Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

01 Haziran '19

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
5535
 

Çocukla İletişimin En İyi Yolu

Çocukla iletişimin en iyi yolu masaldan geçer.

Masallar çocuklarda bir yandan dil, zihinsel ve duygusal açıdan gelişim sağlarken, diğer yandan da, çocuklar tamamen kendilerine ayrılan bu zamanın keyfine varıyorlar.

Hangi yetişkin unutabilir ki, küçüklüğünde kendisine anlatılan masalları?

Nesilden nesile aktarılan, insanı çocukluğuna götüren eserlerdir onlar.

Bazen anne sıcaklığını, bazen büyükanne, büyükbaba şefkatini anımsatır.

İyinin ve kötünün ilk keşfedildiği anlardır çoğu zaman...

Devler, cüceler, cadılar, prensesler arasında hayaller insanı bambaşka dünyalara götürür.

Evvel zaman çocukları hayli şanslıydı bu hususta; peki ya zamane çocukları?..

Onlar masal konusunda ne kadar şanslılar acaba?

Bakınız bazı sorulara uzmanlar nasıl açıklık getirmiş...

Masal, aile - çocuk ilişkisini nasıl etkiler?
Masal anlatmak, aile - çocuk ilişkisi bakımından son derece olumludur. Çocukla yakın iletişime girebilmenin yollarından biridir masal anlatmak. Masal anlatırken çocuğu ya kucağınıza alır, ya da yanınıza oturtursunuz. Çocuk kendine yönelik bu vaktin, tamamen ona ayrılmış olan bu zamanın keyfine varır. Anlatanın dikkatinin kendi üzerinde olduğunu bilmek, bu etkinliği cazip kılar. Anlatmada bir paylaşım söz konusudur ve bu da sizi çocuğunuza yaklaştırır. Annelerin ve babaların, hatta anneannelerin ve dedelerin çalıştığı bir toplumda, ne yazık ki, masal anlatmak için vakit ayrılamıyor. Neticede, çocukla ilişki bakımından önemli bir yol da böyle tıkanmış oluyor.

Masal anlatırken yorumda bulunmak doğru mudur?
Masal anlatırken yorumda bulunmak yerine çocuğun hayal gücüne güvenmek, yorumu ona bırakmak daha sağlıklıdır. Mesela bir kâğıdı rulo yapıp çocuğun eline verip de "Bu borazan" derseniz, hemen ağzına götürüp öttürmeğe başlar. Aynı rulo kâğıdı eline verdiğinizde "Bu sihirli bir değnek" dediğinizde de, onunla bir yerlere dokunarak sihir yapar. Hayal gücü zengindir. Ayrıca masallar bir bakıma siyah-beyaz gibidir; iyiler ve kötüler belirgindir. Ne anlatmak istediği açıktır. Çocuk da bunu kendi gelişim düzeyine göre algılar. Lâkin anlatılan masalın da çocuğun yaşına göre seçilmesi gerekir. Mesela içerisinde hayali yaratıkların olduğu masalların yaşı 6-9'dur. Zira çocuklar ancak o yaşlarda hayal ile gerçeği ayırdedebilirler. Bu yüzden, içerisinde devler, cadılar olan masallar ancak bu yaşlara uygundur. Küçük çocuklar düş nedir bilmedikleri için bu tür masallar onları korkutabilir. Küçük yaşlar için genellikle hayvanlı masallar ve Keloğlan türü masallar uygundur.

Masalın çocuktaki etkileri nelerdir?
Masalların iki bakımdan üstünlüğü olduğu söylenebilir. Birincisi, çocuğun duygusal gelişimine olan katkısıdır. Bu bakımdan gerçekçi öykülere nazaran daha büyük katkısı olduğu ifade edilebilir. İkinci üstünlüğü sözlü olmasından kaynaklanır. Masal anlatıldığı için yüz ifadeleri, ses tonlamaları ile bezenir. Bir paylaşım oluşu ve yüz yüze anlatılıyor olması masalı okunan metinden farklı kılar, daha çekici yapar. Dolayısıyla çocukta dinlemeyi ve anlamayı kolaylaştırır.

Çocuğun masalı kendi uydurması yararlı mıdır?
Çocuğun kendiliğinden masal uydurması onu yaratıcılığa yönlendirir. Bundan başka, size çocuğun iç dünyası hakkında fikir de verebilir. Siz de masal anlatırken herhangi bir yerinde durup "Sonra neler oldu dersin?" veya "Bakalım Keloğlan eşeğini bulabilecek mi?" ya da "Sonu nasıl bitecek sence" gibi sorular sorabilirsiniz. Lâkin bu, ders sorusu sorar gibi de olmamalıdır. Masalın akışına göre eğer heyecan yaratacaksa sorulmalıdır. Çocuğunuzla birlikte masal da üretebilirsiniz. Bir masala başlayıp, onun sürdürmesini isteyebilirsiniz.

Bunlar faydalı etkinliklerdir. Koşuşturmalar arasında ne yapıp edip vakit ayırarak çocuklarınıza masal anlatma fırsatı bulmalı ve onlarla keyifli zamanlar yaşamalısınız. Masalların gelecekte de çocukların düşlerini süslemeye devam etmesi dileğiyle...

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3632
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster