'Besl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster