Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '07

 
Kategori
Sivil Toplum Kuruluşları
Okunma Sayısı
3709
 

Çocuk kulübü

Yirmibirinci Yüzyılın dinamikleri ile çağı yakalama gayreti içinde, çağdaş, laik, demokratik bir sivil toplum örgütü ve eğitim kurumu olan Türk Hava Kurumu; gençlerimize verdiği havacılık eğitimleri için , başlama yaşını 13 olarak belirlemişti. Bu; belirleme konunun uzmanlarının el göz koordinasyonun tamamlandığı ve el becerilerinde en az hatanın yapılacağı bir yaş olması önerisinden hareketle olmuştu şüphesiz. Ancak onüç yaşından küçük olan pek çok çocuğumuzun kurum faaliyetlerinde yer alma arzusu bizleri bu konuda yeni bir oluşuma zorladı.

Türk Hava Kurumu Genel Merkezi’nin izniyle; Türk Hava Kurumu Çocuk Kulübü’nü; 8-12 yaş grubundan 12 çocuğumuz Kurucular Kurulu Üyesi olarak ve Çankaya Belediye Başkanı Sayın Prof. Dr. Muzaffer ERYILMAZ’ın tanıklığında Türk Hava Kurumu Çankaya Şubesi’nde kurdular.

Büyük Kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk’ün "İstikbal göklerdedir" direktifleri doğrultusunda, geleceğin modern Türkiye’sini inşaa edecek olan, Atatürk İlke ve Devrimleri ile dopdolu olarak yetiştirildiklerinden emin olduğumuz sevgili çocuklarımıza havacılığı ve havacılık sevgisini aşılamayı, onları yararlı hobileri olan insanlar olarak yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Çocuk Kulübümüzle Uçurtma şenlikleri, havacılık müzeleri-havaalanı gezileri düzenliyoruz. Özel günlerde Türk Kuşu Genel Müdürlüğü’nde havacılık gösterilerini izliyor ve onları havacılığa hazırlıyoruz.

Çocuk Kulübü Kurucular Kurulu Üyeleri 18 Mart 2006 tarihinde toplanarak bir "Kuruluş Bildirgesi" hazırladılar. Tüm gazetelere faksladık. Ama maalesef hiçbir yayın organın da yer almadı. Ben de bu günkü yazıma o bildirgeyi alıp, Milliyet Blog aracılığı ile duyurmayı istedim. Kim bilir? Sizin çocuklarınız, yeğenleriniz, torunlarınızda ilgi duyarlar.

THK ÇOCUK KULÜBÜ KURULUŞ BİLDİRGESİ

Bizler; aşağıda imzaları bulunan Türk Çocukları, büyük bir onurla bildiririz ki; Ulu Önder Atatürk’ün "İstikbal Göklerdedir" emriyle 16 Şubat 1925 tarihinde kurulan Türk Hava Kurumu’nun Çocuk Kulübünü 04 Mart 2006 tarihinde kurduk.

Mutluyuz, gururluyuz. Atatürk ilke ve devrimlerinin ayrılmaz takipçisi, gökyüzüne sevdalı ve inanç doluyuz.

Bizim kulübümüze 8-13 yaş arası tüm kardeşlerimiz üye olabilirler. Bizler kulübümüzde havacılığa hazırlanacağız; bizden sonraki kardeşlerimizi de havacılığa hazırlayacağız. Türk havacılığında iz bırakmış; Fethi Bey, Sabiha Gökçen, Emrullah Ali Yıldız, Vecihi Hürkuş ve pek çok kahraman havacı büyüklerimizin izinde olacağız.

Tüm görevlerimize başlarken Türk Hava Kurumu Çocuk Kulübü yeminimizle başlayacağız.

"Türk havacılığına katkı sağlamış tüm büyüklerimizin izinde yurduna, ailesine, Atatürk ilke ve devrimlerine gönülden bağlı bir birey olmanın kıvancı ile ilerde mesleğim her ne olursa olsun, "İstikbal Göklerdedir" ulu emri doğrultusunda çaba göstereceğime, her alanda olduğu gibi havacılıkta da ülkemin yükselmesine katkı vereceğime söz veririm."

Tüm ulusumuza saygıyla duyururuz. 18.03.2006

Ege Ata TÜRKGELDİ, Mehmet Oğuz SAKAOĞLU, Onur ÖZKAN, Arda SUCU, Zeynep AKÇA, Başak Deren GÖKÇE, İdil SEZER, Elif ACAR, Arda ÖZGEN, Efe GÖKÇER, Talat EKİM, Saltuk KOÇYİĞİT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çocuk kulübü kurulalı. Yapılacak iş çok; sanırım en önemlisi de hiç vazgeçmemek. Her 23-Nisan töreninde, farklı kutlamalarda gördüğümüz; "türbanlı" yavrularımızı düşünürsek...evlatlarımıza daha çok sahip çıkmalıyız. İlhan (Selçuk) Abi'nin çok sık kullandığı bir cümle vardır: "Doğa boşluk kabul etmez" Sevgi ve saygılarımla.

derinmavi.. 
 22.04.2008 10:09
Cevap :
Sayın İzmir Mavilim, Çocuk Kulübü'müz kurulalı bir yıl oldu. Ne yazık ki, beklediğimiz gelişmeyi sağlayamadık. Çocuklarımız o kadar yoğun ki; Sınavlara hazırlayıcı kurslar, spor kursları, okul onların büyük bir zamanını alıyor. Bu nedenlerle de kulüp gelişimini istenilen düzey de sağlayamadı. İlginize çok teşekkür ederim. Bu gidişle tüm yazılarımı okuyup yorum yazacaksınız. Saygılarımla..  22.04.2008 11:08
 

23 nisan resim yarışmasına katılmak istiyorum. nasıl katılmam gerektiği hakkında bilgi verirmisiniz. Okuduğum orta okulda resim yarışmalarında dereceler aldım. Sizin açtığınız yarışmada da derece alacağımı düşünüyorum.

GIZEM UGUR 
 24.03.2008 22:40
Cevap :
Sevgili Gizem, THK Resim yarışmasını, katılma koşullarını 2 Kasım 2007 tarihli yazımda anlattım. O yazıyı okumanı rica ediyorum. Ayrıca, İnternetten, www.thk.org.com.tr adresine girerek çok daha fazla bilgiye ulaşırsın. Onca yarışma kazanmış bir kızımız olarak bu yarışmayı kazanacağına ben de inanıyorum. Yarışmaya katıldığın ve dereceye girdiğin zaman, bana da haber verirsin, değil mi? Sevgilerimle..  25.03.2008 11:21
 

ilköğretim 3.sınıfta bir kızım var, serbest çalışmasında yaptığı bir resim beni çok duygulandırdı arkadaşlarımla paylaştım ve onlarda çok beğendiler. Ben bu resmin daha çok kişi tarafından görülmesini istiyorum bana yardım eder misiniz?

Nur Aktas Tokdogan 
 25.10.2007 20:05
Cevap :
Sayın Nur Aktaş Tandoğan, Kızınızın yaptığı resmin konusunu bilmiyorum. Türk Hava Kurumu tarafından her yıl düzenlenen bir resim yarışması var. Üç ayrı yaş gurubunun katıldığı yarışmada guruplar; 6-9, 10-13, 14-17 olarak belirleniyor. Bu yılki yarışmanın konusu, "Havacılık Pulu Tasarımı" yani konusu havacılık olan posta pulu. Uluslararası Havacılık Federasyonu(FAİ) üyesi ülkelerin çocuklarının katılacağı bir yarışma. Ulusal ve uluslararası ayakları var. Bu konu ile ilgili bir yazı hazırlıyorum. Önümüzdeki hafta yayınlayacapım. Bu yazımı okuduktan sonra, bu konuyu sizinle yeniden konuşalım mı? Saygılarımla..  25.10.2007 23:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2328
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster