Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '13

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
503
 

Çocuk Yetiştirmedeki 1. Kural Ebeveynin Çocuklarının ihtiyaçlarına bilmeleri ile başlar

Çocuk Yetiştirmedeki 1. Kural Ebeveynin Çocuklarının ihtiyaçlarına bilmeleri ile başlar
 

     Anne Baba ne kadar mükemmel olursa olsun evde disiplin kuralları oluşturulmalıdır.Çocuk 0-1 yaş arasında fizyolojik ihtiyaçlarını arar.Bunlar uyumak,yemek ve diğer fizyonojik ihtiyaçtır.Ancak bir yaştan sonra çocuğun ihtiyacı değişmektedir.Okul öncesi çağda çocuk Psikolojik stratejilere ihtiyaç duyarlar.

     Anne baba çocuk yetiştirirken önce "öğrenmek" zorundadır.İhtiyaçları ve cevaplarını bilmek zorundadır.Anne baba Çocuk yetiştirirken kontrolü hiçbir zaman elden bırakmaması gerektiğini bilerek çocuk yetiştirmeye başlamalıdır.Öğrenme ve çocuğu disipline etme ile devam edilir.

    Çocuk Yetiştirirken Çocuğu dövmeden ve hakaret etmeden bu kurallar uygulanmalıdır.Çocuğunuzun okul öncesi davranışlarını bilmek ve yaşının gerektirdiği davranışları bilerek kısaylayarak gelişim sürecini takip etmeliyiz.Böylece anormal davranışları bilerek çocuğundavranış kurallarını belirlemiş oluruz.

    Tüm ebeveynlerin çocuklarından belli bir disiplin beklemeye ihtiyaçları vardır.Bu didiplin yemek,sağlık,düzen içinde geçerlidir.

     Doğrudan anne babanın çocuğu tanıyarak öz davranışlarını bilmeye dayanmaktadır.Yani çocuğun davranışı yapmadan bilmeyedayanmaktadır.Bu davranış modelibilindiğinde önlemek için disiplin kurallarını belirlemekle devam etmektedir.

    Okul öncesi gelişim sürecini  anlamak,çocuğunuzda yaşının gereği oluşan davranışları anormal saymanıza yol açacak hatalar yapmanızı engelleyecek ya da  kendinizi çocuğunuzun kötü davranışlarından dolayı suçlamaktan vazgeçeceksiniz.Örneğin iki yaşındaki çocukta karşı gelme eğiliminin normal olduğunu öğrenmek ,iki yaşındaki çocuğun neden devamlı "hayır" kelimesini kullandığını anlamanızı sağlayacaktır. Erkek çocuklarının kız çocuklara oranla daha agresif olmalarının nedeni cinsiyet farklılığından olduğunu bilmek çocukları kıyaslarken size yardımcı olacaktır.

      Okul öncesi yıllar hayatın fiziksel,duygusal ve entellektüel öğrenimlerine hazırlayan yıllardır.Okul öncesi dönemde çocuk yaratıcı,istekli vedaha özgürdür.Okul öncesi çocuk inatcıdır ama çok dışa vurmaz ve çabuk bağlanır.

   Okul öncesi çocuk  ile ebeveynleri arasında dünyaya verdikleri değer farklıdır.Çocuk kurallara uyarak hayatı öğrenir.Eğer kurallara uyup yaşarsak ve bu davranışları çocuklara översek çocuğun kuralları öğrenme adımı başlamış olur.Okul öncesi çocuk özgür olmaya gayret eder .Ancak,sanıldığı kadar çok özgür değildir.Çocuk kendine hakil olmaya ve kendi kendine yetmeye gayret eder.

      Her çocuğun öğrenme kabiliyeti kendine özgüdür.Anne baba kendi çocuğunun öğrenme kabiliyetini empati kurarak öğrenebilir.Bu düzen saygılı olmayı ve sağlıklı bir aile içi iletişimi getirir.

     Çocuğun anlayabileceği tarza uygun eğitim modelini bilmek ve çocuğa ona göre sunmak gerekir.

Çocuğun sinirli durumdaki tepkisini anne baba bilmelidir. Anne babalar öğretmek istedikleri davranışa model olmak zorunda olduklarını bilmeleri gerekmektedir.

    Çocuklarınıza öğrettiğiniz davranışların onlar için önemli olmaları için önce,sizin için önemli olduklarını göstermeniz gerekmektedir. 

   Çocuklarınızda aramanız gereken özellikler şunlar olmalıdır.

1-Çocukların doğuştan gelen kişilikleri ve mizaçlarının olduğunun anne baba tarafından kabullenilmesi gerekir.

2-Davranışlarının sorumluluğunu üstlenmesi gerektiği çocuğa öğretilmesi gerekir.

3-Karşılıklı güven üzerine kurulmuş sevgi ve güven dolu çevrenin çocuk için oluşturulması gerekir.

4-Çocuğa karar vermeyi ve problem çözmeyi öğretmek gerekir.

5-Çocuğun hatalarla başa çıkabilmesini öğrenmesi ve problemlere felaket gözüyle bakmamasını üstesinden gelinebilecek zorluklar olarak görmelerini sağlamak gerekir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4000
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster