Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '20

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
53
 

ÇOCUKLAR VE İÇ SESLERİ

"Çocuklarla konuşma şeklimiz gün gelir onların iç sesi olur." diyor O'mara. 

 

Hepimizin bir iç sesi vardır. Bazen umutsuz kaldığımız an yapabilirsin der bazen başaramayacağım... Ve bu iç seslerimiz bizi çok fazla etkisi altına alır. Aynı durum çocuklarda da geçerlidir. Onların iç seslerini anne babalar ve çevresindeki kişiler belirler. Peki bu iç sesi nasıl olumlu şekilde oluşturabiliriz?

  • Çocuğumuzla konuşurken öncelikle seçtiğimiz kelimelere dikkat etmeliyiz. Böylece konuşma alışkanlıklarımızı değiştirerek daha özenli ve pozitif kelimelerle iç seslerinde umut dolu sözcüklerin büyümesine yardımcı olabiliriz.

 

  • Çocuğumuzun sahip olduğu yetenekleri taktir etmemiz, ona duyduğumuz sevgi ve değeri hissettirmemiz duygularının olumlu yönde etkilenmesine olanak sağlayacaktır.

 

  • Onlarla konuşurken 'etiket' yapmamamız da bir diğer çözüm yoludur. Örneğin, "ne yaramaz bir çocuksun." "zaten bunu başaramayacak kadar yeteneksizsin." vb. konuşma stilleri çok fazla etiketleyici olduğu için çocuk kendini fazlaca değersiz ve anlaşılmadığını hisseder. Durum böyle olunca da iç sesi hep onu sosyal olarak geri çekmeye başlayacaktır. Girişkenliğini zedeleyecek ve onaylanmadan, takdir edilmeden hiçbir işe adım atmaya cesaret edemeyecektir. 

Gelin şimdi bir düşünelim. Çocuğunuza günde kaç kere etiketleyici ifadeler kullandınız? Ya da kaç kere sen yapabilirsin, seni seviyorum, benim için değerlisin, seni çok iyi anlıyorum gibi cümleler kullanarak onların iç seslerini güzelleştirdiniz?

Kelimelerimizi değiştirerek bunu başarmak münkün. Ben inanıyorum; sizin gibi çocuklarını çok seven anne babalar bunu başarabilir. 

 

 

http://www.instagram.com/ailedanismani.gozdemkaya

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 68
Kayıt tarihi
: 15.10.20
 
 

Aile danışmanıyım. Bireylerde görülen ve kısmen aile ilişkilerinin zedelenmesine yol açan tüm kaygı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster