Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
570
 

Çocuk ve dünya

Çocuk ve dünya
 

İnsanlar, hayatları süresince gerek maddi gerekse manevi anlamda çeşitli etkenlerin tesiri altında yaşamaktadırlar. Her ne kadar maddi imkânların çekiciliği, insan arzularını kışkırtan daha güçlü bir cazibeye sahip olsa da sevgi kavramı, kendi oluşumu içersinde vazgeçilmezliğini hep hissettirir. Güzel insani hasletlerle donanmış kişilerin varlığına duyulan özlemle birlikte taze başlangıçlar her zaman, beraberlerinde umut ve mutluluğu getireceklerini hayal ettirirler. Sürekliliği ve ilerlemeyi gerçekleştirmek için, kendisine verilen emaneti devralacak olan yeni bir zihin, yeni bir anlayış ve azim sahibi kimseler gerekmektedir. Her umutvar başlangıçta da hayata ilk merhabası tiz bir ağlayış olan bebekler, bu durumun en seçkin bir örneğini oluştururlar. Sabırsızlıkla dünyaya gelmesi beklenmiş olan bu çiçeği burnunda sevimli üyenin kucağa alınmasıyla ayrıcalığını hissettiren sevgi iklimi, aile ortamındaki tartışılmaz hükümranlığını daha bir sıcak duygularla sürdürür. Yemeyip yedirme, giymeyip giydirme fedakârlığına severek katlanacak insanların bu feragatine neden olan en önemli etken ise, bir çocuk sahibi olma mutluluğuna ulaşabilmiş olma şanslılığıdır. 

İlk adımlarını atma çabasındaki bir bebek, insan neslinin ömür serüveni içinde simgesel bir anlam kazanan en unutulmaz eylemini gerçekleştirmeye hazırlanmaktadır. Önünde uzanan zorlu bir hayat yolunun henüz en başındadır. Ayakta durabilmek, zorluklara direnebilmek ve güçlü kalabilmek, bu hayat mücadelesinin önemli kilometre taşlarını oluşturmaktadır. Aileye katılmış bu yeni can, ilerleyen zaman sürecinde gerçekleşen bünyesel değişimiyle, içgüdüsel merkezli bir konumdan, mantık ve hayal dünyasına eriştirecek olan o uzun yolu gün gün, hafta hafta, ay ay kat edecektir. 

Masumiyetin en gerçek yuvası çocukların yüreği değil midir? Acımasız bir dünyanın merhamet erdemine kavuşması yolunda en özlenen rüyaları, çocuk sevgilerince anlamlanan masallardan başka nerede bulabiliriz ki? Kin ve garezin gerçekliğe bürünemediği, içten pazarlıklı kimselerin sinsiliğine hak verdirecek hiçbir bahanenin var olamayacağı bir dünyadır, çocuklarca kurulan. Bu dünyada hüküm süren otorite, gücünü şefkatten alır. Çünkü bir çocuk, doğal davranış ve sevimliliğiyle istediğini zorbalık uygulamadan kolayca yaptırır çoğu zaman. 

Gelecek kavramı idealist bir bağlamda düşünüldüğünde, medeniyet yolunda gelişmeyi, yücelmeyi ve hayata umutla bakmayı hak edebilmek, bugünün çocuklarından oluşan yeni neslin iyi yetişmesine bağlıdır. Eğitimin önemli oluşu, çocukların topluma iyi birer fert olarak kazandırılması amacından dolayıdır. Vatanın kutsal toprağı, inancın vazgeçilmez gerekliliği eğer çocukların dünyasında bir karşılık bulabilmişse, ne mutlu o ülke ve orada yaşayan insanlara. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 599
Kayıt tarihi
: 28.07.08
 
 

1952 yılı Şanlıurfa doğumluyum. Edebiyat ve Türk Sanat Müziği yapabildiğimce- uğraştığım sanat dalla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster