Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '08

 
Kategori
Çocuk Kitapları
Okunma Sayısı
3037
 

Çocuk Kitapları Seçimi: Sorulara Cevaplar

Çocuk Kitapları Seçimi: Sorulara Cevaplar
 

Masallar çocukların hayal gücünü geliştirip onlara hayatın bir protottipini sunar


Çocuk masalları seçimi ve sorularına cevaplar ...

O kadar çok ebeveynin merak ettiği bir konu ki masal kitabı seçimi ve çocuklarımızın sorduğu sorulara nasıl cevap vereceğimiz bir okurum bu konuda bir soru sormuş. Cevap yazayım dedimse de cevap kapasitesini aştım. Bir blogla hem de akıldaki sorulara cevap verelim hem de ayrıntıya inelim istedim.

İşte RÜYA HANIMIN SORUSU:

‘’Mesela kırmızı başlıklı kız masalında kurt kırmızı başlıklı kızı yutmuş midesine indirmiş diye bir bölüm var bunu çocuğa nasıl anlatmalıyız. Gerçekte böyle bir olay olmaz nasıl bir açıklama getirmeliyiz. Masalın sonunda biz gerçeklerimi anlatmalıyız. Böyle şeyler olamz ama bu bir masal mı demeliyiz. Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler’’

Ebeveyn olarak bizler çocuklarımıza çok kıymet veriyoruz. Ve artık eskisinden çok daha bilinçli ve hassas ebeveynleriz.

Çocuklarımızı daha itinalı yetiştimeye, yanlışlar yapmamaya çalışıyoruz. Fakat bazen o kadar hassas davranıyoruz ki çocuklarımızı koruyalım derken hatalar yapabiliyoruz.

Hayatın içinde kötülükler var, ölümler var, kötü adamlar, yalancılar, ödüller ve cezalar var. Çocuklarımızın iyi şeyler öğrenmesini ve görmesini isterken onları hayatın içindeki gerçeklerden sıyırıp bir fanus içine alırsak okula başladıkllarında ve sosyal ortama ayak bastıklarında uyum sağlamakta güçlük çeker ve ciddi psikolojik problemler yaşayabilirler.

Kastettiğim tamamen onların anlayabileceği dilde kötülükleri de, ölümü de, yanlışları da yalanları da görmeleri. Aslında çocuk için ‘asla cevap verilmemesi gereken soru’ kategorisinde bir soru yoktur.

Doğumdan ölüme kadar her soruya cevap vermeliyiz tabi ki onun anlayabileceği dilde.

Elbette hassas soruların cevapları üzerine çok daha uzun bir yazı yazmak gerekir.

Biz şimdilik biraz masallardan bahsedelim. Masallar ve hikayelerde çocukların hayal gücünü geliştirip soru sormalarına yardım eden ve onlarda merak uyanmasını sağlayan pek çok öge bulunur. Bunların içine kurtun kırmızı başlıklı kızı yutması da dahil

Farkındaysanız kurt kızı ‘yemiyor’, yutuyor. İçinde herhangi bir şiddet öğesi olmaksızın kötü olanın iyi olanı yok etmesi söz konusu olan. Kötü kurt bir kötülük yapıyor. Sonrasında ise iyi olan kazanıyor.

Çocuklar için gayet basit sosyal mesajlar içeriyor. Tıpkı Pinokyoda da olduğu gibi.

Bizim yapmamız gereken ise onlardan bu masalları saklamak ya da düzelterek değiştirerek anlatmak değil.

Bunun masal olduğu, bazen komiklik olsun diye böyle şeylerin masallarda olabildiği. Ayrıca kurtların da gerçek hayatta konuşamadığını örnek verebilirsiniz.

Kurtların konuşamamasından yola çıkarak masaldaki pekçok şeyin hayal olduğunu anlayacaktır.

Bazı zamanlar çocuklar masallardan çok etkilenebilirler. Bu çocuğun hassasiyetinden kaynaklandığı kadar yaşına uygun olmayan masallar anlatılmasından da kaynaklanabilir. Hayal gücünün gelişmesi ve olaylar arasında bağlantı kurmak için bir çocuğun yeterli bilişsel olgunluğa gelmiş olması gerekir. Bu 2 yaşından itibaren başlar ve tüm gelişimi boyunca devam edecektir. Fakat 2-4 yaş arası çocukların daha soft ve daha eğlenceli masallarla büyütülmesini öneririm. Kötü canavarların olduğu masallar, şiddet içerikli çizgi filmler , örümcek adam ve power angers tarzı çizgi filmler yerine daha faydalı eğitici kanalları ve kitapları tercih etmenizi öneririm. Kitaplarını olduğu kadar izlemesi gereken çizgi filmleri de önce sizin izleyip özenle seçmenizin faydalı alacağını düşünüyorum. Elbette tüm çizgi filmleri izleyin demiyorum sadece doğru kanalları ve düzgün içerikli çizgi filmleri seçene kadar biraz incelememiz gerek.

Çocuklarımızı ağırlıklı olarak pozitif içerikli yayın ve resimlerle büyütmeye çalışmalı, pozitif ortamlarda yetiştirirken aynı zamanda masalların içerisinde iyiliklerin olduğu kadar kötülüklerin de olmasına da dikkat etmeli böylece sosyal ortamlarda olup bitenlere çocuklarımızı hazırlamalıyız. Hayal gücünü geliştirebilecek çok uçuk masallar da seçebilirsiniz elbet. Ama sadece peri masalları okuyarak, herşeyin iyi ve güzel olduğu masalları anlatarak onlara iyilik yapmış olmuyoruz.

Son zamanlarda bazı aşırı uç görüşlerin masal içeriğine gizlendiğini gözlemledim. Alacağınız kitapları seçerken resimlerine dikkatlice bakmanızı ve mutlaka okumanızı öneririm. Ayrıca kitap alırken yayın evlerini biraz incelememiz de çocuklarımız için daha uygun olan kitapları seçmemizde yardımcı olacaktır.

Eski masallardan zarar gelmez, biz de onlarla büyüdük ne de olsa. Fakat sizi huzursuz eden öğreler içeriyorsa son dönemde çok daha yaratıcı ve öğretici içerikte masal ve hikaye kitapları piyasada mevcut. Konuşan domateslerden maceracı tospalara kadar pek çok masal sosyal yaşamla ilgili yeterli mesajları içermektedir.

Tüm anne ve babalara kolay gelsin diyorum

Masal tadında olsun hayatınız.

Psk. Ezgi Başaran

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 176
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 11254
Kayıt tarihi
: 10.04.08
 
 

  Kolektif Psikoloji'nin Kurucularından Psikolog Ezgi Başaran Bireysel Terapi, Grup Terapiler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster