Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '10

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
888
 

Çocuklara 30.kitabını sunan Bilgin Adalı:"Benim dilim dillerin en güzeli..."diyor

“Yazmak, sanırım yeryüzünün en keyifli işlerinden biri. Yaptığınız her işte, duvarlarla örülüdür çevreniz. Bir sürü sınırlar çizilmiştir. Bağlıdır eliniz ayağınız… Oysa yazarken, sınırsızsınız. Sınır yalnızca hayal gücünüzdür.” İki yıl önce bir etkinlikte bu sözleri eden Bilgin Adalı, Çocuk Yazını’na 30. Kitabını sunuşunu anlamlı bir e-posta iletisiyle duyurdu dostlarına, sanal ortam gruplarına. Ben de bu iletiyi, duyuruyu sevgili Adalı’nın izniyle sizlerle paylaşmak istiyorum:

”Canlarım, kendi reklamımı yapmayı hiç sevmedim. Beceremedim de. Ama bu, benim için sevinçli bir haber... Paylaşmak istiyorum. 2004'ten bu yana yazdığım çocuk kitaplarının sayısı otuzu aştı. (Çeviriler ve redaksiyonlar dışında)Bir öbeği yayınlanmak için sırasını bekliyor. Beklesinler. Sırası gelince yayınlanırlar. Önümüzdeki hafta, otuzuncu kitabım basılıyor. "Barış'ın Uçurtması"... (Çakıltaşı Yayınevi) 1972'de ilk kitabım basıldığında duyduğum heyecanı yaşıyorum. Yetişkinler için yazdığım kitaplar ve yaptığım çevirilerle, kırkı aşıyor imzamı taşıyan kitapların sayısı.Yeni kitabımı elime aldığım gün yüreğim durmazsa, sabaha kadar rakı içip sarhoş olacağım. Bir haber daha: Kimi kitabevleri (Kabalcı, Arkın vb.) özel bir Bilgin Adalı rafı açmışlar. Kitaplarımı soran okuyucular oraya yönlendiriliyormuş. Bu biraz reklama giriyor gibi ama bunu da paylaşamadan edemedim. Gariptir, bunca kitabı yayınlanan, baskı üstüne baskı yapan biri, ayaklarının üstünde duramıyor, geçinmesini sağlayacak bir gelire sahip olamıyor. Bunu sorgulamamız gerekmez mi diye düşünüyorum. Türkiye'de yaşıyor olmanın, Türkçe yazmanın bir bedeli mi bu?

Oysa, inanıyorum ki, benim dilim dillerin en güzeli... Sevgilerimle.” Kimdir Bilgin Adalı diye soranlar için hemen kısa bilgiler sunayım. 1944 yılında Safranbolu’da doğar Adalı. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda radyo ve televizyon programcılığı konusunda öğrenim görür. 1968-1976 yılları arasında TRT Ankara Televizyonu’nun ilk yönetmenlerinden biri olarak Kurtuluş Savaşı, Atatürk ve Atatürk devrimlerini konu alan belgesel filmler, kültür ve sanat programları, çocuk ve gençlik programları hazırlar. Lise çağındayken, yazdığı öykü ve şiirler günün edebiyat dergilerinde yayımlanır. 1976’da Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Sinema TV Bölümü’nde Öğretim Görevlisi, daha sonra Bölüm Başkanı olur. 1984’te üniversiteden ayrılarak İstanbul’a gelen Bilgin Adalı, bir süre çeşitli reklam ajanslarında reklam yazarı olarak çalışır. Daha sonra serbest reklam ve senaryo yazarlığı yapan Adalı, halen çocuklar ve gençler için kitaplar yazıyor, çeviriler yapıyor. Bunca kitabı yayımlanmış Bilgin Adalı’nın şu sözlerini anlamlı ve düşündürücü buluyorum: “Gariptir, bunca kitabı yayınlanan, baskı üstüne baskı yapan biri, ayaklarının üstünde duramıyor, geçinmesini sağlayacak bir gelire sahip olamıyor. Bunu sorgulamamız gerekmez mi diye düşünüyorum.” Ülkemizde kitabının geliriyle yaşayan yazar sayısı iki elin parmaklarını geçer mi? Oysa yazara, şaire, sanatçıya ne kadar değer veriyoruz? Saygınlığına, yaratıcılığına, konumuna uygun yaşatabiliyor muyuz onları? Oysa ne diyor Bilgin Adalı “Türkiye'de yaşıyor olmanın, Türkçe yazmanın bir bedeli mi bu? Oysa, inanıyorum ki, benim dilim dillerin en güzeli...” Tüm olumsuzluklara karşın dilini dilerden üstün tutmak, o dilde ürün vermenin kıvancını yaşamak…Ne mutlu bunu duyumsayana, bu dille ürün verenlere, bu dili saygın konumda sorumlulukla kullanana… Çocuk Yazınına 30 kitabını sunan Adalı’yı ben de kutluyorum. Nice 30 kitaplara, diyorum!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 178
Toplam yorum
: 278
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1464
Kayıt tarihi
: 01.06.08
 
 

1946 yılında Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde doğdum. İlkokulu aynı ilçede, ortaokulu Ceyhan’da, li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster