Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
676
 

Çocuklar harika...

Çocuklar harika...
 

Hayat Bilgisi dersindeyiz, konumuz aile.
Ben: Çocuklar ne kadar şanlısınız. Hepinizin annesi, babası hayatta, akşam eve gidince onlara sarılın, kucaklarına oturup, yanaklarından öpün. Bakın benim annem de babam da yok.
Ali: Siz de kocanızın kucağına oturun öğretmenim!

Türkçe dersi, çocuklar okunan metinle ilgili birbirlerine sorular soruyorlar. O sırada Anıl Can'ın dalmış olduğunu fark ediyorum:
Ben: Anıl Can cevap verir misin?
Anıl Can: Soruyu duymadım öğretmenim.
Ben: Hangi hülyalara dalmıştın?
Sercan: Hülya Avşar öğretmenim...

Eğitim Fakültesi son sınıftan iki kız öğrenci sınıfımıza ders izlemeye geliyorlar. Sınıfa girip, ben yokum diye geri çıkıyorlar. Zil çalıyor, sınıftayım.
Sercan: Öğretmenim iki kız geldi, fıstık gibi valla!
Ben: Onlar önümüzdeki yıl öğretmen olacaklar.
Sercan:Yaaaa!

Servet tuvalette yere düşmüş. Pantolan olduğu gibi ıslak. Altında eşofman olduğunu söylüyor.
Ben: Tuvalette pantolonunu çıkar, o kuruyunca eşofmanla yer değiştirirsin.
Servet: Tamam öğretmenim.
Aradan 15-20 dk geçmiş, biz derse dalmışız. Birden bire:
Rahmetullah: Öğretmenim Servet gelmedi.
Ben: Gerçekten. Ali git bak oğlum nerde kaldı?
Az sonra ikisi birden sınıfa dönüyorlar.
Ali: Tuvalette kilitli kalmış öğretmenim. Bir tekme attım, açıldı.
Bu arada ıslak pantolon hala üstünde.
Ben: Oğlum bari pantolonu çıkarsaydın.
Oldukça sıkılmış, onu unuttuğumuz için bize de bozulmuş.
Servet: Beklerken kurudu zaten öğretmenim...

Konumuz meslekler. Herkes seçeceği mesleği araştırıp, meslek hakkında bilgi toplayıp arkadaşlarına anlatıyor. Sınıfın en şakacı, benim tabirimle şebek çocuğu Furkan'a sıra geliyor.
Furkan: Hakim olacağım.
Sercan: Öğretmenim Nasrettin Hoca gibi. O da kadı olmuştu.

Kulağıma gelen sınıf dedikodularından sonra, kavga eden ve küs olan kızlarla konuşuyorum.
Ben: Neden küstünüz?
Güzel Sevda: Damla benim için Ali'ye aşık demiş öğretmenim.
Damla: Demedim öğretmenim, kendi dedi ben seviyorum diye...
Ali: Bütün kızlar da bana aşık ya!

Damla Emre'yi şikayet ediyor.
Damla: Öğretmenim, sokağa gelip duruyor. Cama taş atıyor. Annem çok kızdı.
Ben: Emre? Hayırdır?
Emre:.....
Damla: Benimle evlenecekmiş öğretmenim...
Ben:!!!Oğlum sen iyi misin? Damla seni döver....

Birinci sınıftayız, çocuklar birbirlerini, ben de onları henüz tanımıyoruz. Sınıfa girdiğimde Ahmet ağlıyor. N e olduğunu soruyorum.
Ahmet: Öyetmenim. Damla beni ısıydı.
Damla: O da beni ısırdı öğretmenim.
Ben: Sınıfta birbirimizi ısırmak yok, bir şey ısırmak istediğinizde beslenme yapabilirsiniz.

İkinci sınıfta Hayat Bilgisi dersinde sağlığımızla ilgili bir etkinlik yapıyoruz. Kitapta öğrencilere "Bir doktor olsaydınız, çocuklara hasta olmamaları için ne gibi tavsiyeniz olurdu?" diye soruluyor. Bitiren getirip bana cevabını gösteriyor. Neslihan kitabını alıp geldi. Okuyorum:
1. Terliysen soğuk su içme.
2. Hasta olunca doktora git.
3. İğnen vardıysa ...tüne vurdur.
Canım Neslihan sonra çok utandı. Annesi okuma-yazma bilmiyordu, köyden göçmüşlerdi. Bu yıl işler iyi gitmeyince yine köylerine döndüler. Her söylediğim sözü ilk defa duyuyormuş gibi şaşkın şaşkın gözlerini kocaman açarak dinlerdi. Çok gayretli bir öğrenciydi, umarım ileride eğitimine devam edebilir...

Fen ve Tek. dersinde konumuz ışık, ışıksız göremeyeceğimizle ilgili bir ev çalışması var. Çalışma odasında ışıkları bir süre kapatın diyor. Sonra sorular soruyor. İlk soru da "Karanlıkta neler hissettiniz?" Çocuklar cevaplarını sınıfta tekrarlıyorlar?
Mücahit: Korktum, kitabımı ararken başımı masaya çarptım.
Recep: Korktum, hayalet gibi bir şey gördüm.
Servet: Işığı kapattım diye annem kafama terliği yapıştırdı.
Salih: Bir şey hissetmedim öğretmenim. Çünkü uyuyordum....
Bütün sınıf burada kopuyor:)

Gerçekten çocuklar harika...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merhaba öğretmenim, çocuklar safça duygu ve düşüncelerini dile getirirken gerçekten de hoş anlar yaşanıyor.4. sınıf okutuyorum bugün yaşadığım gerçekten enterasan..Türkçe dersinde haberleşme araçlarının neler olduğunu konuşuyoruz. Mektup, telefon, internet gibi cevaplardan sonra bir öğrencim televizyon diyor ben de tv ile nasıl haberleşebiliriz ki bir daha düşün derken cevabı yapıştırıyor televizyona çıkıp sevdiklerimize selam gönderebiliriz öğretmenim... bütün sınıf kahkahalara boğuldu tabii ben de..4. sınıf okutuyorsanız bilgilerinizden yararlanmak isterim...saygılar....

gulden 
 04.03.2008 17:54
Cevap :
İnanmayacaksınız bugün aynı olay benim sınıfta oldu. Bir çocuk haberleşme aracı TV dedi, diğer çocuklar gülünce hatasını anladı:) 4. sınıf okutuyorum ama sizden ilerdeyim sanırım. Sağlık ve Çevre temasını bitirmek üzereyiz. S. Bilgilerden "İyi ki Var" ünitesinde teknolojik araçların tekrarı var. Sevgilerimle...  04.03.2008 22:39
 

"Yürümek istiyorum öğretmenim" Sn.FAHRETTİN ÇİTİL HOCAMIZIN YAZISINDA SİZİNDE YORUMUNUZU GÖRDÜM...SAYIN HOCAM DEDİĞİNİZ GİBİ BU KÜÇÜK YAVRU FARUK'A DESTEK OLMAMIZ GEREKTİĞİNİ BENDE SİZİN GİBİ DÜŞÜNDÜM ve BU KONUDA BİR YAZI YAZDIM,ŞAYET İNCELERSENİZ ÇOK SEVİNİRİM..* http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=87468 * SN.HOCANIM BUNDAN SONRAKİ YAZILARINIZIN ÜST veya ALTINDA * Küçük FARUK için-DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR..!" İBARESİNİ KULLANIRSANIZDA ÇOK ÇOK GÜZEL OLUR...UFAK DA OLSA BU ÇOCUĞA BİR HARÇLIK GÖNDERMEMİZ GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM...! HEPİMİZİN UFAK PARALARINDAN...KOCAMAN BÜYÜK PARA YARDIMI OLUŞABİLİR HERHALDE...BEN FAHRETTİN BEYE RİCADA BULUNDUM...FARUK için ADIYAMAN'da BİR BANKADA HESAP AÇTIRILMASI için...BENDENİZ İLK MÜŞTERİLERİNDEN OLMAYA ADAYIM...! BİRLİKTEN,DİRLİK DOĞAR DER ATALARIMIZ...! SİZE SEVGİ ve SAYGILARIMI SUNARIM EFENDİM...! NECİP KÖNİ - ADANA/TR

Necip Köni - Adana / TR 
 22.01.2008 19:00
Cevap :
Duyarlılığınız için teşekkür ederim. Ben de Fahrettin Bey'e yol açın derken bunu kastetmiştim. Bir banka numarası olursa tabii ki yardım ederiz. Ancak, Fahrettin Bey'in öncülüğünde ve kontrolünde olması lazım. Çocuklar için verilen yardımları aileler başka yerlerde kullanabiliyorlar. Bu durumları yaşadığımız için biliyorum. Saygılarımla.  22.01.2008 22:57
 

Sevgili moonlight1, ilk girişle söze başlayayım: Kültür Edebiyat Kulübü üyesi çocuklara aynısını söyledim. Geçen hafta Fransa ile ilgili bir haber çıktı: Fransa tarihinde ilk kez evlilik dışı doğan çocuk sayısı evli doğan aile çocuk sayısını geçti. Ölümler ayrı bir felaket. Bende iki kız kardeş var birdeyken anne ve babalarını tafik kazasında yitirmişler. Biri için için üzülüyor, biri de hep isyanlarda. Bir de anne-babaları ayrı olanlar var.Bu iki gruba çok üzülüyorum. Geliri olan anneler ayrılsalar da maddi ve manevi güç ve bilinçleriyle çocuklarına kol kanat geriyorlar.Böyle annelere çok şey borçluyuz.Bir de dayanaksın anneler var, çaresizler.Bunlara ne devlet ne biz yardım edemiyoruz.Böyle eğitim günlüğü yazıp kitaba dönüştürmek yararlı olur.Kaleminizle akrabalığınız oldukça güçlü.Gözlemler yerli yerinde.Öğretmenlik de budur zaten.Derdimiz daha az ve azıcık da zengin mi olsak ne yapsak her çocuk koca bir dünya ve biz o dünyada sonsuzluğa koşsak, hiç durmadan.Selam ve sevgilerimle..

Cemal Hüseyin Çağlar 
 20.01.2008 19:51
Cevap :
Sevgili öğretmenim, sizin çocukların durumu benimkilerden daha kötü farkındayım. Bizde de maddi sorunlar ve ailelerin eğitimsizliği en büyük sorun. Bir öğretmen olarak elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Ama çok yüksek maaşlara rağmen! yetemiyoruz maalesef. Dediğiniz gibi imkan verildiğinde her çocuğun başarılı olacağı bir alan var. Teşekkür ederim yorum için. Saygılarımla...  20.01.2008 22:30
 

Öğrencilerinizi gözlemleyerek yaptığınız çalışmadaki heyecan ve azminiz hiç bitmesin öğretmenim. Onların her biri bir fert olarak en önemli makamlarda bizleri yönetecek veya bir köprü altında zarar vereceği hasmını, kap kaç yapacağı zavallı bir kadını bekliyor olacak. Bu bizim ellerimizde şekillenen hamurlara vereceğimiz eğitime göre belirlenecek....Başarılar dilererim.

Yalnıztürk 
 20.01.2008 16:30
Cevap :
Teşekkür ederim...Saygılarımla...  20.01.2008 18:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 111
Toplam yorum
: 741
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 5138
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

1997 yılında öğretmenliğe başlamış bir mühendisim. Bir oğlum var. Çocukları ve yaşamı seviyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster