Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Nisan '08

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
7239
 

Çocuk gözüyle Atatürk

Yıllardan beri defterimde bulunan ve ailemin dışında kimseyle paylaşmadığım bir şiirimi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle siz blog arkadaşlarımla paylaşmak istedim.

Şiirimin adı, " Çocuk Gözüyle Atatürk".

Şiirimi, 11-12 yaşında bir ilköğretim öğrencisinin sahip olduğu Atatürk bilgisinin bir yansıması olarak yazdım. Bu nedenle, şiirimin, özellikle İlköğretim öğretmenlerinin daha çok ilgisini çekeceğini umuyorum.

Önce, bu şiirimin yazılış öyküsünü kısaca anlatmak istiyorum.

Yıllar önce, görevim nedeniyle Orta Anadolu'nun güzel bir kentinde bulunduğum zamanlarda, ortaokul birinci sınıfa giden oğlum, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, öğretmeninin Atatürk'le ilgili bir resim yapmalarını ya da bir şiir yazmalarını istediğini söyledi.

Her anne ve baba gibi biz de bu konuda oğlumuza yardımcı olmak istedik. Şiir yazmak, resim yapmaktan daha kolay geldiği için, oturdum. O yaştaki bir çocuk gibi düşünerek bir şiir yazdım.

Oğlum, yazdığım şiir ödevini okula götürdü. Öğretmen şiiri okumuş ve oğluma, "bu şiiri kendin yazdığından emin misin?" demiş ve 10 üzerinden 6 vermiş.

Şimdi, oğlum adına yazdığım bu şiiri sizlerle paylaşıyorum.

Bu şiir için küçük bir de senaryo düşündüm.

Bir sınıf... Küçük öğrenciler sıralarında oturmuş öğretmenlerini izliyorlar. Bu arada, nerden geldiği belirsiz çok hafif bir fon müziği sınıfı dolduruyor. Öğretmen, elindeki gösterge çubuğu ile duvardaki Atatürk resmini gösteriyor ve çocuklar hep bir ağızdan şiiri okumaya başlıyorlar.

Öğretmenim gösterdi, "İşte Atatürk!"

Yazdım defterime "En büyük Türk"

Sonra dedi ki, "Vatanı kurtardı"

Canım kurban olsun sana Atatürk

x x x

Okumayı kolaylaştırmış, fabrikalar kurmuş

Çarşafı kaldırmış, şapkayı koymuş

Kadına hak vermiş, onu yüceltmiş

Canım kurban olsun sana Atatürk

x x x

Kısa olmuş yaşamın, erken ölmüşsün

Görmemiş seni, öğretmenim de üzgün

Okulda söz veriyoruz, hepimiz hergün

İçimizde yaşatacağız, seni Atatürk.


NOT:
Hiçbir yerde yayımlanmamış bu şiirimi, özellikle ilköğretim öğretmenlerinin beğenisine sunuyorum.Bu şiirimi, başta 10 kasım olmak üzere çeşitli etkinliklerde kullanabilirler.

cdenizkent

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

o sınıftaydım okurken.bir an küçük bir çocuk gibi canlandınız gözümde.ama yüreği ve beyni büyük.hoşluk yarattınız.ellerinize sağlık efendim.saygımla. p.r.alkan

perihan reyhan ALKAN 
 23.04.2008 17:57
Cevap :
Günaydın... Oğluma verilen bir ödevi benim yapmam pek doğru değildi ama,ne yaparsınız,anneler ve babalar bazan çocukları için kurallar dışına çıkabiliyorlar.Yıllardır defterimde saklı olan bu şiiri 10 Kasım'da yayımlamak isterdim;çünkü şiirin içeriği o güne daha uygun gibime geliyor.Ama şiir, bir çocuk ağzıyla yazıldığı için,çocukların öne çıkarıldığı bir bayramda da yayımlanması fena olmazdı diye düşündüm.Beğendiğinize sevindim.Bayramın,bir de ulusallık boyutu var(ve bence bu daha önemli);bu nedenle sizin de bayramınızı kutlarım.Bu gün,bayramın ulusallık yanı ile ilgili bir blog yayımlamaya çalışacağım.Selamlar.  24.04.2008 8:23
 

Ne güzel bir şiir bu böyle,ne zaman yazdığınızı çok merak ettim,duygular çok büyük çünkü,harikasın,hepimizin çocuk bayramı kutlu ve mutlu olsun,hep çocuk kalalım,,,,,,,sevgiler,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 21.04.2008 22:59
Cevap :
Merhaba... Beğendiğinize sevindim.Bu şiiri söylediğim gibi yıllar önce yazdım.Oğlum,şimdi evli ve sayfamdaki resim de oğlumun oğlu,torunum...  22.04.2008 10:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 850
Toplam yorum
: 2310
Toplam mesaj
: 60
Ort. okunma sayısı
: 1238
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster