Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '14

 
Kategori
Bebek - Çocuk
 

Çocuk ve Dikkat Becerisi: Yaş Gruplarına Göre Çocukların Dikkat Süreleri

Çocuk ve Dikkat Becerisi: Yaş Gruplarına Göre Çocukların Dikkat Süreleri
 

dikkat-suresi


2 aylık – 7 aylık bebek

Bebekler en fazla 2-3 dakika boyunca etrafındaki kişileri gözlemleyebilir, yüz ifadelerini inceleyebilir, biriyle ses çıkararak iletişim kurabilir.7 ay itibari ile bu aktivitelere yaklaşık 5 dakika dikkatini verebilir.

18 aylık çocuk

Tek başına 18 aylık bir çocuk, aktivitede 30 sn kadar dikkatini sürdürebilir.Bakım veren kişinin dikkatini çekmeden önce yapabileceği bir kaç etkinlik var ise dikkatini 1 veya 2 dakika sürdürebilir.

2 yaş çocuğu

Tek başına 2 yaş çocuğu tek bir etkinliğe dikkatini 30-60 saniye kadar sürdürebilir.Bir yetişkinin cesaretlendirmesi ile bu süre 2-3 dakikaya çıkabilir.

2.5 yaş çocuğu

2.5 yaş çocuğu tek başına, bir etkinliğe dikkatini yaklaşık 2 dakika verebilir. Bu dönemde etkinliklerini, bir yetişkin ile yapmaktan daha çok zevk alırlar. Yaşına ve gelişimine uygun küçük bir grup ile 10 dakika oyun oynayabilir.
 

3 yaş çocuğu

Okul öncesi eğitimi alan bir 3 yaş çocuğu 3-8 dakika kadar bir süre dikkatini sürdürebilir.Etkinlik yaşına ve gelişimine uygun ise de bu etkinliği ilgisini kaybetmeden tamamlayabilir.

3.5 yaş çocuğu

3.5 yaş çocuğu yapabileceği/oynayabileceği farklı etkinlik ve oyunlar var ise kendi başına 15 dakika kadar süre ile dikkatini sürdürebilir.

4 yaş çocuğu

4 yaş çocuğu yaptığı etkinliğe ilgisini sürdürebilir hatta çevreden gelen diğer uyaranları duymayabilir, görmeyebilir ( oyun oynarken annesinin onu yemeğe çağırması vb).
4 yaş çocuğu tek başına bir etkinlikte dikkatini 7-8 dakika kadar sürdürebilir.Eğer etkinlik 4 yaş çocuğu için yeni ise ve ilgisini çekiyor ise dikkatini sürdürebilme süresi 15 dakikaya kadar çıkabilir.Yaşına ve gelişimine uygun bir grup çocuk ile 5-10 dakika kadar aralıksız oyunu sürdürebilir.
 

4.5 yaş çocuğu

4.5 yaş çocuğu kendisinin seçmediği, ebeveyninin seçtiği bir etkinlikte dikkatini 2-3 dk kadar sürdürebilir (oyuncaklarını toplamak, giyinmek vb.).


5 yaş çocuğu

5 yaş çocuğu, dikkatini sürdürürken bir çok dış uyaranı yok sayabilir. Tek başına, ilgisini çeken bir etkinlikte dikkatini 10-15 dakika sürdürebilir.Ona verilen bir görev/ etkinlik yaşına ve gelişimine uygun ise yaklaşık 4-6 dakika dikkatini verebilir.Yaşına ve gelişimine uygun bir grup çocuk ile 10-25 dakika kadar oyunu dikkati dağılmadan sürdürebilir.
 

6 yaş çocuğu
6 yaş çocuğu tek başına ilgisini çeken bir etkinliğe 30 dakika kadar dikkatini verebilir.

(kaynak :parentingpress)

 

Ayşe Başak Erk

Uzm. Gelişim Psikoloğu

www.cocuklaringelisimi.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 85
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 746
Kayıt tarihi
: 04.02.13
 
 

Uzman Gelişim Psikoloğu Mika Psikoloji'de okul öncesi, okul çağı çocuklarına yönelik psikolojik d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster