Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '12

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
265
 

Çocuk psikolojisi ve çocuk psikoloğu

Bir çocuk psikoloğu, çocukların ruhsal sorunlarını inceler ve çözüm yolları önerir. Günümüzde ana babalar çocuklarının ruhsal sorunlarını önemsemekte ve yardım aramaktadırlar. Artık çocuklar yaramaz, huysuz, söz dinlemiyor diye damgalanmıyor, anne babalar bir psikoloğa giderek ondan bilgi ve rehberlik alıyorlar. Sorun ortaya çıktığında, geç kalmadan bir psikoloğa danışmak ve ondan yardım almak sorunun kısa zamanda çözülmesini sağlamaktadır.

Bu tutum sorunun çocukta alışkanlık kazanmasını engellediği gibi ailenin çocukla ilişkilerini geliştirir.Çocuk bir psikoloğa götürülecekse, mutlaka çocuğa doğru bilgi verilmelidir. Çocuk “misafirliğe gidiyoruz” şeklinde kandırılmamalıdır.

İlkokul öncesi çocuklar, oyuncakların, boyaların resimli kitapların olduğu psikologlara rahatça giderler. Okulyaşındaki çocuklar psikoloğa gitme konusunda kaygılıdırlar. Çocuğa psikoloğa gelmeden önce açık ve doğru olarak gitmenin neden gerekli olduğu anlatılmalıdır.

Anne baba çocuğa, “Sana yardım edebilmek için bir psikoloğa danışmak istiyoruz’ demelidirler. Çocuğa “psikolog seninle oynayacak”, “konuşacak”, “sana resimler çizdirecek”, “resimli kartlar göstererek sıkıntılarının nedenini anlamaya çalışacak” şeklinde ayrıntılı bir açıklama da verilebilir.

ÇOCUK PSİKOLOJİSİ: Daha ilk yaşlardan, çocukların kendilerine yönelik iyi duygular geliştirmeleri, hayatlarındaki önemli insanlar (anne-baba, öğretmen ve diğer büyükleri, ilerleyen yaşlarda arkadaşları) tarafından nasıl değerlendirildiklerine bağlıdır.
Büyükleri tarafından sevgi gören, gereksinim duyduğunda beklediği yakınlık ve ilgiyi bulan, fikirlerine değer verilen ve önemsenen, göven duyulan ve sorumluluklar verilen, iyi yaptığı şeyler için övülen, gurur duyulan, yaptıklarında hataya yer verilen ve olduğu gibi kabul edilen çocuğun kendisine özgüveni olur.
Buna karşılık sevildiğini, önemsendiğini hissetmeyen, beklediği yakınlık ve ilgiyi göremeyen, sürekli eleştirilen ve olduğu gibi kabul edilmeyen çocuk kendisini değerli hissetmez ve özgüveni olmaz. Kendisini değerli görmeyen (özgüveni olmayan) çocuk yaşadığı aile, çevre, okul ve toplum içinde problemlere sebep olur.

Çocuk psikolojisi, bireyin doğum öncesi dönemden başlayarak ergenlik evresine kadar süregelen gelişimini ele alır. Bir bilim dalı olarak “çocuk psikolojisi” büyüme ve olgunluk aşamalarını, çevresel faktörlerin bireyin gelişim biçimlerine olan etkisini, çocukla toplumun diğer üyeleri arasındaki duygusal ve sosyal etkileşimi konu edinir.
Çocuk gelişimi ve eğitiminde kullanılan temel kavramlar büyüme, olgunlaşma, hazır olma ve gelişme kavramlarıdır.
Özellikle büyüme ve gelişme kavramları çoğu zaman aynı anlamda kullanılmaktadır.
Oysa aralarında önemli farklılıklar vardır.
A-BÜYÜME : Diğer canlı organizmalarda olduğu gibi insan yavrusu da döllenmeden doğuma, doğumdan ergenlik yıllarının sonuna kadar bir dizi değişiklikler geçirir.
Bu değişikliklerin boy ve ağırlıkla ilgili olanları büyüme kapsamına girer. Bu bağlamda organizmanın boy ve ağırlık yönünden artmasına “BÜYÜME” denir. Bu
Terim, bilimsel açıdan sayısal artış anlamına gelir ve bireyin bedensel yönüyle ilgilidir.
B-OLGUNLAŞMA : Farklı anlamlarda da kullanılan olgunlaşma kelimesi psikolojide, bireyin yada bir organın belli bir görevi yapabilecek düzeye ulaşması, diğer anlatımla
Bünyenin daha yüksek işlevleri yerine getirebilmesi için gerekli yapısal değişiklikleri göstermesidir.
C-HAZIROLMA : Bireyin herhangi bir şeyi öğrenebilecek duruma gelmiş olmasıdır. Aynı yaşta ve olgunluk düzeyinde olan 2 çocuktan, kalem ve kağıdı kullanma fırsat ve olanağı bulamayana göre yazı yazmaya daha hazır hale gelir.
D-GELİŞME : Gelişme, en geniş anlamıyla bireyin döllenmeden ölünceye kadar geçirdiği Bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal değişmelerdir. Belirli bir yön izleyen gelişme, aşamalı, uyumlu, düzenli ve süreklidir. Büyüme olgunlaşma ve öğrenmenin etkisi altındadır.

 


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3878
Kayıt tarihi
: 07.09.08
 
 

1991 yılında istanbul üniversitesinden mezun oldum. O yıldan beri, pedagog, psikolojik danışman o..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster