Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
754
 

Çocuğunuzun üniversite tercihine karışmayın

Çocuğunuzun üniversite tercihine karışmayın
 

Ebeveynler bebekliklerinden itibaren çocuklarının tercihlerine karışırlar, onların doğru kararlar veremeyeceklerini düşünürler. Yaptıkları şeylerin bazılarını onaylasalar bile çoğunu onaylamaz fikirlerini değiştirmeye çalışırlar. Onların hep en iyiyi yaşamalarını istedikleri fikrini savunarak farkında olmadan hayatlarına müdahale edip onların mutsuz olmalarına neden olurlar. Hayatlarına ve tercihlerine karışma sebibi olarak uydurdukları kılıf ise onları kendilerinden daha iyi kimsenin tanıyamayacağıdır.

Çocukluktan itibaren ne giyeceğinden, ne yiyeceğine, kiminle arkadaşlık edip etmeyeceğine, izleyeceği filme hatta hangi okula gideceğine veya hangi enstrumanı çalacağına hangi sporu yapacağına bile ebeveynler karar verir. Ama bu tercihlere müdahale çocuk büyüyüp de bir birey olma yaşına geldiğinde sorun olmaya başlar. Çocuklar ve ebeveynleri arasında gerginlik yaratıp kuşak çatışmasına bile dönüşebilir.

Çocuk lise çağına geldiğinde artık kendisini tanımış, çocukluğundaki gibi aç gözlü ya da her gördüğüne her duyduğuna heves eden biri değildir artık. Ne yapmak istediğini, neye becerisi, yatkınlığı olduğunu bilen bir bireydir. Ebeveynler nedense bunu kabullenmekte zorlanır, çocuğunun kendi karar vemiş olmasına sevineceğine, kararına saygı duyacağına uygun bulmadığını hemen dile getirerek fikrini değiştirmeye istemediği, sevmediği şeye yönlendirmeye çalışırlar. Halbuki çocuğunun istemediği bir şeyi yapması gelecekte onu mutsuz bir birey haline getirecektir. Ebeveynler bunun tam tersini düşünür onlar gibi düşünmeyen çocuğu küçümser, kararını değiştirmek için geleceğe dair parayla, kariyerle, iş imkanıyla ilgili şeyler anlatırlar. Kızlarına öğretmenliği yakıştırılar nedense. Halbuki öğretmenlik sevmeden yapılacak bir iş değildir. Oğulları için ise bol para kazanabilecekleri, övünebilecekleri bir iş olsun isterler. Sanat tercihleri olanları ise asla tercihten saymaz ellerinden geldiğince engel olmaya çalışırşar.

Ebeveynler bir türlü çocuklarının bütün bu gelecekle ilgili kaygılardan uzak yaşamadığını fark edemezler. Halbuki onlar herşeyin farkındadır. Ama onlar için paradan daha kıymetli bir şey vardır ki o da yaptığı işte mutluluk. Eğer sevmediği bir işi yaparsa mutsuz ve başarısız olacağını bilir. Kimse mutsuz veya başarısız bir evlat istemez muhakkak. Ama tercihlerine karışırken o andan itibaren mutsuz etmeye başlarlar çocuklarını.

Çocuk ve ebeveyn arasında ikna savaşları başlar. Kazanan genelde aile olur. Ya şehir dışında okumasına izin vermez ya da isteği bölüm saçma gelirse yollamam, gidersen de başının çaresine bakarsın gibi tehditlerle çocuğu bezdirmeye çalışır. Ailenin istediği olur, çocuk istemediği bir tercih yapıp oradan mezun olur ve o tercihle ilgili bir işe girerse emin olun % 80 i mutsuz olacaktır.

Mutlu ve başarılı çocuklar istiyorsanız lütfen karışmayın. Tercih ettikleri meslekte mutsuz veya başarısız olurlarsa bırakın kendilerini suçlasınlar, sizi suçlayamasınlar. "Her koyun kendi bacağından asılır" lafını hatırlatmanız yeterli olacaktır. Tabii mutsuz ve başarısız olan bir çocuğu yalnız bırakmamak, destek olmak yine biz ebeveynlere düşüyor. Hayatın her anında onların yanında olacağınızı hatırlatın ve her konuda köstek değil destek olun çocuklarınıza.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okumuştum sizi. Şiddetten uzak, mutlu ve aydınlık yarınlarımızın hazırlayıcısı bir anne, bir eğitimci. 6 yaşındaki oğlumuzu çağdaş pedagojinin ilkeleri doğrultusunda yetiştirmeye çalışıyoruz biz de. Azınlıktayız. Ve çağdışı yığınlar tarafından örseleniyoruz. Ümitsizliğe kapılınca Mustafa Kemal'i düşünüyoruz.

Aygün 
 27.02.2007 1:14
Cevap :
Mustafa Kemal'i düşünenlerin sayısı azalıyor gibi geliyor. Umarım bizim çocuklarımız bu sayıyı artırırlar. Bilinçli anne-baba olmak çocuklarımızı bir adım önde hayata başlatacaktır. Ziyaretiniz için teşekkürler. Sevgilerle.  27.02.2007 8:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 713
Toplam mesaj
: 146
Ort. okunma sayısı
: 2813
Kayıt tarihi
: 30.10.06
 
 

İzmir Cumhuriyeti'nde yaşıyorum... Sarmaşık Sanat Atölyesi'nde ebru sanatı ile uğraşıyorum. En es..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster