Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '08

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
924
 

Çocuklar için şah mat!

Çocuklar için şah mat!
 

Şah Mat!


Satranç, spor’dur.
Satranç, savaş, strateji ve zeka oyunudur.

Milli Eğitimin’de temel eğitim araçları arsında olan satranç’ın çocuklar üzerindeki etkisinden bahsetmek istiyorum. Satranç, öncelikli olarak dikkatli düşünmeyi sağlar. Hamle yapmadan önce uzun süreli düşünen çocuklar, statejik bir plan içinde olurlar ve karşılarında bir tek yolun olmadığını, başka seçeneklerle devam ederlerse, nelerle karşılaşabileceklerini ve bunlar karşısında neler yapabileceklerini adım adım öğrenirler. Bu durumda çocukların akıllarına gelen ilk şeyi yapma girişimlerini engeller ve ileriki yaşmalarında da olayları taktiksel olarak değerlendirmelerine yardımcı olur.

Satranç, matematiksel ve duygual zekanın gelişimini sağlar. Çocukların, beyinlerinde alıştırma yapma eğilimlerini artıtır, ve bunları gözlemleyerek öğrenmelerine yardımcı olur. Satranç, mantıklı, sabırlı ve düçünceli olmayı öğretir. Çocukların hayata büyük bir pencereden bakmalarını sağlar.Satranç oynayan çocuklar, kendilerini bu ouyun üzerinde geliştirerek bir tarz yaratırlarsa, doğru düşünerek doğru hareket etmeyi öğrenirler.

Satranç , çocukların kendine olan güvenin artamısını sağlar.Çocuklara, mücadeleci olma gücü vererek kötü bir durum karşısında ayakta durabilme özelliklerini geliştirir.Başarıya ulaşabilmelerinde sistemli ve disiplinli bir çalışmanın çok önemli olduğunu öğrenirler. Satranç oynayan çocuklar diğer çocuklara oranla daha sosyal olurlar. Kazanıdıklarında, başarılarını artırmak için daha çok çalışırlar, kaybettiklerinde ise başarısızlık karşısında üzüntüye düşmezler ve daha fazla öğrenme isteği duyarlar.

Kişisel gelişime bu kadar faydalı olan satranç’ı küçük yaştan itibaren çocuklarımıza öğretmeliyiz.Bunun için faydalı olduğuna inandığım bir kitabın ismini vermek istiyorum.Türkiye İş Bankası Kültür yayınlarından, Kasparov’la satranç öğreniyorum.Umarım faydalı olur.

Satranç, oynamaya üç ay önce bir arakadaşımın tavsiyesiyle başladım.Öğlen tatillerimi artık satranç oynayarak geçiriyorum. Satranç sayesinde, eskisi kadar iyi olmayan hafızam bile yerine geldi.

Satranç oynayarak eğlenceli saatler geçirmeniz dileklerimle...

Sevgilerimle,
Başak Özdemir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

25 yılı geçmiştir satranç oynayalı beri.. Satranç temelde beyni bol seçenekli, bir tür problem çözmeye ittiği için aktif hale getiren ve bazı potansiyelleri açan bir oyun. Karga beyin itirazı çok da yüzde yüz doğru değil. Çünkü, rakibinizle bir tür savaşa girersiniz. Satranç sadece zeka oyunu değildir. Sakin olmak, saldırgan olmak, savunma yapmak, rakibini kollamak, bütün bu duyguları hamle olarak yapabilmek mümkün. O nedenle, bir tür psikolojik savaş da yaparsınız rakiple.

Erdal Aydın 
 18.04.2008 22:54
 

strateji.

karga 
 17.04.2008 18:33
 

satranç bir zeka oyunudur. spordur ve asla savaş değildir. Diğer tüm dediklerinizin altına imzamı atarım.

karga 
 17.04.2008 14:08
Cevap :
Herkesin bakış açısı farklı tabi ama savaş oyunu olduğunu bir tek ben söylemiyorum.Bu fikir tüm zamanların en iyi oyuncusu olarak kabul edilen Garry Kasparov'ait.Belirtmiş olduğum kitaptan bir kaç satır yazmak istiyorum.'Sizin ordunuz da,rakibinizin ordusu da aynı taşlardan oluşuyor.Oyunu kazanmak için ordunuzu rakibinizden daha iyi yönetmeniz gerekiyor.' Saygılarımla,  17.04.2008 17:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 574
Toplam mesaj
: 58
Ort. okunma sayısı
: 4531
Kayıt tarihi
: 26.03.08
 
 

Hayatı sevmek ve düzgün yaşamak isterken bulurum kendimi. Yaşamın bana verdikleriyle yetinmeye çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster