Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
265
 

Çocuk işçiliğinde utanılacak tablo…

Çocuk işçiliğinde utanılacak tablo…
 

Bugün, 12 Haziran Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü. Çocuklarımızı ne işçilikten ne de iş cinayetlerinden koruyabiliyoruz.

Çocuk işçiliğinin boyutunu ortaya koyacak resmi verilerin sınırlı olması ülkemiz açısından acı verici bir tablo. Ülkede ne kadar çocuk işçi olduğunu bile tam olarak bilmiyoruz. Sonra da ülkenin geleceğini emanet ettiğimiz çocuklardan, ülkelerine faydalı birer fert olmalarını talep ediyoruz. Gerçi son dönemde çocuklarımızdan sadece “Dindar ve Kindar” olmalarını beklemeye de başladık.

İSİG Meclisi’nin (İş Sağlığı ve İş Güvenliği) verilerine göre, 2013 yılında 59, 2014 yılında 54, 2015 yılında ise 63 olmak üzere, son 3 yılda en az 176 çocuk iş cinayetlerinde hayatını kaybetti!

Resmi kayıtlara göre, son 5 yılda 18 yaş altı kaç çocuk iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir? Bu çocuklar arasında, mevcut İş Kanununa göre çalıştırılması yasak 15 yaş altı kaç çocuk vardır? Gibi sorulara bir cevap verilemiyor.

Türkiye’deki çocuk işçiliği sorununun, sayıları bir buçuk milyona yakın Suriyeli çocuk ile giderek daha da büyüdüğüne dikkat çeken işin uzmanları; en son kamuoyuna yansıyan ve Antakya’daki merdiven altı atölyelerde başta IŞİD olmak üzere Suriye’deki cihatçı grupların giydiği üniformaların Suriyeli çocuklara yaptırıldığına yönelik iddiaları hatırlayanımız var mı?

Hayata Destek İnsani Yardım Derneği ve UNICEF, Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü kapsamında  “Bu iş çocuk oyuncağı değil” başlıklı rapor hazırladı. Rapora göre, çalışan mülteci çocuklardan 87’si haftada 6-7 gün, günde 12 saat çalıştırılıyor. Bu çocuklardan, son 2 yılda 87 çocuk iş cinayetlerine kurban gitti, çocukların yüzde 11’i işyerinde fiziksel şiddet ve istismara maruz kaldı, yüzde 33’ü ise gündelik duygusal istismara uğradı. Çocuk işçi çalıştırılan işletmelere verilen cezalarda ise düşüşler yaşandı.

Hayata Destek İnsani Yardım Derneği ve UNICEF tarafından hazırlanan 76 sayfalık raporda, Suriye’deki savaştan kaçarak gelen çocuklar ile birlikte Türkiye’de çocuk işçiliği sorununun kangrenleştiği vurgulandı.

Hazırlanan raporda, Türkiye’de kayıtlı Suriyeli çocuk sayısının 1 milyon 490 bin 33 olduğu, bu rakamın Suriyeli nüfusunun yüzde 54’ünü oluşturduğu belirtilirken, okul çağındaki 850 bin çocuktan 500 binin eğitim hakkına erişemediği kaydediliyor.

Raporda, eğitim hakkına erişemeyip, iş yerlerinde yaşlarından büyük işler yapan bu çocuklardan 87’sinin ise son iki yılda iş cinayetlerine kurban gittiği belirtiliyor.

Çoğunluğu Urfa ve Hatay’da çalışan işçi çocukların büyük riskler altında olduğu vurgulanan raporda, Urfa’da ailelerin yüzde 15’inde en az 1 çocuk işçinin mevcut olduğu, 14 yaş ortalamasındaki çocukların yüzde 11’inin ise işyerinde fiziksel şiddet ve istismara maruz kaldığı, yüzde 33’ünün gündelik duygusal istismara uğradığı, okula gitmeyen çocukların yüzde 15’inin çalıştıkları için eğitimden mahrum kaldığı kaydediliyor.

Çocuk işçi çalıştırdıkları için ceza kesilen işletme sayısının da gittikçe düştüğüne dikkat çekilen raporda, 2013 yılında 397 çocuğun dahil olduğu toplam 970 işyeri teftişi yapıldığı, teftişler sonucu sadece 49 işletmeye asgari yaş altı işçi çalıştırma nedeniyle ceza kesildiği belirtilirken, ceza kesilen işletme sayısının çalışan çocuk sayısı artmasına rağmen 2015 yılında 27’ye düştüğü kaydedildi. Ayrıca verilen cezalara da dikkat çeken raporda, çocuk işçi çalıştıran firmaya vaka başına yalnızca bin 560 lira ceza kesildi. 

Gördüğünüz gibi kısıtlı verilerde bile çocukların maruz kaldıkları şiddeti görebiliyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3006
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster