Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Şubat '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
11717
 

Çocuk eğitiminde ailenin ilgisi niçin önemlidir

Çocuk eğitiminde ailenin ilgisi niçin önemlidir
 

Sayısız araştırma ve makaleler ortaya koymuştur ki, başta anne ve babalar olmak üzere diğer aile bireylerinin de çocuğa yardım ve katkısı, çocukta, eğitiminin sağlam temeller üzerinde inşa edilmesine büyük etkisi olmaktadır.(1)

Çocuk eğitimi sırasında ebeveyn ilgisi, her şeyden önce öğrencinin okula uyumuna yardımcı bir faktördür. Öğrenci, aile ilgisine tanık oldukça eğitimin yaşam için önemli bir unsur olduğunun farkına varabilmekte ve ona odaklaşmaktadır.

Veli toplantılarından edinilen izlenimlerden de anlaşılacağı üzere, ailenin gösterdiği ilgi, donanımlı bir öğretmenle birleştiğinde çok olumlu sonuçlar elde edilmektedir.

Anne baba ilgisi, çocuğun okuma alışkanlığını elde etmesine de yol açmaktadır;

Çocuğun seviye ve ilgisine göre seçilmiş kitaplar, çocukta okuma sevgisini geliştirdiği gözlemlerle açıktır.

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok düşük olduğu göz önüne alındığında kitabın ve okumanın önemi ve konunun ivediliği bir daha ortaya çıkar.

Evde, ailenin çocukla yeteri kadar ilgilenmesi, çocuğundaki eksik ve fazlalıkları saptaması ve bunları öğretmenleri ile paylaşması hayati önem taşır.

Aile ilgisi sayesinde, fiziksel aksaklıklar da dahil, güçlü ve zayıf yanlar görülerek eğitimde değerlendirilebilir.

Aile, çocuk üzerinde çok güçlü bir etken olduğu için, öğrenmeye çocuğu motive etmekte, ilgisini artırmakta, öz güven ve sorumluluk duygusunu artırmaktadır.

Japonya, ailenin çocuk eğitimi üzerindeki anlam ve önemini çok erken, geçtiğimiz yüzyılın başlarında görmüş, ona göre plan ve projelerini geliştirmiştir.

Japonya’da, “ her anne, ana sınıfı öğretmeni” sloganıyla eğitim seferberliğine neredeyse yüz yıl öncesinden başlamış ve tüm dünyanın bildiği başarıyı sergilemiştir. Özellikle annenin rolü, eğitim açısından son derece önemlidir.Her Japon annesi çocuğunu başarı için hazır görür ve buna inanır.Hiç bir Japon çocuğu, doğuştan toleranslı, üstün yetenekli, seçkin olduğuna veya yeteneksiz olduğuna inanmaz.. Onun için tek şey vardır, başarmak ve yüksek performans göstermek. (2).

Türkiye’mizin eğitim seferberliğine ve gerçek değerlendirmelere ihtiyacı olduğu bildiğimiz bir olgu. Bu yüzden ailelere büyük iş ve özveri düşmektedir.Hüseyin Seyfi

(1): http://www.stratesville.org, seçkin makaleler

(2): Merry White, Japanese Education

Hüseyin Seyfi, Eğitimde ailenin rolü ve önemi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 500
Toplam yorum
: 464
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1370
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

Öğretmen Okulunu ve İktisat Fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirdim, eğitimciyim, İyi derecede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster