Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '17

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
123
 

Çocuk dediğin düşe kalka büyürmüş; yani diyorlar ki kafasını gözünü kıra kıra büyür

Çocuk dediğin düşe kalka büyürmüş; yani diyorlar ki kafasını gözünü kıra kıra büyür
 

Bu yine büyük, bebeklere bile böyle diyorlar


“Çocuk dediğin düşe kalka büyürmüş” sözü çocuk düşer, kalkar, yuvarlanır… Bırak düşsün, kafayı takmayacaksın anlamında değildir ama işte çocukların halini anlatan bu masum tatlı söz çocuk büyütürken başka amaçla kullanılıyor: “Bak atalarımız demiş ki çocuk düşsün, kalksın, yuvarlansın, kafayı gözü kırsın bir şey olmaz…”

Onun için böyle sözler zararlı. Kabul edelim şimdi biraz cahil bir toplumuz, bu sözün aslında kastettiği hoş manayı anlamıyor sağladığı serbestliği kendimize kılavuz yapıyoruz.

50 kere kafası gözü şişen çocuk olur mu? Müdahale ettiğimde annesi babası “Çocuk dediğin düşe kalka büyür” diyorlar.

Bu düşmelerde, yuvarlanmalarda, bir yere çarpmalarda bu çocuğun gözüne, kulağına, beynine, bir yerine bir şey olsa ne olacak!

8.5 milyon engelli insanımız var. Bunların belki onda biri çocukluktan kalma; düşmüş, çarpmış, gözüne bir şey olmuş, kulağına, beynine, bacağına… Sakat kalmış…

Hangi aptal söylemişse ”Çocuk dediğin düşe kalka büyür…” Söyleyen söylemiş de herkes de bu sözü kabul ediyor. Sonra da “Çocuğumun kulağı duymuyor…” Neden acaba? Sakın düşe kalka büyürken olmasın! Ah cehalet, ahh!

Güvenli ortamda devrilsin doğrulsun, düşsün kalksın… Çocuk sandalyeden tepesinin üzerine düşüyor. Koltuktan yuvarlanıyor. Evdeki eşyalara çarpıyor. Gam değil hanımefendinin evindeki eşyalar pamuktan yapılmış. Çivi bile var, çivi!

Bu söz çocuğun tatlılığını anlatmak için söylenmiş, düşe kalka büyüsün diye söylenmemiş! Düşe kalka büyümek ne demek ya! Sen düşe kalka yaşasana, el kadar çocuk! Bıktım bu milletin cehaletinden!

Ben iddia ediyorum 8.5 milyon engelli insanımızın 850 bini bu şekilde engelli olmuştur.

Sözde uzmanlar yetkililer var. Akşamlara kadar TV’lerde konuşup duruyorlar. Bu konunun konuşulup tartışıldığını duydunuz mu? Onlar da “Çocuk dediğin düşe kalka büyür” diyorlar çünkü. Madem öyle diyorsunuz 850 bin engellinin hesabını verin!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence çocuklar için değilde bir türlü büyüyemeyen yetişkinler için söylenmiş gibi sanki;)))

Selda Çakmak 
 23.03.2017 23:02
Cevap :
Nedense sözlerini hep üzerime alınıyorum, sanki benden başka çocuk ruhlu yok.Halbuki heç bana demen.Sence Kerim bey her ne kadar büyüyemeyen yetişkin gibi görünse de Azrail buyur dediğinde itiraz etmez.  26.03.2017 15:47
 

Kıymetli Korkut; Geçmiş yıllarda Almanya'da Berlin'de öyle bir yağmur yağıyor ki tarif edilmez, önümden bir Alman aile gediyor onlar kol kola, önlerinde çocuk, çocuk aniden düşünce adamlar istiflerini hiç bozmadılar,Ben koşarak çocuğu yerden kaldırdım. Çocuğa dikkat etsenize diye söylendim Onlar No, No bırak düştüğü gibi kalkmasını öğrensin.Bence çocukları çok nazik büyütüyoruz. Hayatın zor olduklarını bilmelidirler.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 23.03.2017 17:32
Cevap :
Bence biraz büyüyünce acımasız olalım, bebek bu ya bir yerini sakat eder...Bilmiyorum tabi, söylediklerine bir şey diyemedim!  26.03.2017 14:12
 

Doğru bildiğimiz yanlışlardan biri de bu, düşe kalka derken emekleme dönemi falan kastedilmiş sanıyorum. Herkes işine geldiği gibi algılıyor. Gerçekten tartışmaya açık, Üstün Dökmen çokça eleştirir bu eylemleri, emeğinize sağlık Kerim bey, selamlar

Cemile Torun 
 21.03.2017 0:20
Cevap :
"Doğru bildiğimiz yanlışlardan biri de bu, düşe kalka derken emekleme dönemi falan kastedilmiş sanıyorum. Herkes işine geldiği gibi algılıyor" Söylediğiniz gibi herkes işine geldiği gibi algılıyor...  23.03.2017 15:50
 

Ne çok gördüm öyle rahat anne, babaları! Aman Allah'ım bu nasıl bir rahatlıktır diye söylenirdim, çocuk düşe kalka büyür lafına da gıcık olurdum :) düşüncelerinize harfi harfine katılıyorum, bıktık artık bu cahilliklerden yaa.. Selamlar yazarıma.

Nermin Ayduran 
 20.03.2017 17:36
Cevap :
Çok teşekkür ederim arkadaşım...  23.03.2017 21:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3542
Toplam yorum
: 10929
Toplam mesaj
: 277
Ort. okunma sayısı
: 686
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster