Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mart '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
994
 

Çocuk işçiler

Çocuk işçiler
 

Sağ olsun arkadaşlar "neden yazmıyorsun ?" diyorlar.
Aslında yazmak istediğim, ancak kendime hakim olamayıp yanlış şeyler yazmaktan ve editör arkadaşlara takılıp yayınlanmamasından korkuma kaleme alamadığım bir sürü konu var.

Geçen günlerde bir haber çıktı:
Tehlikeli işlerde çocuk çalıştırma cezası 904YTL iken , çocuk başına 100YTL olacakmış. Belki de şu sıralarda olmuştur. Hatta 100YTL fazla gelmiştir de bu konuda teşvik primi verilmesi ve miktarı konusunda çalışmalar yapılıyordur.
Komik mi geldi teşvik primi ifadesi, hesabı yapın da görün.

İyileştirmeye göre (yanlış anlamadıysan) eski durumda 2 çocuk çalıştırıyorsan , sorgusuz sualsiz 904YTL ceza geliyormuş.Yeni duruma göre 2*100=200YTL ceza vereceksin. 704YTL cebinde kalacak.

Söyleyin bakalım bana şimdi:2 çocuğu tehlikeli işlerde çalıştıran bu kuruma caza mı vermiş oldunuz, yoksa 704YTL teşvik primimi vermiş oldunuz.

Bana, olaylara çok hassassın , çok büyütüyorsun ya da buna benzer şeyleri söyler durur arkadaşlar. Ben de düşünür dururum.Bu olayın neresi ve hangi kısmı önemsenmeden mantıklı bir şekilde değerlendirilip konuşulabilir.

Tüm dünyada ufak ufak cezalar kırpıştırılıp, ufaltılarak suç teşvik edilmektedir. Bunun bir benzerini maalesef ülkemizde de görmekteyiz.

Ceza denilen şeyin aslı caydırıcılıktır. Yani yapmamaya teşvik , zorlama yada sözlükte ne yazıyorsa o ...

Peki siz yukarıdaki hesaba bakarak daha önce 904YTL ödemek zoruda kalan işyerinin , yeni uygulama ile 200YTL ödeyecek olmasını nasıl değerlendirirsiniz ?

Caydırıcılık dozu artmış mıdır, azalmış mıdır ?

Kimi arkadaşların şunuda söylediğini duyar gibiyim:"15 çocuk çalıştıran için durum farklıdır. Eskiden 904YTL öderken , yeni durum ile 1500YTL ödeyecektir.Ve ceza artmıştır."

Kendi bakış açısı içerisinde doğru.Ancak bizim ülkemizde tehlikeli işlerde çalışan çocukların çalıştığı iş yerlerini bir düşünürseniz eğer (oto tamirhaneleri, sanayilerde ufak çaplı üretim yapan iş yerleri...) 10 çocuktan fazla çalıştıran işyeri sayısı toplamın %2 sini geçmez.Genelde ufak işletmelerde çocuklar çalıştırılır ki bunların çoğu da kontrolsüzdür.

Bana sorarsanız ; gerçekten amacınız tehlikeli işlerde çocuk çalıştırmamak ise ceza 100000YTL olsun.Bakalım buna rağmen çocuk çalıştırabilecek mi iş yerleri. Rakam garip gelmesin. Amacınız gerçekten bu ise cezayı neden yüksek buluyorsunuz.

Bu arada konu ile ilgili benim bilmediğim başka ayrıntılar varsa paylaşırsanız sevinirim.

Sevgi ve saygı ile kalın.

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=249834

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence sen arkadaşlarını tekrar gözden geçir...Sevgiler, kendine yi bak.

Esma KAHRAMAN 
 21.05.2008 19:23
Cevap :
Saf tarafıma mı geldi , hep mi safım bilmiyorum,ancak affına sığınarak sormak zorunda hissediyorum:"arkadaşlarını tekrar gözden geçir" derken tam olarak ne demek istediğini tam da anlayamadım. Cevap vermek istemezsende seni anlarım. Sevgi ve saygı ile kal.  22.05.2008 9:36
 

Bize dokunmayın da ne haliniz varsa görün demek istiyorlar. Kaç yaşında olursa olsun, sigortalı, sigortasız, üç yaşında beş yaşında fark etmez. Çalışın çalıştırın diyorlar galiba. Eeeee emekli yaşını 9000 güne çıkarırsan olacağı budur. Emeklileri birilerinin beslemesi gerek. Değil mi ama... Teşekkürler konuya dikkat çektiğin için. Sevgiler

Ayrıntıda gezinmek 
 13.05.2008 1:45
Cevap :
Bende yorumun için teşekkür ederim. Hani evrensel kanunlar vardır... İnsani kanunlar vardır... Söz konusu çocuk olunca,taviz vermemeliyiz gibi geliyor bana. İstismara müsaade etmemeliyiz gibi geliyor bana. Bilmem ben mi yanlış düşünüyorum...  13.05.2008 15:12
 

uzgunum ama biz millet olarak böyleyız işte...yazık valla yazık bız böyle hiç bır yere varamayız...belkide en az ceza uygulaması bızım ülkede :(((azcık daha duyarlı olsak...sevgimle canım..

Yaşam Çiçeklerim 
 30.03.2008 13:21
Cevap :
İçim yanıyor ,içim. Sevgi ve saygı ile kal.  31.03.2008 8:49
 

Böyle bir konuya değinmeniz çok güzel... hassas ve duyarlı olmak bir meziyettir... sevgiler, selamlar...

vi/dan 
 28.03.2008 17:47
Cevap :
Hepimiz duyarlı olmalıyız.Farkında olmadan neler yapılıyor ve kimler kayırılıyor..... Destek için teşekkürler. Sevgi ve saygı ile kal.  31.03.2008 8:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 283
Toplam mesaj
: 65
Ort. okunma sayısı
: 736
Kayıt tarihi
: 03.10.07
 
 

Ev hanımıyım. Gıda mühendisiyim. Ancak şu anda çalışmıyorum. Evim işim olmuş durumda. Amatör olarak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster