Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '11

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
803
 

Çocuk oto koltukları hayat kurtarıyor

Çocuk oto koltukları hayat kurtarıyor
 

Ülkemizde her yıl 10.000’e yakın 0 – 15 yaş arası çocuk trafik kazalarında ölüyor ya da yaralanıyor. Bu çocukların 3.500’ü ise 0 – 5 yaş arası bebekler. Çocukların %46’sı oto güvenlik koltuğu kullanılmadığı ya da yanlış kullanıldığı için yaşamlarını yitiriyorlar. Çarpma anında kademeli yavaşlamayı sağlayan ve çarpışma etkisini vücudun daha güçlü bölgelerine dağıtarak azaltabilme işlevi gören oto koltuklarını doğru kullanmak çocuklarımız için hayati önem taşıyor. 

Çocukların bebekliklerinden başlayarak (yaşa göre değil) boy ve kilolarına uygun koltuklar kullanmaları gerekir. Bebek için yapılan alışverişlerde genellikle çok önemsenmeyen, hatta bazı ailelerin tasarruf amacı ile çocuklara uygun olmayan, boyuna ve kilosuna göre büyük oto koltuklarını tercih etmeleri ise, ölçemeyeceğimiz riskleri de beraberinde getirebiliyor. 

Çocuğumuzun boyu ve kilosuna uygun bir oto güvenlik koltuğu seçtikten sonra bu koltuğun araç içerisinde nereye ve nasıl yerleştirileceği de büyük önem taşıyor. Çocuklar için en güvenli yer araçların arka koltuklarıdır. Ancak araçların yandan çarpmalara karşı savunmasız oldukları göz önünde bulundurularak mümkün olduğunca ortaya yaklaştırılmalıdır. Oto güvenlik koltukları ön koltuğa yerleştirilmemelidir. Çünkü araçta bulunan ön veya yan hava yastıkları çarpma anında çocuğun ağır yaralanmasına, hatta ölümüne sebep olabilir. 

Annelerin büyük çoğunluğu bu konularda bilgi sahibi, ancak yine de oto güvenlik koltuğu kullanırken hemen hemen hepimizin yaptığı bazı hatalar var. Bunların en başında, rahatsız olacağı düşüncesi ile çocuğu gevşek bağlama ya da sadece belinden bağlama geliyor. Uzmanlara göre yaklaşık %80’imiz bu ve buna benzer hatalar yapıyoruz. Bu sebeple oto koltuklarının kullanım kılavuzundaki talimatları iyi okumalı ve doğru uyguladığımızdan emin olmalıyız. 

Hepimiz için en sıkıntılı durumlardan biri de uzun yolculuklarda çocukların kemerlerinden sıkılmalarıdır. Böyle durumlarda kemeri gevşetmek ya da kısa süreliğine açmak yerine sık sık mola vermek gerekir. Yine sık yaptığımız hatalardan biri de kısa mesafelerde oto güvenlik koltuğunun kemerini bağlamamaktır. Başımıza ne zaman ne geleceğini bilemediğimiz gibi, çocuklarımıza “ulaşım güvenliği” konusunda doğru eğitimi vermek için bu konuda hassas davranmamız ve ölümcül sonuçlara yol açabilecek toleransı göstermemiz gerekir. 

Bir de çocuklarını, bebeklerini oto güvenlik koltuğu kullanmadan taşıyan, ön koltuğa oturtan, hatta araç kullanırken kucağına oturtan anne ve babalar var. Onlara sadece tek bir tavsiyemiz olabilir. Lütfen aracınızın içine “Benim ve bebeğimin ölümünden kimse sorumlu değildir” diye bir not bırakın. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 880
Kayıt tarihi
: 12.08.10
 
 

1976 İstanbul doğumlu, telefonda konuşmayı hiç sevmeyen, biraz piyano çalan, kitap okuyan, 6 ve 7 ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster