Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Eylül '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1009
 

Çocuklar padok hakeminin emrine girdi!

Çocuklar padok hakeminin emrine girdi!
 

Kızı bu sene ana sınıfına başlamış olan bir arkadaşım anlatıyor; "Yahu" diyor, "kızım bu sene 6 yaşında, 3-4 yaşından beri kreşe gidiyordu, okul ortamına alışsın diye anasınıfından başlatalım dedik, iyi yapmışız, ana sınıfı kreşten farklıymış" diyor. "Kreşteyken herşeyi oyun temelinde yaparlardı, yemeği bile oyun gibi yerlerdi, faaliyet adı altında bir sürü el işi şeyler yaparladı" diyor. "Eee" diyorum, "anasınfının bundan farkı nedir?" -Ana sınıfına gitmiş birisi olarak- biraz düşünüyor, "ana sınıfı yarım gün diyor, kreş tam gündü. Ana sınıfına üniformayla gidiyor kızım, kreşe cicili bicili giderdi". "Peki" diyorum, "bu kız 3-4 yaşından beri kreşe gidiyormuş, şimdi ana sınıfına başladı, seneye ilköğretime başlayacak, ondan sonrası malum, okul üstüne okul, sınav üstüne sınav, yarış atı misali koşmaya başlayacak. Demekki bu kız 3-4 yaşından beri sabahın köründe, ana-babasının kalktığı saatte kalkıyor. Bir iki lokma bişeyler yiyor o da yiyebilirse, ondan sonra haydiii kreşe, yani 3-4 yaşında adeta bir yerde çalışıyormuş gibi mesaisine başlıyor. İyi-hoş çalışan ailelerin en büyük sorunu bu, ama bu çocuklar ne zaman çocuk olacak, evde rahatça yaramazlık yapacak, istediği saatte uyanacak, sabah ekmeğine çikolata sürüp, gerine gerine yiyecek?"

Yedi çok geç kampanyalarını ben de biliyorum ve de sonuna kadar destekliyorum. 7 yaşına gelmiş çocuğun bu yaşına kadar tertemiz bir sayfayla gelmesi tabi ki yanlış ama eğitimin yapıldığı yer de önem taşıyor. 24 saatin 10-11 saati uykuda geçiyor, 8 saati kreşte veya ana sınıfında geçiyor, geriye kalıyor 6 saat. Bunun 1-2 saati yemek için harcanırsa, bu çocuk ailesi ile ne zaman birlikte oluyor. Baba ben nasıl duğdum gibi "can alıcı" sorularını ne zaman soruyor. Karşısındakini terletiyor. 7 yaşına kadarki eğitimin evde yapılması ya da ailenin daha etkin bir şekilde katılması burada ön plana çıkıyor.

Çalışan anne babanın çocuklarının ortak sorunu bu, ama hayat şartları bunu zorunlu kılıyor. Eğer sorunu ortadan kadıramazsak, arkadaşımın kızı ilköğretime başladığında "yahu" diyecek, "bu ana sınıfı ile ilköğretim çoook farklıymış, bizim kız artık habire sınava giriyor, giriyor-çıkıyor" diyebilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ev ortamı çocuğun düzgün gelişimi için uygunsa bende en az 6 yaşına kadar çocukların evde olmasına, çocukluklarını keyiflerince yaşamaları gereğine inanıyorum....
 
sevgiler

Dilek Fuçucı 
 27.09.2007 17:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 1057
Kayıt tarihi
: 26.09.07
 
 

1980 yılında Mersin'de doğdum, bütün eğitim öğrenimimi Mersin'de tamamladım. Yetmedi, işimi de Mersi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster