Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Neslihan ERDOĞDU Serbest

http://blog.milliyet.com.tr/kariyerkoc

09 Ocak '17

 
Kategori
Anne-Babalar
 

Çocuğunuzun yemeğinden daha önemlisi...

Çocuğunuzun yemeğinden daha önemlisi...
 

Yemekten daha önemli ne olabilir?


Çocuklarımızın kemikleri,  hafızası ve beyni gelişsin diye ne yemeleri gerektiği ile ilgili olarak hassas davranırız. Araştırıp, öğreniriz, pişirip yediririz.

TEOG  için de sorup soruşturur, nasıl destek alacağımıza karar verip adımlar atarız. Çocuğumuz istediği sonucu alır ya da alamaz. Ancak küçüklüğünden beri korunup kollanan prens ya da prensesimiz için zor bir dönem olur. Çünkü biz anne olarak oturup onun yerine soru cevaplayamayız ya da daha çok test çözemeyiz. Bugüne kadar çantalarını taşımış, ödevlerini yapmışızdır ama bu başka. O sınava girecek olan kızımız ya da oğlumuz baş başadır sorularla.

Bu durumda hem TEOG’ dan hem de yemekten daha önemli bir şey çıkıyor karşımıza..

Çocuğumuza kazandıracağımız beceriler, yetkinlikler ve değerler. Bunlara sahip bir çocuğun sınava hazırlanma süreci de, beslenme süreci de hepsi çok başka biçimde ilerler.

Bahsettiğim şey   genellikle pek planlanmayan, önemsenmeyen karşılaşıldığında önlem alınmaya çalışılan şeyler aslında. Bu nedenle de çocuğu anne babanın şikayetçi olduğu taraftan bahsediyorum.

“İsteyerek oturmuyor çalışmaya”,” Hep benim zorumla çalışıyor”,”çok sorumsuz”,”elinden tablet düşmüyor ki ders çalışsın”, “bir türlü zamanını planlayamıyor”,” neyi ne zaman yapacağını bilse daha başarılı olacak zaten”, “aklı fikri sosyal medya da” bu sözler uzar gider.

Eğer bebeklikten itibaren  çocuğunun hangi değerleri, erdemleri ve  becerileri olacağına kafa yormuş bir ebeveyn bu cümleleri ya hiç kurmaz ya da çok az kurar.

Çünkü bebeklikten itibaren kurallar,sınırlar ve prensiplerle temel değerleri kazanmış bir çocuk  ne zaman, ne kadar, ne ile, nasıl  çalışacağına dair sorumluluk alır ve sürdürür. Bir çocuğa kazandırılması gereken en temel değer belki de sorumluluktur. Sorumluluk kazanmış bir çocuk, neyi nasıl yapması ve yapmaması gerektiği konusunda kendi kararlarını alabilir, en azından anne babası ile alabilir. Oysa biz anne baba zoru ile bir şeyler yaptırılmaya zorlanan çocuklardan bahsediyoruz.

Sorumluluk gibi, öz yönetim gibi, sabır gibi, değerleri olan çocuklar,planlama, önceliklendirme, duygu yönetimi vb  becerileri ile kendilerini yönetebilmektedirler.

Liderlik kişinin kendisini yönetmesine bağlı olduğu için iyi beslenen ama neyi ne kadar yapacağını, yiyeceğini bilmeyen çocuklar mı, teog gibi sınavlarda  başarılı ama zorlamayla ve didişmeyle alınmış puanlar m değerli acaba yaşama dair.

Günün sorusu; bedeni beslenmiş ve yüksek puanlı çocuklar mı istersiniz,kişisel liderliğini eline almış olanları mı?

İkisi arasındaki farkı siz yaratıyorsunuz, sevgili anne babalar.

Bunu düşünmek öncelikle çocuklarınız için değerli, kolay gelsin.

 

www.neslihanerdogdu.com

neslihan@neslihanerdogdu.com

https://www.facebook.com/erdogduneslihan/

https://www.instagram.com/neslihanerdogdu/

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 153
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 848
Kayıt tarihi
: 10.09.07
 
 

HAYAT YÜZ ÇİZGİLERİ YÖNÜNDE İLERLER.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster