Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
2431
 

Çocuk eğitimi mi? Anne baba eğitimi mi?

Çocuğunuz yeterince öğrenebiliyor mu? Karar alma yetisi gelişmiş mi? Kendini ifade edebiliyormu? Cevabınız "hayır"ise çözüm yolu için çocukmu eğitilmeli siz velilermi?

Anne baba okuluna giden velilerimiz sertifikalarını alırken il milli eğitim müdürümüze "anne olduğumu anne baba okuluna geldikten sonra anladım "Evet.Ana baba okulu sanılandan çok daha önemli.Sorunların çözülmesi için ortaya çıkması gerekir.Doğru ifade edilmesi gerekir.Değer yargılarının oluşması gerekir. İşte bütün bunlar için anne ve babanın eğitim alması bir zorunluluktur.

Ana baba okuluna giden veli çocuğuyla diyalog kurarken "sen iletisi" yarine kullanılması gereken "ben iletisini"kullanmaktadır.Ben iletisinin başarılı olabilmesi için çocuğun toplumsal normları aile değerlerini bilmesi gerekir.Bizim için "vatan kavramı önemlidir"dediğinizde çocuğun değerlerini oluşturmaya başlamışsınızdır.

Ana baba okuluna giden veli hayatını planlamayı öğrenir.Kendisini ve ailesini zamanın akışına bırakmaz.Bu plan çocuğunuzla birliktede ortak yapılabilir.Birlikte nelerden hoşlandığınızı,nerelere gidebileceğinizi,nelerin önemli olduğunu ortaya koyup bir plan yaparsanız,düzenli ve öncelileri oluşmuş bir ailede çocuk kendine bu önceliklere uygun öncelik seçecektir.GELECEĞİ BELİRSİZ BİR KİŞİ DEĞİLDİR ÖNCELİĞİ BELİRLENMİŞTİR PLANLARDAN.

Anne baba okuluna giden veliye evde okuma saati oluşturulması için çizelge verilir ve bu çizelgeyi çocuklarınızın tutması okuma alışkanlığını artıracağını gösteriyor.

ANNE BABA OKULUNDA EN ÖNEM VERİLEN UNSUR ÇOCUĞUNUZU DİNLEME ALIŞKANLIĞI EDİNİLMESİDİR.Anne ve babalar çocuklarını ne kadar etkili dinlerlerse çocuğun soruuna o kadar etkili çözüm yolu getirilir.Anne ve babanın belirli aralıklarla çocuğuyla TVseyretmeli.Anne ve baba seyredilen flimin detaylarını, yorumlarını çocuklarıyla paylaşması,reklamların yorumlarını çocuğuna yaptırması veçocuğunun düşünce tarzını tanıması sağlanır.Toplumun iyi ve kötü yanlarını filimlerde seyrederken değerlendirilmesi.Bunları sinemaya giderekte yapabilirsiniz.

Dinlenme metotlarının çocuğunuzla birlikte oluşturulması.Hafta sonlarında yapılması gerekenler, dersten sonra yapılması gerekenler,Ailece gidilmesi gereken yerler. Yorulduğunuzda dinlenmek için yapılması gerekenleri çocuk anne ve baba dan öğrenmelidir.

Çocuğunuzun kendine güvenmesi için yapılması gerekenleri velilerimiz anne ve baba okulunda daha detaylı öğreniyor.Çocuklarımızın olumlu özelliklerini ön plana çıkarmak,başarısızlıkların sebebini araştırmak,Çocuklarımızı başka çocuklarla kıyaslamamak. Onun dünyada tek ve eşsiz olduğunu ona hissettirmek.Sevildiğini ve değerli olduğunu bilmesini sağlamak.

Çocuğunuzun okul işlerinde istekli olmak ve belli aralıklarla okula gitmek. Öğretmenlerle görüşmek çocuğunuzun okuldaki aktivitelerini takip etmek.

Anne baba eğitimi bana göre en önemli eğitimlerden birisidir.Çocuk eğitimide önemlidir ancak,son model cip alsanız benzini olmada işe yaramaz.Anne baba eğitimi günümüzde benzin niteliğindedir,olmadan olmaz.Çocuğunu tanımıyan veyönlendiremeyen veli çocuğunu oluruna bırakır.

Değerli anne babalar nasihat verme devri bitmiştir,gözdağı verme devri bitmiştir,emir verme devri bitmiştir,yerli yersiz yerlerde ahlak dersi vermek bitmiştir, ilgisizlik,tenkit,yargılamak bu tür davranışlar daima size başarısızlık ve mutsuzluk olarak geri geleceği için Çocuğunuzla paylaşarak, yaşayarak, dinleyerek, yol göstererek çocuğunuzu tanır değerlerinizi öğretirsiniz.Değerleri olmayan ve dinlenmeyen çocukların geleceği için ANNE BABA OKULU SAYISI ARTTIRILSIN DİYORUM.(Anne baba okulu milli eğitim bakanlığınca ilçe milli eğitim müdürlüklerinde açılan kurstur.Özel kurslarda olabilir.Amaç devlet okullarında zorunluluk haline getirmektir.Yeni evlenen çifler veya çocuk bekleyen ailelerde zorunluluk haline getirilmesini bekliyorum)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ANNE BABA EĞİTİMİ İLE İLGİLİ YAPTIĞINIZ ÇALIŞMALARDAN DOLAYI TÜM EMEĞİ OLANLARI KUTLAR ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLERİM. BİR SINIF ÖĞRETMENİ OLARAK BU KONUNUN ÜLKEMİZDEKİ EKSİKLİĞİNİ ÇOK İYİ BİLENLERDEN BİRİYİM DİYEBİLİRİM.ŞU ANKİ ŞARTLARDA EN İYİ ORTAMIN YİNE OKUL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. HATTA GAZİANTEP TE DE BÖYLE BİR KURS AÇILSA KATILMAK İÇİN BİR AN BİLE DÜŞÜNMEM. SAYGILARIMLA...

hasan koc 
 29.01.2007 3:01
 

sayın meslektaşım, iyi niyetli yaklaşımınız için teşekkür ediyorum adıma, ama çok hayalcisiniz desem bana kızar mızınız? çocuk eğitmek için eğitilecek ana babalar için bir müfredatınız var mı, o ana babaları eğitecek olanlar kimler, onları kim eğitecek. eğitim= davranış değiştirme, bu durum 15 yaşından sonra çok zor, ancak kişiler kendi kendilerini eğitirlese sonuç elde edilir. saygılarımla

Oğuzkan Bölükbaşı 
 26.12.2006 17:52
Cevap :
ANNE BABA OKULU ŞU ANDA UYGULANIYOR VE SERTİFİKASINI ALANLAR DEĞİŞİMİN BOYUTUNU ONLARA ANLATIYORLAR.BUNU SERTİFİKAYI VEREN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDAN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.BEN BU EĞİTİMLERİN ARTMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUM.HAYAL OLDUĞUNA İNANMIYORUM.  26.12.2006 18:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4000
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster