Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1368
 

Çocuk olsaydınız geleceğinizi nasıl hayal ederdiniz?

Çocuk olsaydınız geleceğinizi nasıl hayal ederdiniz?
 

“Ben en çok Türkçe dersini seviyorum. Türkçe dersini seviyorum ama öbür derslerin ayrı güzelliği var. Mesela benim öğretmenim Matematiği çok sever. Arkadaşımda hayat bilgisi dersini sever. Aslında büyüyünce şair ve Türkçe öğretmeni olmak istiyorum. Ama daha çok küçüğüm, önümde aşılacak çok şeyler var. Belki istediğim şey olmaz ama ben yine işi seveceğim. Allah korusun ben üniversiteyi kaybedemem. Bir kere başlamışsan devam edeceksin. 300 puandan aşağıya düşmesem yeter, 350-330 arası olsa çok iyi olur. Değişecek ve değişecek. Ben 4. sınıfa geçtim daha üniversiteye çok var ama yine de çok çalışacağım. Hiç arkama bakmayacağım. Bambi gibi, diyeceksiniz ki Bambi kim? Benim kitabım. O da öyle koştu. Annesi ben düşersem koş dedi. O koştu, hiç durmadı. Sonra da, artık bana dönelim. Ben de yazımı artık bitireyim…”

Bu yazı Tekirdağ’da Namık Kemal İlköğretim okulunda okuyan Özge Dedeci’ye ait. Özge kendisinin de söylediği gibi daha 4. sınıfa giden dokuz yaşında bir çocuk. Geçen günlerde ben bir yazı yazmaya çalışırken bana özenerek ‘Öznur abla ben de yazmak istiyorum, ne yazayım’ diye sordu. Ben de ‘Ne yazmak istersin’ dedim. Bana ‘Bilmem ki sen söyle’ deyince ona ‘Ders çalışmakla ilgili bir şeyler yazabilirsin eğer istersen’ dedim. Böylece yukarıdaki yazı ortaya çıktı.

Okurken gözlerim açıldı. Daha dokuz yaşında bir ufaklıktan bu kadar anlamlı bir yazı beklememiştim açıkçası. Bu yazıyı okurken bir yandan da buruldum. ÖSS öyle bir sınav ki daha çocuklukta yakalıyor öğrencileri. Kazanamamaktan kaygılanıyor ve korkuyor. Üstelik ayrıntılardan da haberdar. İyi bir üniversiteye yerleşmesi için 330’dan daha iyi bir puan alması gerektiğini de biliyor. Sınav sisteminden muzdarip ve kesin bir dille “değişecek ve değişecek” diyor. Nasıl demesin ki hergün sistemde yeni bir şeyler ortaya atılıyor. Kendi geleceği için şimdiden düşünüyor ve kendi çalışmasının öneminin farkında aynı zamanda eğer okula başlamışsak devam etmeliyiz düşüncesini benimsemiş.

Kitapların çocuklar üzerindeki etkisi dikkatinizi çekti mi? Son okuduğu kitaptan bahsederek oradan örnek veriyor. Çünkü kitaplarla konuşuyor. Düşüncelerini, hayal gücünü geliştiriyor. Kitapta geçen bir diyalogdan örnekleme yaparak koşması gerektiğini ve kendi ayakları üzerinde sağlam durması gerektiğini biliyor. Ve ne olursa olsun durmaması gerektiğinin altını çiziyor. Bu yaşlarda okunan kitapların karakter oluşumundaki önemini dikkate aldığımızda ebeveyn ve eğitimci olarak daha özenli olmamız gerektiği de ortaya çıkıyor.

Küçük olduğunu belirtmesine rağmen aşılacak çok engelin varlığından içgüdüsel olarak haberdar. Bu yazı beni kendi küçük yaşlarıma geri döndürdü. O yaşlardaki hallerimi hatırladım. Çocuklara belli bir rota verip (sınavlar) çalışmalarını öğütlemek yerine onlara bir harita verip öğrendiklerini anlamlandırmalarını sağlayabilirsek (kalıcı öğrenme) hem sınavlarda hem de hayatlarında önemli farklılıklar oluşturacağız gibi geliyor.

Yeni nesil öyle pırıl pırıl ki, onlarla konuşurken iyice ümitleniyorum. Keşke bu kendini aşma potansiyeline sahip olan yeni nesli sadece derslerle değil düşünsel olarak da geliştiren bir eğitimimiz olsa. Belki bir gün olur, belli mi olur? Eh be Özgeciğim sağolasın. Senin gibi farkındalığı yüksek çocuklar ülkemizin geleceğini kuracak ve kurtaracak eserler olacak tabi bizler de yetiştirmeyi başarabilirsek. Yeni bir gün doğacak sizler sayesinde…

Ben de yazımı artık bitireyim…Ve sizleri bu yazıyla bütünleşecek bir şiirle baş başa bırakayım.

Bu günden itibaren kendi kader yolumu

Kendim çizmek isterim:

Hayali çizgileri silinmiş,

Gönlümce gitmek istiyorum yoluma,

Mükemmel kendi rehberim.

Dinliyorum nezaketle başkalarını,

Dikkatle araştırarak, anlayarak söylediklerini,

Düşünüp taşınarak kabul de ediyorum.

Ancak inkar edilemez arzum,

Beni sıkan bağlardan

Kurtulmak istiyorum.*

* Walt Whitmen’in Açık Yol Şarkıları kitabından Çimen şiiri.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Birkaç blog yazarı arkadaşları tebrik ediyorum.Mesleğinizi sevdiğiniz gibi her kanaldanda faydalı olmaya çalışıyorsunuz.Ne mutlu.sevgi ve saygılar.

Nariçi 
 13.08.2007 23:58
Cevap :
Eğitim bir hayat stili olunca insanın bakışı da ona göre şekilleniyor. Yorumunuz için teşekkürler.  16.08.2007 22:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 83
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 3156
Kayıt tarihi
: 29.05.07
 
 

İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümünden mezun olmuştur.  Aynı üniversitede  Pedagojik formasyon..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster