Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '15

 
Kategori
Okul Öncesi
Okunma Sayısı
999
 

Çocuk gelişiminde oyun önemlidir

Çocuk gelişiminde oyun önemlidir
 

Çocukların iyi ve doğru gelişimi, her anne ve babanın isteğidir. Aileler çocukların gelişimine katkıda bulunacak her türlü şeyi denemek isterler. Miniklere yönelik eğitici oyuncaklar almanın dışında da neler yapabilecekleri konusunda fazla bilgiye sahip olmadıkları için dost tavsiyeleri ve internet araştırmalarıyla kendilerini yönlendirirler. Bu tür deneysel çalışmalar çocuklara yarar yerine zarar da verebilmektedir. 

Çocukların gelişimi için yaşına uygun akıl ve zeka destekleyici oyunlar oynamalıdır.  Özellikle okul öncesi dönemde çocuklar, oyunları kendi başına öğrenemez. Oyunu evde anne, babasından veya evdeki diğer büyüklerden, anaokulunda da öğretmenlerinden öğrenirler. Anaokullarına devam eden çocuklar bu konuda pek sıkıntı yaşamazken, evde yetişen çocukların bakımını yapan kişilerin, aile büyüklerinin oldukça sabırlı olması ve bilgili olması gerekmektedir. Bilgi içinde kişilerin ön bir çalışma ile çocukla paylaşılacak oyunu iyice öğrenmelidir. Ayrıca yetişkinler uzun soluklu zaman geçirme konusunda oldukça sabırsız olabilmektedirler.

Sahip olduğunuz çocuğu en iyi siz tanıyorsunuz. Bu nedenle onun ilgi alanına uygun, onun dikkatini çekecek oyunlar seçmeye özen göstermelisiniz. Çocuklarla oyun oynarken unutmamanız gereken tek şey var. Oyunlar ne kadar eğlenceli olursa olsun, çocuklar çabuk sıkılırlar. Böyle bir durumlarda oyunu bir süre ortadan kaldırmak başka oyunlara yönelmek ve bir süre sonra aynı oyunu tekrar oynamak çocuğun sıkılmasını önler. Özellikle ufak yaşlarda çocukların belirli konulara odaklanma becerisi henüz gelişmediği için olaylara karşı ilgisi de çabuk dağılır. Böyle durumlarda da kısa süreli oyunları tercih etmenizi tavsiye edebilirim.

Çocuklara oyun öğretirken öncelikle oyunları sevdirmek çok önemlidir. Bu nedenle  çocuklara öğrettiğiniz oyunun sadece kurallarını öğretmemelisiniz, oyunun nasıl ilginç ve eğlenceli olduğunu göstermelisiniz. Eğlenerek çocuğunuzla bir şeyler paylaşmak ona mutluluk verdiği gibi o oyunu daha dikkatli ve öğrenerek oynamasını da sağlayacaktır.

Ailece birlikte oynanan oyunlar ve yapılan faaliyetler çocuklarınızın bilişsel ve zihinsel işlevlerini olumlu yönde etkileyecektir.

TURGAY ÜLKER

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 6153
Kayıt tarihi
: 22.08.14
 
 

Bilişim konusunda uzman bir eğitimci olmakla birlikte Türkiye Satranç Fedarasyonuna bağlı Satranç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster