Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '13

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
232
 

Çocuklar da büyüsün - 2

İnsanlık,

Sağlık,

Mutluluk.

Bu üç şeyi parayla satın alamayız. Bu nedenle çocuklarımıza bunları iyi verelim ki, onların özdeğerleri olsun, beden ve ruh sağlıkları yerinde olsun.

Çocuklarımızı iyi yetiştirmek istiyorsak, her hareketimize dikkat etmeliyiz, bilinçli hareket etmeliyiz.

Çocuklarımız daha küçükken istediği her şeyi hazır şekilde vermeyelim ki, bu davranışımızla, herkesin onun geçimini sağlamak ve bütün ihtiyaçlarını karşılamak zorunda olduğunu düşünmesin, böyle olduğuna inanmasın.

Yiyecek, giyecek ve konforla ilgili tüm isteklerini yerine getirirsek, istediklerine ulaşmak için çalışmak gerektiğini bilmez ve öğrenemez.

Çocuklarımızın yerde bıraktığı herşeyi kaldırırsak, yatağını biz düzeltip, odasını biz toparlarsak, kitaplarını, ayakkabılarını, kiyafetlerini yani onun için her şeyi biz yaparsak, tüm sorumluluklarını başkalarına yüklemeye alışır ve bunu normal olarak kabul eder.

Çocuklarımızın yanında biribirimize hakaret edersik, onların gözünün önünde sık sık kavga edip, tartışırsak böylelikle ilerde aile parçalanırsa çok üzülmez ve aile kavramından uzaklaşır.

Çocuklarımız ne yaparsa yapsın onları sürekli onaylarsak, hep yüzüne gülersek, çocuklarımız kendisinin akıllı olduğuna inanacak ve eksiklerini hiç görmeyecektir.

Çocuklarımıza istediği kadar harçlık vermeyelim, onları kolaya alıştırmayalım ki, kendi parasını kazanmanın ne olduğunu öğrenebilsin

Çevremizde çocuklarımızın iletişim içinde olduğu, komşular, öğretmenler ve diğer kişilere karşı herzaman onun tarafını tutmayalım, böyle yaptığımız takdirde kendisini düşünmeye yöneltmez, herkese karşı peşin hükümlü olur, önyargılı davranır.

Çocuklarımızın yerine bütün kararları biz vermeyelim ki; Onlara düşünmeyi, beynini kullanmayı öğretelim. Nasıl olsa büyüdükten sonra kararlarını kendi verir diye beklemeyelim.

Çocuklarımıza her zaman doğruyu öğretelim, kötü de olsa hatalı da olsa, gerçeklerden kaçmamalarını aşılayalım. Tüm bunları ve benzerlerini yaparak yetiştirdiğimiz çocuklar herhangi bir yanlışa yönelmezler herzaman düşünen, kendini sorgulayan özgüveni yerinde birer birey olurlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ama çocuklarımızı bu kadar akıllı yetiştirirsek sonra bizi beğenmeyebilirler...

Kerim Korkut 
 20.11.2013 22:12
Cevap :
Çok doğru, Kerim bey. Beğenmiyorlar. Teşekkür ederim. Selamlar  21.11.2013 11:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 368
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 2221
Kayıt tarihi
: 19.02.13
 
 

05 Ekim Ankara doğumluyum. Okumayı, yazmayı, insanları dinlemeyi seviyorum. Kişisel blogumda her ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster