Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '14

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
66
 

Çocuk Psikolojisi ve Çocuk Gelişimi: Ebeveynlik tutumlarına dair 10 öneri

Çocuk Psikolojisi ve Çocuk Gelişimi: Ebeveynlik tutumlarına dair 10 öneri
 

1.Çocuğunuza saygı duyun. Çocuğunuzun ne kadar küçük olursa olsun onunda istekleri, duyguları ve düşünceleri vardır. Bu nedenle çocuğunuzun kişiliğine ve özelliklerine saygı gösterin. Çocuklar kendilerine saygı duyan kişileri hemen hisseder ve o kişiler ile daha rahat iletişim kurarlar.

2. Çocuğunuzu dinleyin. Çocuğunuzun bakış açısını ve duygularını anlayabilmek için onu etkin bir biçimde dinleyin. Çocuğunuzu dinlerken farklı bir iş ile meşgul olmamaya özen gösterin. Çocuğunuz ile iletişim kurmada 23 öneri adlı yazıya da göz atabilirsiniz.

3. Sınırlarınızı belirleyin. Çocuklar ebeveynlerinin koydukları sınırlar içerisinde kendilerini güvende hissederler. Bu nedenle sabit sınırlarınızın olması önemlidir.

4. Çocuğunuzun duygularını anlayın, empati kurun. Çocuğunuzun olumsuz duyguları ile uygunsuz davranışlar sergilediğinde onu cezalandırmak yerine asıl probleminin ve duygusunun ne olduğunu anlamaya çalışın. Çocuğunuzun her hissettiği duygunun doğal olduğunu unutmayın ve duygularını küçümsememeye özen gösterin ( “Buna bebek gibi ağlanacak bir şey yok” vb.)

5.Çocuğunuzu takdir edin, cesaretlendirin. Çocuğunuzun olumlu özelliklerini/davranışlarını övgü dolu sözleriniz ile takdir edin. Resim dersinde bir resim yaptı ise onu buzdolabınıza asabilirsiniz. Böylece çocuğunuz kendini değerli ve kabul edilen bir birey olarak algılayacaktır.

6. Çocuğunuza verdiğiniz sözü tutun. Çocuğunuz sözlerinizi tutuğunuzda size  güvenebilir, değerli olduğunu hisseder ve kendi sözlerini tutma konusunda motive olabilir.

7.Çocuğunuzun teknoloji ile temasını sınırlandırın.
İnternet ve televizyondan bir çok faydalı bilgi edinebileceği gibi yaşına uygun olmayan bilgi ve göreseller ile karşılaşabilir. Bu nedenle teelvizyon ve internet kullanımını mutlaka kontrol edin. Ayrıca bilgisayar ve video oyunlarını yaşına bağlı olarak gün içinde sınırlı zamanlarda kullanılabilir kılın.

8.Çocuğunuzu dahil edin. Çocuğunuzu günlük yaşamınızdaki sorumluluklara yaşına ve gelişimine uygun olacak şekilde dahil edin. Alışverişe gittiğinizde belirli şeyleri almasını istemek, yemek sonrası tabağını taşımak gibi

9.Çocuğunuza özel alan tanıyın. Her çocuğun kendine ayrılmış bir zamana/alana ihtiyacı vardır. Bu alanlar sayesinde çocuğunuz kendi kararlarını alabilmeyi, kendine güvenebilmeyi öğrenir. Çocuğunuzu tamamen kontrolsüz bırakmak yerine kendilerini denemeleri için alanlar yaratarak onlara destek olabilirsiniz.

10. Çocuğunuzun “çocuk” olmalıdır. Çocuğunuzun mükemmel olmasını beklemeyin. Hata yaparak ve davrnışlarının sonuçları ile karşılaşarak öğrenecektir. Böylece çocuğunuz, yetişkinlik hayatında yeni şeyler denemekten çekinmeyen, davranışlarının etkilerinin farkında olan birey olarak yetişir.

Çocuk gelişimi ve psikolojisi hakkında daha fazla bilgi için www.cocuklaringelisimi.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 85
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 758
Kayıt tarihi
: 04.02.13
 
 

Uzman Gelişim Psikoloğu Mika Psikoloji'de okul öncesi, okul çağı çocuklarına yönelik psikolojik d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster