Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '16

 
Kategori
Bebek - Çocuk
 

Çocuklar ve Teknoloji Bağımlılığı

Çocuklar ve Teknoloji Bağımlılığı
 

Teknoloji çağında yaşıyor olmamız nedeniyle  birçok teknolojik aygıtla tanışmak durumunda kaldık.Tam da içine doğmuş olmalarından gerek, özellikle çocukların ilgi odağı haline geldi. Hatta bazı aileler,  çocuklarının  teknolojik  aletleri  büyük bir  beceriyle  kullandıklarını, gurur  duyarak  ve  övünçle dile  getirmekteler. Oysaki her şeyde olduğu gibi bunun da dozunda tutularak bilinçli kullanılması gerekmekte. Bu sorunla nasıl baş edeceğimiz konusunda yol göstermesi  için  Uzm.Ped.  Sevil  Yavuz’la söyleştik. Oldukça çarpıcı yanıtlar aldık.

Günümüz çocuklarının teknoloji bağımlılığıyla ilgili bir araştırma  var mıdır, varsa ne tür bir araştırma yapılmıştır,araştırma sonucunda neler saptanmıştır?

Evet, İstanbul’un 15 semtinden 1.500 kişinin katılımıyla, İstanbul Teknik Üniversitesi  tarafından gerçekleştirilen bir anket çalışması yapılmıştır. Yapılan araştırmaya göre okul çağındaki çocukların % 42,3’ünün hafta içi günde 3 saatten fazla vaktini teknoloji başında geçiriyor. Ve ne yazık ki çocuklarımızın neredeyse %50’sinin   teknoloji bağımlısı olduğu saptanmıştır.Bilgisayar kullanan çocukların % 64,2’sinin amacı bilgisayar oyunları oynamak% 53’ü sosyal medya sitelerinde vakit geçirmek, % 27,7’si dizileri takip etmek, % 46,9 gibi bir grup araştırma yapmak, % 32,9’u da ev ödevi hazırlamak için bilgisayar başına oturduğunu dile getiriyor. Erkek çocukların  bilgisayar başında vakit geçirme ornaları, kızlara göre daha  fazla. Ergenlik dönemine baktığımızda, oyun ve sosyal paylaşım sitelerinde geçirilen sürenin daha da arttığı görülüyor. 7 saatten fazla teknoloji başında vakit geçiren çocukların % 71,7’si sosyal ağları, % 42,4’ü dizileri takip ediyor. 8 yaş ve altındaki çocuklarda bile günde ortalama 3-4 saatini bilgisayar başında geçirme  oranı %11,5’i buluyor.

Teknoloji derken neyi kastediyorsunuz?

Çocukların oyun oynayabilecekleri teknolojik cihazlar; Bilgisayar, IPAD, Cep Telefonları, Play Station, vb.

Çocukların kapalı alana mahkum olmalarını neye bağlıyorsunuz, aileler çocuklarını teknoloji bağımlılığından korumak için neler yapmalı?

Sosyo-ekonomik yapının değişmesi, kentleşmenin artması, toplu konutların artması, yeşil alanların azalması ve sokaklarına her geçen  gün  daha  güvensiz  hale  gelmesi gibi olumsuzluklar yüzünden çocuklar kapalı alanlara mahkum edildi.Aileler sokakların güvensizleşmesi nedeniyle çocuklarının en azında gözlerinin önünde olmasını istiyor. Dolayısıyla dışarı çıkamayan çocukta boş zamanlarını teknolojik cihazların başında geçiriyor.  Bu konuda sınır koymadan önce çocuğu başka aktivitelere yönlendirmek gerekir. Genel olarak çocukların teknoloji ürünleriyle günde  1  saatten  fazla  zaman geçirmemeleri gerekir. Bunu sınırlayabilmek için ailelerin çocuklarına arkadaşlarıyla zaman geçirebileceği fırsatlar yaratması gerekmektedir.

Aileler çocuklarını sosyalleşebilecekleri parklara götürmeli, arkadaşlarıyla buluşacakları ve birlikte oynayacakları fırsatlar yaratmalıdır. Merkezimize gelen ailelerde gördüğüm en önemli durum güvenli sitelerde bile ailelerin çocuklarını dışarı göndermekte  çekimse  kalmasıydı. Bazı annelerimiz çok kaygılıydı ve çocuklarının başına bir şey gelir diye çocuklarının dışarı çıkmalarına, arkadaşlarıyla oynamalarına izin vermiyorlardı. Bu konuda siz de çok kaygılı anneyseniz mutlaka destek almalısınız. Kendi çocukluğunuzla empati kurarsanız aslında çocuklarınıza ne kadar haksızlık ettiğinizi anlarsınız. Çocukların dışarda özgürce oyun oynamaya ihtiyaçları var.

Teknoloji bağımlılığından çocukları korumak için çocuklarının öncelikle yeteneklerine uygun spor ve sanat etkinliklerine yönlendirmeleri çok önemli. Çocuklar enerjilerini verimli etkinliklere aktarmalı. Anne-babalar sokaklara karşı önyargılarını biraz azaltmalı ve komşuluk ilişkilerini geliştirerek çocuklarının dışarıda arkadaşlarıyla oynamasına fırsat vermelidirler. Eğer çok kaygılanıyorsa anne baba çocuklarıyla dışarı çıkabilir ve onlar oynarken onları izleyebilir. Maalesef teknolojik bir çağda olduğumuzu için çocukları teknolojiden tamamen uzak tutmak pek mümkün olmadığı için, bu durumu iyi yönetmek gerekir. Kısıtlı sürelerde bilgisayar kullanımına izin verilebilir, ama saatlerce izin vermek doğru değildir. Bilgisayar konusunda ise ödevleri için izin vermelidirler. Ödev dışında eğitici bir oyun oynamak isterse, yine kısıtlı süre izin verilmelidir. Örneğin haftada toplamda 2-3 saati geçmeyecek şekilde programları ayarlanabilir.

Bazen çocuklar psikolojik problemleri olduğunda da kendilerini bilgisayar oyunlarına verebiliyorlar. Çok fazla bilgisayar oyunları oynuyorsa, çocuklarını mutlaka uzman bir pedagoga götürmelidir.

Kısacası çocuğun dışarıda oynayacağı fırsatların yaratılması, çocukların spora, sanata özendirilmesi ve enerjilerini bilgisayar oyunları yerine daha verimli etkinliklere ayırmasını sağlamak çok  önemlidir. Bu konuda aileler çocuklarına okul öncesi dönemden itibaren eğitim vermelidirler

Çocuğunuzun teknoloji bağımlısı olmaması dileğiyle,

 

Kaynak:

http://www.doktoramcam.com/Makale/Detay/cocuklar-ve-teknoloji-bagimliligi/812

Bu makale de ilginizi çekebilir:

İnmemiş Testis

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1259
Kayıt tarihi
: 04.08.11
 
 

09.05.1970 tarihinde İstanbul’da doğdum. İlköğrenimimi Göztepe Yeşilbahar İlkokulu’nda yaparak 19..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster